Czy Polki są grube? Nie mamy dobrych wiadomości...

Sprawdź, czy daleko nam do europejskiej średniej.
Czy Polki są grube? Nie mamy dobrych wiadomości...
02.06.2014

Coraz częściej mówi się o tym, że waga stała się obsesją współczesnego społeczeństwa. Kolorowe media lansują wyłącznie szczupłe gwiazdy, a kiedy zdarzy im się przytyć, wtedy wytykają je palcami. Z każdej strony atakują nas informacje o tym, co zrobić, żeby schudnąć, które diety są najskuteczniejsze i dlaczego powinnyśmy zacząć ćwiczyć. Kobiety utwierdzane są w przekonaniu, że życie polega przede wszystkim na walce o zgrabne ciało. Nie sposób tego nie zauważyć, ale chyba nie ma się czym przejmować. Większość z nas w ogóle się tym nie przejmuje i z roku na rok... ludzi z nadwagą lub wręcz otyłych przybywa.

W prestiżowym magazynie medycznym „The Lancet” opublikowano wyniki szeroko zakrojonych badań na temat otyłości. Do jego opracowania wykorzystano dane z aż 188 krajów, w tym z Polski. Wnioski są alarmujące – niemal co trzeci człowiek na świecie ma nadwagę lub jest otyły. W żadnym z krajów od 33 lat nie odnotowano spadków w tej kwestii, za to wzrosty widoczne są gołym okiem. Z roku na rok coraz bardziej tyjemy. Takie wnioski płyną z porównania wskaźnika wagi ciała (BMI).

Jak go obliczyć? To proste – wystarczy podzielić naszą wagę wyrażoną w kilogramach (np. 65 kg) przez kwadrat wysokości w metrach (np. 174 cm to 1,74 x 1,74). Wynik powyżej 25 to nadwaga, a ponad 30 – otyłość. Jak wypadli Polacy, a zwłaszcza Polki?

jedzenie

W naszym najbliższym otoczeniu średnio co druga dorosła kobieta ma nadwagę lub jest otyła. Im dalej od polskich granic, tym jesteśmy dorodniejszych kształtów. Ranking najgrubszych Europejek prezentuje się następująco:

1. Islandia – 60,9 proc. kobiet z nadwagą lub otyłością

2. Rosja – 58,9 proc.

3. Mołdawia – 58,8 proc.

4. Malta – 57,8 proc.

5. Ukraina – 57,4 proc.

6. Wielka Brytania – 57,2 proc.

7. Czarnogóra – 57 proc.

8. Litwa – 56,2 proc

9. Łotwa – 55,8 proc.

10. Portugalia – 54,6 proc.

Kolejny raport na ten temat zapewne przyniesie jeszcze bardziej szokujące wnioski. Wystarczy wspomnieć, że 30 lat temu na świecie było ok. 850 mln ludzi z nadwagą, a dzisiaj jest ich już ponad... 2 miliardy! Zobacz szczegółową mapę...

jedzenie

Wynik uzyskany przez Polaków mieści się w światowej średniej, ale to nie oznacza, że jest dla nas korzystny. Wręcz przeciwnie – w naszym kraju przybywa osób, które mają problemy z własną wagą. Ilu obywateli ma nadwagę lub cierpi na otyłość?

MĘŻCZYŹNI: 64 procent z wagą przekraczającą normę

KOBIETY: 49,4 proc. z nadwagą lub otyłością

Niewiele wskazuje na to, by miało się to zmienić. Szczegółowe dane mówią o tym, że problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi mamy już od najmłodszych lat. Wśród młodych Polek w wieku poniżej 20 lat za dużo waży aż 18 procent z nich.

Za pocieszający można uznać fakt, że nie jest z nami jeszcze tak źle, jak w niektórych innych krajach Europy, ale specjaliści nie pozostawiają wątpliwości – bardzo szybko to nadrobimy. Gdzie żyją najgrubsze kobiety na naszym kontynencie?

nadwaga w europie

fot. screen wyborcza.pl

Mapa nadwagi i otyłości

Komentarze (27)

Ocena: 4.78 / 5
Anonim (Ocena: 5) 03.02.2015 15:41
Gdyby Polki nie były tak negatywnie nastawione do tabletek odchudzających, które NAPRAWDĘ pomagają (ja z acetomale zrzuciłam wszystkie zbędne kilogramy) to by w tym kraju nie było ani jednej kobiety z nadwagą. To że wiele środków jest do d... nie znaczy, że wszystkie takie są. Same sprawdzcie.
odpowiedz
Darka (Ocena: 5) 06.06.2014 16:36
czy ktoś jest gruby czy chudy to kwestia jego wyboru i nikomu nic do tego ! ale jak patrze na Polki i ich tłuste włosy, bazarowe ciuchy, i zero makijażu lub makijaż clowna z cyrku objazdowego to ręce opadają...można być grubym i wyglądać spoko wszystko zależy od tego jaki gust ma posiadaczka ciała .. wiesniary paradujące z bazarowym d&g , i te wasze cekiny , cętki , zeberki hahaha żałosne jesteście, jak się nie ma kasy na porządne ciuchy to sie kupuje kilka rzeczy dobrych jakosciowo a nie miliony sztucznych tanich patałachów...dodam do tego kwadratowe tipsy którymi dupy nie podetrzesz..i spalone utleniaczem kudły, spójrzcie w lustro...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.06.2014 20:59
Żyje w Holandii i rzeczywiście, zauważyłam ze babki są tutaj o wiele sZczuplejsze od polek, szczególnie widać to na paniach w wieku 30 plus, takie kobiety w nl jeszcze długo zachowują figurę nastolatki, długie szczupłe nogi podczas gdy Polka po ślubie myśli ze juz moze sie zapuscic i powoli zamienia sie w kluske. Młode dziewczyny rownież maja ładne figury, nie wiszą im żadne opony.
odpowiedz
Marcysia (Ocena: 5) 03.06.2014 10:38
jak tak patrze na koleżanki z mojego otoczenia to trudno mi się z tym nie zgodzić. Kila zostało przy swojej wadze, ale reszta przytyła... naprawdę nieliczne schudły. Uważam, ze problem tkwi w złym odżywianiu, a ich diety są po prostu śmieszne, zero zdrowego rozsądku, a źle dobraną dietą można sobie naprawdę zaszkodzić. Na chudzianka.pl/skuteczna-dieta-na-odchudzanie-kryteria-wyboru znalazłam kilka cennych rad do których musimy się stosować jeśli nasza dieta ma być skuteczna i przede wszystkim zdrowa!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.06.2014 18:07
No sorry ale nie stac mnie na same jogurciki,owoce czyli samą zdrową żywność. Jak mama da ziemniaki z tanią kiełbasą t się człowiek zapcha i nie czuje głodu :p
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo