To zdecydowanie najprzyjemniejszy sposób na odchudzanie. Co najważniejsze: działa!

Dobre wieści od naukowców.
To zdecydowanie najprzyjemniejszy sposób na odchudzanie. Co najważniejsze: działa!
Fot. iStock
19.11.2019

Odchudzanie nie jest prostą sprawą i nie chodzi wyłącznie o to, że wymaga ogromnej dyscypliny oraz samozaparcia. Metod jest mnóstwo, a laikowi trudno ocenić, która okaże się najbardziej skuteczna. Dieta, ćwiczenia, suplementy, zabiegi i można tak jeszcze długo wymieniać. Co wybrać? Wyniki najnowszych badań nie pozostawiają wątpliwości.

Zobacz również: Trener nigdy Ci tego nie powie. Istnieje 5 sposobów, by schudnąć BEZ ćwiczeń

Nie od dziś wiadomo, że sen odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Pozwala odpocząć, ale także zregenerować ciało. Wpływa na psychikę oraz kondycję fizyczną. A teraz okazuje się, że ma spory udział w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Eksperci są zgodni - wystarczy nawet godzina snu więcej, niż do tej pory, a efekty będą szybciej widoczne.

To nie przypadek, bo w czasie wypoczynku w naszym ciele dzieją się bardzo ciekawe rzeczy.

Naukowcy z Uniwersytetu Chicagowskiego przeprowadzili eksperyment, do którego zaangażowali 11 osób. Badanie podzielono na dwa etapy, a każdy z nich trwał 6 dni. W tym czasie wolontariuszom pozwolono spać najpierw tylko 4 godziny w nocy, a później aż 12.

Okazało się, że kiedy śpimy za krótko, w organizmie spada poziom leptyny, a wzrasta greliny. Gdy porządnie wypoczniemy - sytuacja jest odwrotna. Te tajemnicze substancje to nic innego, ale tzw. hormony głodu. Grelina wysyła do mózgu sygnał, że żołądek jest pusty i czas coś zjeść. Leptyna uaktywnia się, gdy jesteśmy najedzeni.

Wynika z tego jednoznacznie, że niedobór snu odpowiada za zwiększony apetyt. Im dłużej czasu spędzimy w łóżku, tym mniejsza skłonność do podjadania.

Zobacz również: 10 sposobów na TURBOodchudzanie. Nie da się zrobić tego szybciej

Osoby niewyspane zdecydowanie częściej sięgają po słodkie i słone przekąski, co wcześniej udowodnił podobny eksperyment zrealizowany w Japonii. Tam przebadano dzieci w wieku 6-7 lat i wyniki okazały się identyczne - uczestnicy śpiący 8-9 godzin na dobę mieli większą nadwagę, niż ci, którzy spędzają w łóżku 1-2 godziny dłużej.

Skąd taka zależność? Nie chodzi wyłącznie o gospodarkę hormonalną. Niektórzy eksperci podejrzewają, że długie wieczory sprzyjają przejadaniu się. Siedząc do późna przed telewizorem lub komputerem odruchowo sięgamy po coś zazwyczaj mało zdrowego. Jesteśmy też mniej aktywni fizycznie, by gdyby było inaczej - organizm domagałby się snu znacznie wcześniej.

Wszystko wskazuje więc na to, że warto położyć się przynajmniej godzinę wcześniej, niż zwykle. To nie przejaw lenistwa, ale troski o dobrą formę.

Zobacz również: Tyjemy nie tylko od złej diety, ale także przez coś, co jest w mieszkaniu każdej z nas!

Polecane wideo

Ile można schudnąć w 7 dni? Dziewczyny chwalą się w Sieci efektami ćwiczeń i diety
Ile można schudnąć w 7 dni? Dziewczyny chwalą się w Sieci efektami ćwiczeń i diety - zdjęcie 1

Komentarze (3)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 21.11.2019 12:00
Moją dietę lightdiet też za przyjemną możną uznać, nie muszę gotować, a codziennie dostaję 5 smacznych posiłków. I dzięki temu schudłam. Dużo spaceruje bo ruszać też się trzeba
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.11.2019 12:20
Czyli mamy spać 11 godzin? haha
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.11.2019 10:09
Odchudzanie było zawsze dla mnie trudne. Efekty jojo lub na tyle słabe efekty że szybko się poddawałam. Jak mam teraz figurena jest znacznie inaczej. Samo stosowanie motywuje, a blokada łaknienia pomaga. Dwa miesiace i 10kg mniej. Kto by pomyslał że jest to możliwe dla mnie wgl.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie