Figura marzeń: Czy jedzenie białka zapewni Ci smukłą sylwetkę?

Uwielbiamy białko, a wszyscy wmawiają nam, że to klucz do smukłej sylwetki. Jaka jest jednak prawda?
Figura marzeń: Czy jedzenie białka zapewni Ci smukłą sylwetkę?
fot. unsplash
27.11.2019

Jesteśmy społeczeństwem, które ma obsesję na punkcie białka. Przyglądając się kolejnym produktom na półkach w supermarketach, można zauważyć, że prawie każdy produkt jest w wersji wysokobiałkowej. Uwielbiamy białko, a wszyscy wmawiają nam, że to klucz do smukłej sylwetki. Jaka jest jednak prawda? Czy białko pomaga w chudnięciu? Ile powinniśmy go spożywać, żeby było zdrowo?

Zobacz też: Basen KONTRA siłownia: Gdzie szybciej schudniesz?

Po co nam białko?

Białko, obok węglowodanów i tłuszczów jest jednym z trzech makroelementów potrzebnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Białko jest budulcem naszego ciała i jest niezbędne do rozwoju we wczesnym etapie życia, a także w późniejszym do utrzymania zdrowych zębów, paznokci, prawidłowej pracy mózgu i układu nerwowego. Innymi słowy, nie możemy bez niego żyć, ale czy nie spożywamy go w nadmiarze?fot. unsplash

Ilość białka a zdrowie

Lekarze sugerują, że dzienne spożycie białka powinno wynosić 0,75 gramów na każdy kilogram masy ciała. Oznacza to, że kobieta o wadze 60 kg powinna spożywać 45 gramów białka dziennie. Okazuje się jednak, że przeciętna kobieta spożywa 64 g białka dziennie, a więc nieco za dużo. Z czego to wynika? Białko w przeciwieństwie do węglowodanów czy tłuszczu wciąż ma nieskażoną reputację, nie boimy się więc zwiększać jego ilości.

Czy białko pomaga w chudnięciu?

Z badań wynika, że spożywanie białka daje nam uczucie sytości, przez co nie mamy ochoty na podjadanie niezdrowych przekąsek. Inne badanie wykazało, że osoby, które spożywały 30% swoich dziennych kalorii w postaci białka, a nie węglowodanów czy tłuszczu, zmniejszyły spożycie kalorii o 441. Jeżeli jednak chodzi o budowanie mięśni, osoby trenujące spożywają białka za dużo niż w rzeczywistości go potrzebują. fot. unsplash

Czy białko spożywane w nadmiarze jest szkodliwe?

Każdy nadmiar białka jest wydalany, chociaż warto zwrócić uwagę na to, że kalorie w produktach wysokobiałkowych są traktowane tak samo jak kalorie w każdej innej żywności. Jeśli, więc zjesz więcej kalorii niż potrzebuje Twój organizm - przybierzesz na wadze, niezależnie od tego czy pochodzą one z kurczaka czy pączka.

Dieta wysokobiałkowa wiąże się z wysokim poziomem cholesterolu, zwiększonym ryzykiem  wystąpienia nowotworów i chorób układu krążenia, ale może to być wynikiem spożywania dużej ilości czerwonego mięsa i wysokotłuszczowych produktów mlecznych (w przeciwieństwie do chudszych lub roślinnych źródeł białka). Jeśli cierpisz na chorobę nerek, spożywanie zbyt dużej ilości białka może powodować poważne problemy.

Zobacz też: Ta metoda odchudzania działa najlepiej. Wystarczy 5 kroków do wymarzonej sylwetki

Polecane wideo

Waga to tylko liczba. Zobacz, ile ważą szczupłe dziewczyny
Waga to tylko liczba. Zobacz, ile ważą szczupłe dziewczyny - zdjęcie 1

Komentarze (6)

Ocena: 2.33 / 5
Lekarz (Ocena: 1) 27.11.2019 11:07
i jak zawsze bzdurny tekst pisany na kolanie i bez zadnej odpowiedzialnosci. A prawda jest zupelnie inna i przytocze tylko krotki fragment,zeby nei zasmiecac bardziej forum: Należy jednak bezwzględnie pamiętać, iż sytuacja zupełnie inaczej wyglądać może u osób z istniejącą już dysfunkcją nerek. U osób z łagodną niewydolnością tego narządu, zwiększenie podaży protein przyspiesza postęp choroby, a zmniejszenie – może go spowolnić. Sytuacja różnie może wyglądać także u osób z kamicą nerkową, a także w przypadku istniejącego już nadciśnienia. Warto także pamiętać, że znaczne spożycie produktów białkowych sprzyja zaburzeniu równowagi kwasowo zasadowej i musi być równoważone odpowiednio wysokim udziałem w diecie pokarmów o charakterze zasadotwórczym (owoce warzywa), w innym wypadku ryzykujemy zaburzeniem pracy wielu układów i narządów.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 27.11.2019 09:04
Ja schudłam stosując tabletki figurena na odchudzanie. Schudłam 12kg. Na początku ciężko było mi się przekonać do tego typu środków, jednak po namowach zamówiłam i dzisiaj jestem na prawdę bardzo zadowolona z efektów jakie osiągnęłam.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 27.11.2019 09:04
dieta oraz suplement figurena to mój klucz do sukcesu. Odchudzałam się 3 miesiące a teraz utrzymuje dietę. Waga nie wraca.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie