Spaceruj i uwolnij się od czekoladowego nałogu

Uwielbiasz słodycze i boisz się, że popadasz w prawdziwe, czekoladowe uzależnienie? Spaceruj! Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter odkryli, że jeśli dużo chodzimy, spada łaknienie i zmniejsza się ochota na słodycze!
Spaceruj i uwolnij się od czekoladowego nałogu
20.11.2008

Uczeni, Anita Oliver i Adrian Taylor z Uniwersytetu Exeter w Wielkiej Brytanii, od dawna badali fenomen czekoladowego nałogu, który, ich zdaniem, dotyka bardzo duży procent społeczeństwa. W tym celu przebadali typowych czekoladoholików (bo jak wiadomo, czekolada działa jak narkotyk).

Eksperyment polegał na tym, że nałogowców odcięto od czekolady na trzy dni. W tym czasie stawiano ich w sytuacjach stresowych, kazano oglądać osoby jedzące słodycze, zabroniono pić kawę i wykonywać ćwiczenia fizyczne. Po dwóch dniach część badanych wyszła na umiarkowanie szybki, piętnastominutowy spacer. Reszta uczestników eksperymentu spędziła ten czas, siedząc na ławce. Po upływie kwadransa, wszystkim wręczono do ręki zapakowaną tabliczkę czekolady, ale nie pozwolono jej zjeść (istny horror!). W tym czasie uczeni mierzyli tempo bicia serca i puls grup kontrolnych.

Okazało się, że część badanych, którzy byli aktywni fizycznie, o wiele łatwiej opanowywała pokusę zjedzenia czekolady niż ci, którzy ani chwili nie spacerowali. Oprócz tego, odkryto, że brak ruchu wywoływał u uczestników eksperymentu silną potrzebę zjedzenia jakiegoś tłustego, niezdrowego dania.

Naukowcy wytłumaczyli wyniki swoich badań w bardzo prosty sposób: niezdrowy, mało aktywny tryb życia powoduje, że nie jesteśmy w stanie opanować pokusy zjedzenia czegoś wysokokalorycznego. Należy zatem regularnie się ruszać, a niepohamowana ochota na czekoladę i fast foody przejdzie sama!

Polecane wideo

Komentarze (48)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 13.08.2012 09:40
Kakao posiada magnes a jest mniej kaloryczne tzn w rozsadnych proporcjach z mlekiem odtłuszczonym, - tylko dobrej firmy trzeba zakupic. Ja piłam na diecie i ku mojemu zdziwieniu wogóle nie ciagnęło mnie do czekolady ... po jakims czasie wrecz miałam jej dosyc. Dopiero kiedy je odstawiłam z czasem nałóg powrócił ... i właśnie kończe słoik czekolady krugera :( a z tym ruche świeta racja. Jak sie usiadzie na tyłku to zaraz człowieka napadają różne zachcianki.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.06.2010 20:03
jak mi się chce czekolade to jem taką jedną goszką kostke dla mnie ona jest ochydna i potem mi się żadnej niechce ;))))
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.04.2010 10:47
W sumie to coś w tym jest, wcześniej dużo się ruszałam i prawie rzuciłam słodycze, potem zaszłam w ciążę, musiałam leżeć i się oszczędzać i znowu wróciła przeraźliwa ochota na czekoladki i inne słodycze. Teraz wracam do długich spacerów i super sylwetki.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.12.2008 21:14
chce taką tabliczkę czekolady jak ma ta kobieta na zdjęciu ;))
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.12.2008 15:50
Ciekawe na ile to jest prawdą...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie