Dieta KETOGENICZNA - kontrowersyjna dieta cud! Na czym polega i jak wpływa na organizm?

Zapewnia spektakularne efekty i pozwala w szybkim tempie stracić na wadze.
Dieta KETOGENICZNA - kontrowersyjna dieta cud! Na czym polega i jak wpływa na organizm?
24.02.2015

Od zawsze poszukujemy diety cud, który zapewni nam spektakularne efekty i pozwoli w szybkim tempie stracić na wadze. I choć osobiście nie jesteśmy wielkimi miłośniczkami restrykcyjnego żywienia, warto poznać wszystkie metody dbania o sylwetkę i zdrowie, aby wybrać tę najbardziej odpowiednią dla siebie.

Dziś bierzemy pod lupę dietę ketogeniczną, która polega na zupełnym wyeliminowaniu ze swojego jadłospisu węglowodanów.

1. Co dzieje się z naszym organizmem, gdy rezygnujemy z węglowodanów?

Jadłospis skompletowany jedynie z białek i tłuszczów wprowadza organizm w stan ketozy, przez co nasze ciało zmuszone jest szukać innych źródeł energii. Tym samym zaczyna pobierać z własnych tłuszczów zapasowych. Dieta ta jest więc bardzo skuteczna w spalaniu tłuszczu, ale przejście na nią wymaga stałej opieki lekarskiej.

 

płaski brzuch

2. Co to są ciała ketonowe?

Nasz organizm w stanie ketozy odżywia się zapasowymi tłuszczami, zaś mózg, który czerpie energię z powstającej z węglowodanów glukozy, zmuszony jest do odżywiania się związkami ketonowymi. Chcąc więc podtrzymać odpowiednią produkcję tych ciał, należy spożywać wiele tłuszczy, zawartych w rybach (tuńczyk, łosoś, sardynki), awokado czy orzechach.

Kenza Zouiten

3. Ketoza

Podczas tego stanu metabolicznego ciało pozbywa się tłuszczu, nie poświęcając przy tym mięśni. Takiego efektu, niestety, nie można osiągnąć stosując dietę niskotłuszczową.

płaski brzuch

4. Hormony

Dieta ketogeniczna zmusza nasz organizm do spalania zapasowego tłuszczu, aktywując dwa hormony: insulinę i glukagon. Dzięki temu nasze ciało szybko przechodzi z poziomu magazynowania do spalania. Także inny hormony pozwalają na prawidłowo funkcjonowania bez konieczności spożywania niezdrowych tłuszczy i węglowodanów.

Candice Swanepoel

5. Jaki jest haczyk?

Dieta nie jest zalecana dla młodych ludzi, ponieważ mózg pozyskuje jedynie 70% potrzebnej mu energii, odżywiając się ciałami ketonowymi, przez co jest niedożywiony. Taki restrykcyjny sposób żywienia nie ma także racji bytu w przypadku osób, które intensywnie ćwiczą. Ścisła kontrola ze strony specjalisty jest tutaj niezbędna!

Źródła: poradnikzdrowie.pl, byrdie.com

 

Polecane wideo

Komentarze (16)
Ocena: 3.88 / 5
Janeklos (Ocena: 5) 28.08.2017 20:10
Dieta ketogeniczna działa, przepisują mi specjaliści z happyfood i przez dwa tygodnie stosowania się do niej schudłem 7 kilo!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.11.2015 14:58
Dieta ketogenna wcale nie oznacza głodzenia się. Polega ona głównie na zmniejszonym spożyciu węglowodanów, a stosowana może być nie tylko w czasie odchudzania ise, ale także w walce z nowotowrem. Przykładem diety ketogannej jest dieta oleoketo, a zgodny z jej założeniami jest produkt dekarcenal. Więc Anonim może jak więcej poczytasz, to zmienisz swoje zdanie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.03.2015 08:14
Bzdury jakieś. Ja jestem tradycjonalistką w tej kwestii - po prostu ćwiczę, nie jem śmieci i biorę acetomale. Schudłam 10 kg w niecałe trzy miesiące. I wcale się nie glodzę, nie katuję - serio, da się.
odpowiedz
shape (Ocena: 5) 27.02.2015 22:21
SUPER! to już miliona chyba dieta obok kokosowej, kapuścianej, dna, tlenowej, torebkowej, DASH, 8/16 itd. ile można? Już w żadną z nich nie chce mi się wierzyć! wystarczy odłożyć z diety na bok to co jest nie zdrowe i zego dobrze wiemy że jeść nie powinnśmy np słodycze. Jak ktoś musito brać tabletki, ale nie g. tylko coś w rodzaju iqgreen, i na koniec ćwiczyć i ćwiczyć!Zrobiłam dokładnie tak i 1 miesia 5,6 kg schudłam
odpowiedz
S (Ocena: 5) 25.02.2015 00:20
Chciałam przejść kiedyś na dietę ketogeniczną, ale wszyscy trenerzy na siłowni zabronili mi się za to zabierać! To zabójstwo dla całej gospodarki hormonalnej! Ta dieta jest dobra ale dla mężczyzn, kobiety mogą mieć po niej same problemy. Ja oczywiście się na tym nie znam, ale słyszałam opinie wielu wykwalifikowanych osób, które nie są zwolennikami tej diety a wręcz uważają ją za niezdrową.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie