Nowa metadieta. Skuteczna?

Nazywana „bestsellerem w odchudzaniu” i „przełomem”. Na czym polega metadieta?
Nowa metadieta. Skuteczna?
20.02.2014

Twórczynią metadiety jest Małgorzata Waluszewska, autorka książki „Metadieta. Mikrokroki do makrozmian”. O sobie pisze: „Na przestrzeni ostatnich 10 lat trzech kolejnych wróżbitów w Indiach przewidziało, że dobiję co najmniej do 80-siątki. Jeszcze 10 lat temu nie czułam się na tyle dobrze, żeby im uwierzyć. Ze sporą nadwagą, po kilku operacjach, obciążona rodzinną cukrzycą, wiecznie zmęczona, przeziębiona, z astmą i sezonową alergią czułam się stara. Przerażała mnie taka wizja życia, które mogłoby trwać  prawie do setki. Przestałam ufać lekarzom, a niepokój o przyszłość stał się największym motywatorem do wprowadzenia radykalnych zmian w żywieniu i stylu życia. Po latach podróży w odległe zakątki świata, kolekcjonowania najnowszych doniesień  ze świata medycznego i wprowadzania nowinek do swojego życia, dopiero w ostatnich trzech zaczęłam odczuwać wyraźną zmianę”.

W oparciu o swoje doświadczenia i doniesienia amerykańskich biochemików Małgorzata Waluszewska stworzyła nową dietę, a właściwie styl życia. Do tego doszła wiara w słuszność słów Hipokratesa, który stwierdził, że „Jedzenie może być medycyną”. „Wierzę też w teorię biochemików amerykańskich mówiącą o tym, że nasz ludzki system obronny tożsamy jest z roślinnym. Jedząc w większości warzywa (najlepiej surowe), ziarna, kasze, orzechy, uprawiając umiarkowaną aktywność fizyczną, dbając o momenty ciszy i  skupienia nad tu i teraz, poruszamy się prawdziwą ścieżką zdrowia – wyjaśnia na swojej stronie internetowej autorka metadiety. I dodaje, że dzięki zmianom, jakie wprowadziła w swoje życie, nie tylko schudła, ale też wyleczyła się ze wszystkich schorzeń. O co zatem w tym wszystkim chodzi?

Inwestycja w siebie

„Meta” z łaciny oznacza „ponad”, natomiast „diatea”, to „sposób życia”. Metadieta to zatem nie kolejna dieta-cud, a styl życia; w szerszym, holistycznym ujęciu. Zakłada ona, że profilaktyka poprzez zdrowe odżywianie, codzienną aktywność ruchową i wzmacnianie kondycji psychofizycznej to klucz do dobrego życia. Podstawą metadiety jest inwestycja w siebie i dyscyplina.

deutzen kroes

Stosowanie metadiety uchroni nas przed efektem jo-jo, bo to sposób na życie, a nie „cudowna” metoda na zrzucenie 10 kg w tydzień. Zgodnie z podtytułem książki chodzi o wprowadzenie drobnych zmian, które dadzą wielkie efekty, według zasady: „Jeśli przez 30 najbliższych dni wprowadzisz tylko jedną korektę, zmieniając posiłek złożonych z hamburgera i frytek na pieczony schab z ziemniakami, zaoszczędzisz 30 tys. kalorii”. Proste, prawda?

Internautka Anna na portalu lubimyczytac.pl pisze: „Dieta kojarzy się z wyrzeczeniami i restrykcjami. Czasem jednak wystarcza niewiele, by zrobić dużo. Trzeba po prostu wskoczyć na właściwe tory. Gosia Waluszewska nie daje nam przepisu na szczęście, ale ukierunkowuje ku lepszemu życiu. Metadieta oscyluje wokół jedzenia. Jednak wiąże się ona z całym naszym życiem. Już w pierwszym rozdziale Waluszewska podkreśla, że jesteśmy tym, co jemy i jak jemy. Autorka pokazuje nam związek między uzależnieniem od cukru i przetworzonej żywności a agresywnością, spadkiem wydajności i ciągłym zmęczeniem. Zachęca do myślenia o tym, co jemy, by w ogóle móc myśleć”.

Ewa Podsiadły-Natorska

deutzen kroes

Jadłospis – i teraz niespodzianka: metadieta nie podsuwa nam gotowych rozwiązań, co jeść, w jakich ilościach i o których porach. Małgorzata Waluszewska podpowiada, by najpierw wykonać testy na nietolerancję pokarmową – przede wszystkim musimy sprawdzić, czy tolerujemy laktozę i gluten. Gdy wiemy już, co musimy wykreślić z naszego jadłospisu, możemy skoncentrować się na konkretnych produktach.

Autorka metadiety tłumaczy: „Stajemy się tym, co jemy, gdyż nie odżywiamy żołądka, lecz pojedynczą komórkę. Dlatego przywiązujemy wagę do jadania strukturalnych produktów, z jak najkrótszą obróbką termiczną, dbając o walory smakowe, ale przede wszystkim o zdrowotne właściwości naturalnych produktów. Nie ma więc miejsca w metadiecie na jakąkolwiek żywność przetworzoną”. Posiłki należy jeść regularnie, pokarm przeżuwać starannie, nie śpieszyć się.

deutzen kroes

W metadiecie dużą wagę przywiązuje się do jedzenia surowego – powinno ono stanowić minimum połowę porcji każdego posiłku. Koniecznie jedzmy warzywa, w postaci soków lub surówek.

Autorka metadiety proponuje również swoje eliksiry zdrowia. Bardzo wysoko wśród nich znajduje się miód. „Po latach faszerowania się antybiotykami najnowszej generacji ponownie miód jest moim jedynym lekarstwem. Bo tak też, jak lekarstwo, należy miód traktować” – podkreśla.

Kolejny eliksir Małgorzaty Waluszewskiej zrobimy, zalewając szklanką przegotowanej wody: pół łyżeczki miodu gryczanego lub rzepakowego, łyżeczkę pierzgi, łyżeczkę pyłku pszczelego, sok z połowy cytryny. Taki miodowy zaczyn należy zrobić wieczorem i odstawić na noc. Eliksir zawiera dziesiątki czynnych substancji, które zostaną wchłonięte o świcie przez przebudzony organizm.

deutzen kroes

Aktywność fizyczna – utrzymanie ciała w dobrej formie to nasz obowiązek. Ćwiczyć powinniśmy codziennie, minimum przez 30 minut. Ruch to zdrowie! Ale oprócz wysiłku, ważny jest też czas na regenerację. Należy zadbać o dobry, spokojny, wydajny sen – minimum siedem godzin na dobę.

Relaks – sen to naturalna potrzeba organizmu. Ale nie wystarczy, by żyć na najwyższych obrotach w dobrym zdrowiu. Musimy też pamiętać o odpoczynku. „Uczymy się wytrwać w medytacji oraz uczymy się technik relaksacji. Modlitwa jest również formą medytacji” – twierdzi Małgorzata Waluszewska.

Komentarze (10)

Ocena: 5 / 5
Werka (Ocena: 5) 19.10.2014 19:32
Dziewczyny, przeczytajcie sobie o diecie nykuk. Mega skuteczna i zdrowa :)
odpowiedz
Hanna (Ocena: 5) 26.04.2014 06:48
Najlepsza i najskuteczniejsza dieta jak jest na rynku to dieta Allevo. To dieta oparta na warzywnych zupach i owocowych koktajlach, wszystko naturalne, wyprodukowane z suszek, Dieta dostarcza niską ilość kalorii ale optymalną mikroelementów i witamin. mnie poza tym, że odchudziła to nauczyła mnie zasad zdrowego odzywiania, poprawiła metabolizm, oczyściła organizm.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.02.2014 23:49
nic nowego
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.02.2014 21:28
MYŚLAŁAM ŻE CHODZI O O TO ŻE META (METAMFETAMINA) ODCHUDZA HAHA
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 20.02.2014 15:26
Dziewczyny, znacie może jakieś fajne kobiece stronki nt. zdrowia, urody, psychologii itp? Ale żeby artykuły były na jednej, góra dwóch stronach. Bo tutaj mi się odechciewa wchodzić.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo