To normalne, że nasza waga nieustannie się waha. U kobiet ma to duży związek przede wszystkim z cyklem menstruacyjnym - tuż przed okresem organizm zatrzymuje w sobie wodę, czujemy się ociężałe i opuchnięte, a waga wskazuje nawet parę kilogramów więcej. Ale na wahania wagi istotny wpływ mają także m.in. hormony, choroby, stres i starzenie się.
Zobacz również: Tyjemy nie tylko od złej diety, ale także przez coś, co jest w mieszkaniu każdej z nas!
Są jednak takie wydarzenia życiowe, które praktycznie nierozerwalnie wiążą się z wzrostem wagi. Zdaniem ekspertów to wręcz nieuniknione. Naukowcy z University of Cambridge przeanalizowali wyniki dziesiątek badań i na ich podstawie wyróżnili aż 3 wydarzenia w życiu człowieka, które sprawiają, że przybieramy na wadze. Jakie doświadczenia sprawiają, że nabieramy dodatkowych kilogramów?
Aż 9 badań przeanalizowanych przez ekspertów z University of Cambridge wykazało, że ukończenie szkoły średniej i podjęcie nauki w szkole wyższej jest związane z przybraniem na wadze. Naukowcy zwrócili uwagę na fakt, że po rozpoczęciu studiów czas, jaki dziennie przeznaczamy na intensywną aktywność fizyczną spada o 11,4 minuty.
Fot. iStock
Uczeni stwierdzili też, że tyjemy po ukończeniu studiów i rozpoczęciu pierwszej pracy. Ponownie ma to związek przede wszystkim z nagłym ograniczeniem podejmowanej aktywności fizycznej i zmianą trybu życia na głównie siedzący.
Na podstawie 6 badań naukowcy wysnuli wnioski, że kobiety, które zostają matkami przybierają na wadze zdecydowanie więcej w porównywaniu z ich bezdzietnymi koleżankami. W ciągu 5-6 lat kobieta przeciętnego wzrostu, która nie decyduje się na dziecko przybiera na wadze ok. 7,5 kg, podczas gdy kobieta, która w tym samym czasie zostaje matką tyje o dodatkowe 1,3 kg, czyli w sumie ok. 8,8 kg.
W przedziale wiekowym 15-35 lat ludzie zaczynają tyć i chcieliśmy dowiedzieć się, czy istnieją pewne konkretne wydarzenia życiowe, które się do tego przyczyniają. Jeśli wszystkie te zmiany życiowe przekładają się na nabieranie dodatkowych kilogramów, staje się to problemem
- wyjaśniała w rozmowie z mediami dr Eleanor Winpenny z University of Cambridge. Ekspertka tłumaczyła też, dlaczego te życiowe zmiany mają tak wielki wpływ na naszą wagę.
Rodzicielstwo to czas, gdy zmienia się styl życie. Oczywiście wraz z pojawieniem się małego dziecka pojawiają się też wyzwania, ale to także dobra okazja, aby zastanowić się nad swoim trybem życia i nad tym, jak być zdrowszym i bardziej aktywnym. Z kolei w szkole jesteśmy zachęcani do uprawiania sportu oraz spożywania zdrowego jedzenia, ale kiedy ją kończymy, to się zmienia. Wchodzimy w zupełnie inne środowisko.
Też zauważyliście u siebie wzrost wagi m.in. po rozpoczęciu studiów albo pierwszej pracy?
Zobacz również: Nagle przytyłaś, i to sporo? Oto 10 powodów, które za tym stoją