Bieda powoduje zmiany w mózgu

Największe zmiany zaobserwowano u małych dzieci - uszkadza pamięć i utrudnia rozwój umysłowy.
Bieda powoduje zmiany w mózgu
09.04.2009

W związku z kryzysem ekonomicznym w USA badane jest zjawisko biedy - jak na nas wpływa i czy jej oddziaływanie ma znaczenie długotrwałe. Naukowcy z Cornell University w stanie Nowy Jork stwierdzili, że najgorsze i najbardziej znamienne w skutkach jest oddziaływanie biedy na dzieci. Chroniczny stres podczas dorastania w nędzy ma wpływ na mózg i jego rozwój - uszkodzeniu ulega ośrodek pamięci.

Do tej pory, przy porównywaniu dorastania dzieci biednych i bogatych, nie brano pod uwagę zmian wewnętrznych. Na kwestię patrzono pod kątem środowiskowym (łatwiejszy dostęp do substancji szkodliwych i trujących), genetycznym (geny odpowiedzialne za inteligencję) oraz edukacyjnym (gorsza stymulacja mózgu dzieci przez rodziców). Dopiero najnowsze badania pokazały, że najbardziej oddziałującym na rozwój czynnikiem jest stres. To on, wywołany przez ciężką sytuację, ma największy wpływ na rozwój mózgu.

Przeczytaj też:

Kobieta z pamięcią absolutną – fenomen

Czy samouzdrawianie jest możliwe?

Polecane wideo

Komentarze (142)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 11.04.2011 17:15
ja tez zyje w stresie ze nie wiaze konca z koncem, i nikt sie tym nie przejmuje w POlsce!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.04.2011 17:12
a mi sie plakac chce, jak wiem ile osob w cywilizowanej europie (myslac zdroworozsadkowo) nie decyduje sie na dzieci bo sie boja ze nie dadza rady utrzymac, a panstwo nie pomaga im a stymuluje do lozenia na te w sumie biedne dzieci ale czesto efekty gwaltow i rozbojow prymitywnych obywateli tamtych krajow. I tego nie rozumiem, dlaczego ja mam dawac na tamte dzieci pieniadze?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.07.2009 21:44
Aż mi się płakać chcę jak te maleństwo widzę :((((((((((((
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.05.2009 15:45
wszyscy wokół narzekają, że w Polsce jest źle. a co mają powiedzieć ludzie z krajów dotkniętych wojną, suszą lub jakąś inną tragedią?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.05.2009 21:25
dziecko jak z horroru:(:(:(:(biedaczek:(:(:(:(:(:(:(:(dobrze że my mamy ok i nie umieramy z głodu:)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie