Ile powinnaś ważyć? (Z naszą pomocą obliczysz swoje idealne wymiary!)

Jeśli myślisz, że matematyka do niczego ci się nie przyda, to jesteś w błędzie. Dzięki matematycznym wzorom dowiesz się, ile powinnaś ważyć.
Ile powinnaś ważyć? (Z naszą pomocą obliczysz swoje idealne wymiary!)
07.09.2013

Smukła sylwetka zapewnia nie tylko piękny wygląd, ale i dobre samopoczucie. Dlatego dla wielu z nas walka o nienaganną figurę stała się wręcz sensem życia. Mimo to, mało która kobieta wie, ile powinna wynosić jej waga idealna. A wbrew pozorom to bardzo cenna informacja.

Idealna waga zależy od różnych czynników, jednak podstawą do jej poznania są proporcje naszego ciała. Jest to powód, dla którego sama waga nie powinna być motorem do odchudzania. Poza nią duże znaczenie mają informacje o otyłości w rodzinie, wieku i stylu życia, jaki prowadzimy.

Aby poznać swoją idealną wagę musisz wykonać pewne matematyczne obliczenia, jednak nie martw się – nawet jeśli z matmy w szkole nie byłaś orłem, z tymi wzorami powinnaś sobie świetnie poradzić!

SPOSÓB 1: Wzrost - 100

Jest to metoda znana od lat, choć obecnie dość nieaktualna – są bowiem lepsze metody na obliczenie idealnej wagi, niż ten podawany z dawien dawna. Mimo wszystko, daje ona pewien obraz idealnej wagi. Wystarczy, że od swojego wzrostu odejmiesz liczbę 100 i voila.

Na podstawie tego sposobu doktor P.P. Broc stworzył wzór na poznanie idealnej masy ciała. Oto i on:

Kobiety:

Idealna waga = (wzrost-100) x 0,85

Mężczyźni:

Idealna waga = (wzrost-100) x 0,9

PRZYKŁAD:

Kobieta, wzrost 170 cm

Idealna waga = (170-100) x 0,85 = 70 x 0,85 = 59,5 kg

magdalena frąckowiak

Szukając swojej właściwej wagi należy pamiętać, że opiera się ona na trwałej równowadze – powinnaś czuć się z nią zgrabnie, zdrowo, szczęśliwie i całkowicie naturalnie. Aby nie przesadzić z odchudzaniem, musisz sprawdzić, ile wynosi twoja waga idealna, bo dzięki temu dowiesz się, jak wiele kilogramów masz zrzucić (jeśli w ogóle jest taka potrzeba), aby osiągnąć spokój duszy i utrzymywać swoje zdrowie w dobrym stanie.

Idealną masę ciała możesz poznać w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że podstawisz swoje dane do podanych wzorów, dzięki czemu dowiesz się, ile naprawdę powinnaś ważyć. A jest na to kilka metod.

SPOSÓB 3: Obliczanie wskaźnika WHR

Tajemniczy wskaźnik WHR to nic innego jak stosunek obwodu bioder do obwodu talii, który wcale nie zależy od masy ciała. Marylin Monroe i Twiggy miały WHR równy 0,7 i te kształty uznawane są właśnie za najseksowniejsze. Obliczenie tego wskaźnika pozwoli nam też dowiedzieć się, jaki mamy właściwie typ figury.  Im mniejszy wskaźnik, tym bardziej nasze ciało zbliża się do kształtu gruszki, odwrotnie – do jabłka.

Obliczyć możesz go w ten sposób:

WHR = obwód talii : obwód bioder

PRZYKŁAD:

Obwód talii = 63 cm, obwód bioder = 90 cm

WHR = 63:90= 0,7

SPOSÓB 4: Obliczenie Indeksu Ponderala

Wskaźnik Ponderala u dorosłych osób powinien wynosić 10,3 do 13,9. Obliczyć należy tu zarówno górną jak i dolną granicę wagi. Obliczenia wyglądają następująco:

Najmniejszy ciężar ciała = 10,3 x wzrost³

Największy ciężar ciała = 13,9 x wzrost³

PRZYKŁAD:

Kobieta o wzroście 1,7 m

Najmniejszy ciężar ciała = 10,3 x 1,7³ = 50,6 kg

Największy ciężar ciała = 13,9 x 1,7³ = 68,3 kg

Wiesz już jaka jest twoja waga idealna? Zgadzasz się z wynikami obliczeń?

SPOSÓB 2: Obliczenie wskaźnika BMI

Osoby o prawidłowej masie ciała mogą pochwalić się wskaźnikiem między 18,5 a 24,9. Dzięki tej informacji możemy obliczyć nasze BMI i sprawdzić czy nadszedł już czas na odstawienie pysznych pączków z marmoladą. Zrobicie to w ten sposób:

Najmniejszy ciężar ciała = 18,5 x wzrost²

Największy ciężar ciała = 24,5 x wzrost²

PRZYKŁAD:

Wzrost 170 cm, czyli 1,7 m

Najmniejszy ciężar ciała = 18,5 x 1,7 x 1,7 = 53,5 kg

Największy ciężar ciała = 24,5 x 1,7 x 1,7 = 70,8 kg

Przy wzroście 170 cm najmniejsza dopuszczalna masa ciała to 53, 5 kg, największa – 70,8 kg.

Polecane wideo

Komentarze (62)
Ocena: 4.94 / 5
gość (Ocena: 5) 17.12.2020 11:21
teraz jeszcze wiecej kompleksow mam
odpowiedz
gg (Ocena: 5) 22.02.2017 22:12
chory artykuł- kto przy 170 cm wzrost waży 57 czy nawet 67 kg ? -jest chudy strasznie-a w wieku 40 plus- to obwisły [email protected] chore
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 07.02.2017 08:34
Jestem (bardzo) niska ale dorosła , a więc waże 37 kg mam 150 cm wzrostu . i ile powinnam ważyć i mieć cm w udach i brzuchu
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.09.2016 01:04
Hej. Przy wzroscie 174 waże 61 kg. Jestem szczupła, nie czuje się grupa. Noszę rozmiar S, więc nie widze powodów do obaw. Zgodnie z obliczeniami idealna waga przy takim wzroście to 62 kg. Do wszystkich dziewczyn odchudzających do drastycznych granic BMI powiem: dwa lata temu wazyłam 56 kg. Moi znajmomi a nawet szef pytali sie czy wszystko u mnie w porządku ze zdrowiem. Ubrania dosłownie na mnie wisiały a ja wsydziłam się tego co zaczeło sie dziac z moim ciałem (wkleśniety brzuch, wystające zebra). Nie odchudziałam sie, miałam problemy gastryczne, które dzieki Bogu wyleczyłam. I przysiegłam nigdy więcej nie wyglądać jak szkilet i nieczuć sie jak smieć !. Bądźcie kobiece i nie wstydżcie sie ze macie pare kilo więcej na koncie niz koleżanka. Zdrowie jest najważniejsze.
odpowiedz
Mała Mi (Ocena: 4) 15.04.2015 14:13
"Obliczanie wskaźnika WHR" wykazało, że mam wręcz idealne ciało, bo stosunek talia-biodra wynosi u mnie 0,77. Inne wskaźniki demonizują moją wagę względem wzrostu, ponieważ jestem kurduplem i mierzę równe 151,5 cm. Niestety, po stronie ojca, kobiety w rodzinie zawsze miały genetycznie uwarunkowane : duże pupy i uda, zaś ze strony rodziny mamy - duże piersi, i porządne wcięcie w talii, niezależnie od reszty ciała... I tak oto mam duże piersi (rozmiar miseczki D, przed i w czasie miesiączki wręcz E - wiadomo jak to jest z rozmiarówkami, tu zaniżona, tu zawyżona, więc podaję orientacyjnie), wcięcie w talii, odrobinę wystający brzuszek, dużą pupę (nie, nie siedzę na niej non stop, znaczy w sumie teoretycznie tak, bo jeżdżę konno i się uczę w technikum aktualne, więc można uznać że siedzę na pupie większość dnia) i szerokie uda, które nawet przy właśnie jeździe konnej nie ustępują (mam pełno jeżdżących koleżanek, od momentu zaczęcia lekcji jazdy konnej pochudły im uda w mgnieniu oka, moje są non stop takie same w obwodzie, ale więcej jest w nich mięśnia niż tłuszczu, że tak to ujmę, i od momentu rozpoczęcia jeździectwa zmienił się ich kształt - na lepszy). Ogólnie i ja i mój chłopak jesteśmy zadowoleni z mojej figury, tym bardziej, że On wręcz marzył o tym by mieć dziewczynę, która będzie od niego sporo niższa :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie