Będą specjalne przywileje dla osób otyłych? Powstała propozycja karty Otyli+

Dokument miałby chronić osoby z nadwagą przed dyskryminacją.
Będą specjalne przywileje dla osób otyłych? Powstała propozycja karty Otyli+
Fot. iStock
27.03.2019

W ostatnich latach w Polsce powstaje wiele inicjatyw, dzięki którym pewne grupy społeczne mogą liczyć na specjalne przywileje. Najlepszym przykładem jest oczywiście program 500+, w ramach którego młodzi rodzice co miesiąc otrzymują pół tysiąca złotych zasiłku na każde drugie i kolejne dziecko. Wkrótce podobne pieniądze będą otrzymywać wszyscy rodzice - także na pierworodnego potomka. 

Zobacz również: LIST: „500 zł na każde dziecko działa! Wszystkie moje koleżanki chcą zajść w ciążę”
Teraz pojawiła się propozycja objęcia przywilejami kolejnej grupy społecznej. Marek Borkowski, radny Prawa i Sprawiedliwości, podzielił się pomysłem wprowadzenia karty Otyli+, która miałaby chronić osoby z nadwagą przed dyskryminacją. Radny skierował swoją interpelację do burmistrza warszawskiej dzielnicy Praga Południe. Serwis portalwarszawski.pl dotarł do treści pisma wystosowanego przez Borkowskiego. Oto jego fragmenty: 

Codziennie widzę i bardzo mnie to martwi, jak ludzie z nadwagą są dyskryminowani, a w samej Warszawie może ich być nawet 500 tys. W autobusie czy tramwaju nikt nie chce obok nich siadać, bo zajmują za dużo miejsca. Siedzenia nie są dostosowane do ich gabarytów. Stąd tracą możliwość komunikowania się i rozmowy z ludźmi. To samo jest w przychodniach, urzędach, restauracjach i innych instytucjach. Krzesła są przewidziane na ogół dla osób ważących do 110-115 kg, tak samo jest w samolotach. (...) 

W ramach tego programu powinny być np. specjalnie wyznaczone miejsca dla osób otyłych  w autobusach, tramwajach, urzędach, kinach itp. Przedsiębiorcy zatrudniający ludzi z nadwagą, którzy by schudli, dostawaliby specjalne premie lub zniżki w podatkach. (...) W ogóle należałoby stworzyć specjalny fundusz do wsparcia likwidacji barier dla otyłych i dofinansowania programów edukacyjnych i zdrowotnych w celach profilaktyki zdrowotnej dla osób z nadwagą (diety, leki, produkty żywnościowe itp.). Proponuję, aby taki program pilotażowo wprowadzić na Pradze Południe. 

Na Twitterze radny PiS poinformował, że jego propozycja stworzenia karty Otyli+ została zainspirowana “ostatnimi działaniami prezydenta Warszawy”. Chodzi o podpisanie deklaracji LGBT+ przez Rafała Trzaskowskiego. Dokument ma się wiązać z wprowadzeniem edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej w warszawskich szkołach, uwzględniając kwestie tożsamości psychoseksualnej i identyfikacji płciowej, zgodnej ze standardami i wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).  

Fot. iStock

Myślicie, że pomysł wprowadzenia karty Otyli+ to rzeczywista propozycja czy tylko chęć uzyskania rozgłosu przez posła PiS? Uważacie, że osoby z nadwagą oraz otyłe powinny mieć specjalne przywileje? 

Zobacz również: Nie żryj, tylko żyj! Najnowsza kampania walcząca z otyłością wywołała lawinę kontrowersji

Zdjęcie z Instagrama kontra rzeczywistość. Ktoś sfotografował, jak ta dziewczyna wygląda naprawdę
Zdjęcie z Instagrama kontra rzeczywistość. Ktoś sfotografował, jak ta dziewczyna wygląda naprawdę - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (30)

Ocena: 4.43 / 5
MM (Ocena: 5) 31.03.2019 20:38
Haha specjalne miejsca w autobusach i tramwajach? To dopiero będzie idizolowanie otyłych osób od społeczeństwa, zróbcie jeszcze osobne wejścia xD
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.03.2019 13:09
jeżeli się odchudzasz warto do kuracji dołączyć naturalny suplement diety - figurena slim, ja zastosowałam i schudłam z całej nadwagi w 3 miesiące
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.03.2019 12:49
Ja stosowałam Slimunox przez 3 miesiące i w tym czasie udało mi się pozbyć 14 kilogramów nadwagi. jesatem z tego powodu bardzo szczęśliwa
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.03.2019 12:31
A moze otyli wcale nie chca chudnac, po co narzucac im jak maja zyc, program pomocy dla osob otylych, powinien byc dobrowolny i obejmowac tworzenie indywidualnych diet w ramach nfz oraz znizki na silownie, ale tylko dla tych ktorzy tego chca.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.03.2019 09:33
Według mnie powinni dać program, by każdy młody człowiek mógł bez problemu kupić mieszkanie. I nie mówię to o programie, w którym, żeby mieć dofinansowanie do mieszkania, to trzeba mieć co najmniej jedno dziecko. Chodzi mi o tych młodych, co dopiero wkraczają na rynek pracy, chcą się pnąć do góry, a muszą kisić się w wynajmowanym pokojach lub starych kawalerkach.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie