Te 3 życiowe wydarzenia sprawią, że na pewno przytyjesz. To wręcz nieuniknione

Trzeba się z tym po prostu pogodzić.
Te 3 życiowe wydarzenia sprawią, że na pewno przytyjesz. To wręcz nieuniknione
Fot. iStock
21.01.2020

To normalne, że nasza waga nieustannie się waha. U kobiet ma to duży związek przede wszystkim z cyklem menstruacyjnym - tuż przed okresem organizm zatrzymuje w sobie wodę, czujemy się ociężałe i opuchnięte, a waga wskazuje nawet parę kilogramów więcej. Ale na wahania wagi istotny wpływ mają także m.in. hormony, choroby, stres i starzenie się.  

Zobacz również: Tyjemy nie tylko od złej diety, ale także przez coś, co jest w mieszkaniu każdej z nas!

Są jednak takie wydarzenia życiowe, które praktycznie nierozerwalnie wiążą się z wzrostem wagi. Zdaniem ekspertów to wręcz nieuniknione. Naukowcy z University of Cambridge przeanalizowali wyniki dziesiątek badań i na ich podstawie wyróżnili aż 3 wydarzenia w życiu człowieka, które sprawiają, że przybieramy na wadze. Jakie doświadczenia sprawiają, że nabieramy dodatkowych kilogramów? 

Rozpoczęcie studiów 

Aż 9 badań przeanalizowanych przez ekspertów z University of Cambridge wykazało, że ukończenie szkoły średniej i podjęcie nauki w szkole wyższej jest związane z przybraniem na wadze. Naukowcy zwrócili uwagę na fakt, że po rozpoczęciu studiów czas, jaki dziennie przeznaczamy na intensywną aktywność fizyczną spada o 11,4 minuty.  

Fot. iStock

Podjęcie pracy 

Uczeni stwierdzili też, że tyjemy po ukończeniu studiów i rozpoczęciu pierwszej pracy. Ponownie ma to związek przede wszystkim z nagłym ograniczeniem podejmowanej aktywności fizycznej i zmianą trybu życia na głównie siedzący.  

Macierzyństwo 

Na podstawie 6 badań naukowcy wysnuli wnioski, że kobiety, które zostają matkami przybierają na wadze zdecydowanie więcej w porównywaniu z ich bezdzietnymi koleżankami. W ciągu 5-6 lat kobieta przeciętnego wzrostu, która nie decyduje się na dziecko przybiera na wadze ok. 7,5 kg, podczas gdy kobieta, która w tym samym czasie zostaje matką tyje o dodatkowe 1,3 kg, czyli w sumie ok. 8,8 kg.  

W przedziale wiekowym 15-35 lat ludzie zaczynają tyć i chcieliśmy dowiedzieć się, czy istnieją pewne konkretne wydarzenia życiowe, które się do tego przyczyniają. Jeśli wszystkie te zmiany życiowe przekładają się na nabieranie dodatkowych kilogramów, staje się to problemem 

- wyjaśniała w rozmowie z mediami dr Eleanor Winpenny z University of Cambridge. Ekspertka tłumaczyła też, dlaczego te życiowe zmiany mają tak wielki wpływ na naszą wagę 

Rodzicielstwo to czas, gdy zmienia się styl życie. Oczywiście wraz z pojawieniem się małego dziecka pojawiają się też wyzwania, ale to także dobra okazja, aby zastanowić się nad swoim trybem życia i nad tym, jak być zdrowszym i bardziej aktywnym. Z kolei w szkole jesteśmy zachęcani do uprawiania sportu oraz spożywania zdrowego jedzenia, ale kiedy ją kończymy, to się zmienia. Wchodzimy w zupełnie inne środowisko. 

Też zauważyliście u siebie wzrost wagi m.in. po rozpoczęciu studiów albo pierwszej pracy? 

Zobacz również: Nagle przytyłaś, i to sporo? Oto 10 powodów, które za tym stoją

Polecane wideo

Żadna inna dieta nie wywołuje takich kontrowersji. Ona odważyła się spróbować
Żadna inna dieta nie wywołuje takich kontrowersji. Ona odważyła się spróbować - zdjęcie 1
Komentarze (27)
Ocena: 4.78 / 5
Ania (Ocena: 3) 28.03.2021 16:15
Mój mąż mi zarzuca, że całe dni poswiecam odchudzaniu, zamiast chemii i ze dlatego on mnie musi dopisywać do projektów, ale czy nie po to jest małzeństwo? Łaske robi? Każdy inny by mnie dopisał .
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.08.2020 17:06
mam pomysl na numer 4 :) kwartanna przez korona wirusa ?
odpowiedz
Kamila (Ocena: 5) 29.01.2020 13:47
Polecam herbatę na pracę jelit od fitoapteki, ktoś już tu o niej wspominał, ale naprawdę działa cuda. Jak się układ trawienny najpierw ureguluje to i waga spada. Sama głodówka nic nie da, wręcz przeciwnie, organizm zaczyna robić zapasy i gromadzi większy tłuszcz. Jak się zadba o zdrowie, to waga sama sie ustabilizuje.
odpowiedz
Malwina (Ocena: 5) 27.01.2020 22:18
Ja niestety mam problemy z przytyciem. Wszechobecny stres życia codzinnego napewno tego nie ułatwia. Dlatego wieczorem sięgam po herbatę z melisą od Malwy. Moje koleżanki ktore ciagle sie odchudzają chwalą sobie herbatkę fit active spalanie (Malwy).
odpowiedz
Madzia 88 (Ocena: 5) 23.01.2020 10:41
W takich stresujących chwilach sprawdza się u mnie herbatka z melisą i dziką różą od malwy. Doskonale wycisza, można zapomnieć na chwilę o stresie, do tego jazzowy kawałek i wszystko się jakoś układa.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie