Dlaczego faceci chudną szybciej od nas?

Ty też masz wrażenie, że mężczyznom odchudzanie przychodzi łatwiej? Coś w tym jest. Sprawdź, gdzie leży przyczyna.
Dlaczego faceci chudną szybciej od nas?
02.02.2014

Fakt, że mężczyźni szybciej pozbywają się niechcianych kilogramów, został potwierdzony naukowo. Z analiz organizacji Slimming World wynika bowiem, że w ciągu pierwszych 12 tygodni odchudzania mężczyźni tracą ok. 6,1 proc. masy ciała, podczas gdy my, kobiety – tylko 4,6 proc. Internautki potwierdzają, że mężczyźni łatwiej rozprawiają się z nadwagą. „Mój ukochany schudł w pół roku dwanaście kilogramów, a ja od lat nie mogę zrzucić czterech kilogramów, które zostały mi po ciąży. Jak oni to robią?” – zastanawia się forumowiczka. No właśnie: jak?

Mają konkretny cel

Gdy mężczyzna podejmuje decyzję o odchudzaniu, w dziewięciu przypadkach na dziesięć robi to świadomie i z pełną odpowiedzialnością – bo przytył i czuje, że jest za gruby; bo lekarz mu to zasugerował; bo nadwaga odbija się na jego zdrowiu. Wtedy stawia sobie konkretny cel: np. minus 10 kg. I bierze się do roboty. Z nami, kobietami jest trochę inaczej. Często decyzję o odchudzaniu podejmujemy pod wpływem chwili – bo „wszyscy” to robią, bo koleżanka sporo schudła i wygląda świetnie, bo ulubione spodnie są za ciasne… Do tego nierzadko wyznaczamy sobie nierealne cele – np. minus 15 kg w dwa miesiące. Trudno się więc dziwić, że po pewnym czasie tracimy zapał i motywację, by wytrwać na diecie.

Podchodzą do tego poważnie

Warto jeszcze dodać, że kobiety odchudzają się znacznie częściej – średni wiek, gdy pierwszy raz przechodzimy na niskokaloryczną dietę, to 26 lat, choć jedna trzecia badanych zaczęła się odchudzać między 15. a 20. rokiem życia. Typowa kobieta stosuje dietę średnio trzy razy w roku, choć są też takie, które odchudzają się więcej niż pięć raz w ciągu 12 miesięcy. To trochę mało poważne – a i bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Gdy w kółko odchudzamy się i tyjemy, szybko tracimy serce do diety i ćwiczeń. A mężczyźni zwykle nie mają tego problemu. Stawiają sobie cel, podejmują decyzję o odchudzaniu i konsekwentnie dążą do celu.

modele

Ich życie nie kręci się wokół jedzenia

To w zasadzie wiąże się z emocjonalnym stosunkiem do pożywienia. Chodzi o to, że w przypadku wielu kobiet jedzenie zajmuje ważne miejsce – czekoladka na pocieszenie, chipsy podjadane w czasie nauki, ciastko do kawy, do tego (często codzienne) gotowanie. U mężczyzn natomiast, jak już zwróciliśmy uwagę, jedzenie służy przede wszystkim zaspokojeniu głodu. Lubią jeść dobrze i dużo, ale nie rozczulają się nad potrawami tak jak my. „Większość mężczyzn najchętniej zaczynałaby i kończyła dzień seksem, a kobiety jedzeniem. Oto różnica” – żartuje jeden z internautów.

Mają silniejszą wolę

Zdaniem specjalistów z organizacji Slimming World kobiety mają większy problem z wytrwaniem na diecie, ponieważ są bardziej podatne na pokusy atakujące nas ze wszystkich stron. Myślenie typu: „zjem to ciastko, a potem dłużej poćwiczę” czy „batonik light nie zaszkodzi” nie sprzyja odchudzaniu. Mężczyźni na pokusy są odporniejsi i, co ważne, nie poddają się po pierwszych niepowodzeniach. Kiedy kobieta złamie zasady diety, zwykle całkowicie z niej rezygnuje. Mężczyzna natomiast, gdy powinie mu się noga, potrafi szybko wziąć się w garść i wrócić na raz wytyczoną ścieżkę do szczupłej sylwetki. Bo gdy bierze się za odchudzanie, to na serio.

modele

Odchudzanie ułatwiają im hormony

Gospodarka hormonalna nam nie pomaga. Okazuje się, że hormony w organizmie kobiety mogą utrudniać odchudzanie. Dzieje się tak, ponieważ kobieta biologicznie „zaprogramowana” jest między innymi do bycia matką, dlatego jej organizm gromadzi zapasy energetyczne. U mężczyzn hormony nie przeszkadzają w odchudzaniu. Biologia tak ich stworzyła, by byli szybcy, sprawni, energiczni. Mężczyzna-myśliwy potrzebuje więcej energii dostarczanej wraz z pożywieniem, ale jego hormony utrudniają odkładanie się tkanki tłuszczowej. To dlatego kobieta i mężczyzna o takiej samej wadze wyjściowej, identycznej diecie i treningu, będą chudnąć inaczej. I – niestety – mężczyzna w tym samym czasie zrzuci więcej kilogramów.

Ewa Podsiadły-Natorska

modele

Budowa ich ciała sprzyja odchudzaniu

Niestety, drogie panie, kobieca figura o kształcie klepsydry czy gruszki nie sprzyja gubieniu nadwagi – nie od dziś wiadomo, że najtrudniej pozbyć się tłuszczyku z okolic bioder, ud i pośladków. Mężczyźni natomiast częściej zmagają się z tzw. otyłością brzuszną (figura typu jabłko). Jest ona, owszem, bardziej niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ wiąże się z otłuszczeniem narządów wewnętrznych i ryzykiem wystąpienia groźnych chorób, ale jednocześnie tłuszczu z tej części ciała łatwiej się pozbyć. Kobiety-gruszki, jeśli chcą schudnąć z dolnych partii, muszą połączyć dietę z regularnym treningiem.

Pomagają im mięśnie

Większość mężczyzn, co nie będzie niespodzianką, ma bardziej rozbudowaną masę mięśniową od kobiet. A to bardzo pomaga w odchudzaniu – masa mięśniowa odpowiada za szybszy metabolizm i pozwala spalić więcej kalorii. Naukowcy tłumaczą to w ten sposób: im więcej mamy mięśni, tym odchudzanie będzie efektywniejsze. To dlatego, jak mówi Eloise Doxie Dixon, ekspertka z Xavier University w Luizjanie, kiedy mężczyźni przechodzą na dietę, zaczynają chudnąć od razu. „Niepotrzebne im są dodatkowe zabiegi, takie jak masaże czy odsysanie tłuszczu”. Tłuszcz w ciele większości mężczyzn stanowi do 13 proc. ich masy, podczas gdy w kobiecym ciele tkanka tłuszczowa to zazwyczaj 25 proc. ogólnej masy. Wnioski? Jeśli chcemy być zgrabne, przede wszystkim ćwiczmy!

modele

Nie mieszają do jedzenia emocji

Dla mężczyzn jedzenie to jedzenie – owszem, ważne, by im smakowało i było obfite, ale w gruncie rzeczy chodzi jedynie o to, by zaspokoić głód. Gdy więc przechodzą na dietę, opracowują sobie jadłospis, kaloryczne produkty zastępują lekkimi – i nie martwią się, że na własnych urodzinach nie zjedzą tortu albo na weselu przyjaciółki będą jedli tyle, co wróbelek. My, kobiety mamy do jedzenia zbyt emocjonalny stosunek. Odchudzamy się, bo ktoś skrytykował nasz wygląd. Tęsknimy za produktami wykreślonymi z diety. A problemy osobiste czy chwilowy dołek mogą zrujnować nasze odchudzanie, bo niejedna z nas lubi pocieszać się słodyczami.

Komentarze (16)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 03.02.2015 16:39
szybki sposób na schudnięcie dla kobiety i mężczyzny? ACETOMALE! nie bez powodu tak chętnie polecam je wszystkim - dzięki tym tabletkom ja schudłam 15 kg w niecałe 3 miesiące a ten mój zrzucił w tym czasie 20 kg - tylko on dodatkowo ćwiczył. polecam wszystkim acetomale. zdrowe i niedrogie, do kupienia w sieci.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.05.2014 12:22
Na chudzianka.pl/odchudzanie-mezczyzn-wstep znalazłam o tym artykuł, a prawda jest taka, że jak zawsze kobiety maja gorzej. Trudniej im się odchudzić i zrzucić kilka kg... Nie ma to jak sprawiedliwość na świecie...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.02.2014 21:38
Moja siostra tak się odchudza, że dużo o tym mówi i je małą porcję obiadu, trochę poćwiczy, ale jak przyjedzie do rodzinnego domu to dziwnie znikają kabanosy i słodycze :P Ja staram się przygotowywać lekkostrawne dania a na "małego głoda" mam zawsze jakieś owoce pod ręką - lepsze to, niż dietetyczne zrywy.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.02.2014 17:41
bo kobitki mają przesrane
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.02.2014 15:04
Czy ja wiem codziennie widze na ulicy chude na oko 40-letnie kobiety ktore pewnie nie maja czasu sie odchudzac a nie gruba. Takie geny. Mama mojej kolezanki (chucherko) jest szczuplejsza od niej.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo