Dieta Dukana pod lupą: Bardziej SZKODLIWA niż SKUTECZNA?

Dieta Dukana odchudziła już rzesze Polek. W ostatnim czasie coraz częściej mówi się jednak o niej w negatywnym kontekście.
Dieta Dukana pod lupą: Bardziej SZKODLIWA niż SKUTECZNA?
04.12.2011

W czasach, gdy szczupła, zdrowa i jędrna sylwetka króluje niepodzielnie, kobiety na całym świecie szukają sposobu, aby schudnąć zdrowo i na stałe. Stąd lawinowy przyrost diet-cud, z których tylko garstka daje efekty. Jedną z diet, która w ostatnim czasie zdobyła ogromną popularność, jest dieta Dukana. Nazywa się ją również dietą proteinową, białkową, dietą protal. Głównym założeniem diety, którą opracował francuski dietetyk i lekarz dr Pierre Dukan, jest zwiększenie spożycia białek przy jednoczesnym ograniczeniu spożywania węglowodanów i tłuszczów. Jak mówi Małgorzata Sowa-Malczewska, dietetyk z zajmującego się żywieniem Centrum Naturhouse, dieta proteinowa dostarcza na ogół 1,5-2g białka/kg masy ciała, czyli 100-150 gramów dziennie. – Podawane białko – mówi Małgorzata Sowa-Malczewska – powinno charakteryzować się wysoką wartością biologiczną, dlatego w 2/3 powinno pochodzić z produktów zwierzęcych.

Niekorzystne reperkusje zdrowotne

Zadaniem diety bogatobiałkowej jest dostarczenie organizmowi odpowiednio dużej ilości aminokwasów do celów anabolicznych, takich jak: budowa i odbudowa komórek oraz tkanek, tworzenie białek odpornościowych, enzymów, hormonów czy odtworzenie masy białkowej. Lekarz i dietetyk Pierre Dukan opracował dietę, która składa się z czterech etapów – fazy ataku, stałej szybkości utraty wagi, utrwalania osiągniętej wagi oraz fazy stabilizacji wagi. – Dieta wysokobiałkowa może być przyczyną efektywnego gubienia kilogramów, ale również pociąga za sobą cały szereg niekorzystnych dla organizmu reperkusji zdrowotnych – ostrzega dietetyk Centrum Naturhouse Małgorzata Sowa-Malczewska.

dieta dukana

- W diecie zalecany jest olej parafinowy (niesmaczny i nienadający się do smażenia czy sałatek), z którego większość pań rezygnuje, zapominając że witaminy A, D, E i K są rozpuszczalne w tłuszczach.

- W diecie zalecane jest picie dużych ilości wody – aż około trzech litów dziennie – w celu wypłukiwania toksyn z organizmu.

- Dieta jest monotonna i niepraktyczna.

- Zbyt duże spożycie produktów białkowych powoduje zwiększenie poziomu kreatyniny w organizmie, co prowadzi w konsekwencji do uszkodzenia nerek.

- Dieta w zasadzie nie kończy się, ponieważ do końca życia powinno się utrzymywać jeden dzień w tygodniu wyłącznie z białkowymi produktami.

- W diecie brak jest warzyw i owoców, które są źródłem witamin, co w konsekwencji prowadzi do awitaminozy.

– Bez względu na to, czy nasza codzienna dieta stanowi jedynie sposób odżywiania, czy naszym celem jest zgubienie zbędnych kilogramów, ważne, by zawierała wszystkie składniki pokarmowe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu – konkluduje dietetyczka z Centrum Naturhouse.

Tutaj porównujemy dietę Dukana z dietą South Beach.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

Jak utrwalić efekty odchudzania?

Schudnij zdrowo i zapomnij o efekcie jo-jo!

Dieta strukturalna: Na czym polega, czy jest SKUTECZNA? Ile można schudnąć?

Czy to tylko kolejna dieta-cud? A może dzięki niej uda ci się w końcu schudnąć?

dieta dukana

Konsekwencje po latach

Diety proteinowej nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Podczas odżywiania się w ten sposób możliwy jest m.in. niedobór witamin, wzrost poziomu cholesterolu, niedożywienie, skaza białkowa, spadek poziomu cukru we krwi. – Udowodniono, że nadmiar białka, szczególnie mięsa, przyczynia się do powstawania chorób serca, raka jelita grubego i choroby zwyrodnieniowej stawów, a także ułatwia rozwój bakterii gnilnych w jelitach. Powoduje również nerwowość, bezsenność i wzrost ciśnienia tętniczego – wymienia dietetyk Małgorzata Sowa-Malczewska. Należy przede wszystkim pamiętać, że konsekwencje stosowania tej diety mogą pojawić się nawet po wielu latach.

Plusy diety proteinowej (oprac. Małgorzata Sowa-Malczewska):

- Dieta przynosi szybki spadek wagi ciała, nawet do 3 kg tygodniowo. Dieta proteinowa jest programem żywieniowym, który w pierwszej fazie powoduje duże spadki wody metabolicznej zatrzymanej w organizmie.

- Dieta rozwija umiejętności kulinarne, ponieważ, żeby nie była zbyt monotonna, kombinujemy i tworzymy nowe wynalazki.

- Białka jako produkty metabolizowane w organizmie człowieka wymagają wielu pokładów energii, co pozwala spalić zbędne kilogramy.

Minusy diety proteinowej (oprac. Małgorzata Sowa-Malczewska):

- Redukcja wagi ciała powodowana usuwaniem wody metabolicznej jest krótkotrwała – woda szybko wraca, szczególnie u kobiet.

- Pierwsze trzy dni diety pociągają za sobą zmęczenie i osłabienie. Czwarty dzień to czas na zaparcia, ponieważ niedobory błonnika w pożywieniu zaburzają pracę jelit.

dieta dukana

Osłabiona na diecie proteinowej

Nasza rozmówczyni alarmuje, że dieta Dukana może być niebezpieczna. Przede wszystkim obciąża nerki i wątrobę – toksyczny amoniak, który w wątrobie przekształca się w mocznik, musi zostać wydalony przez nerki. To z kolei może stać się przyczyną ich niewydolności. Kolejne ryzyko to zwiększone zapotrzebowanie energetyczne. – Wytworzenie jednej cząsteczki mocznika z amoniaku wymaga biosyntezy aż pięciu katalizujących ten proces enzymów oraz aż trzech cząsteczek ATP. Dlatego też zapotrzebowanie energetyczne na diecie wysokobiałkowej może być nawet dwukrotnie wyższe niż przy optymalnym odżywianiu. Konsekwencją bywa osłabienie organizmu – podkreśla dietetyk Małgorzata Sowa-Malczewska.

Szereg zastrzeżeń

Stosowanie diety proteinowej może skutkować odwapnieniem kości i zakwaszeniem organizmu. Specjalistka tłumaczy, że wraz ze wzrostem spożycia białka zwierzęcego nasila się proces wydalania wapnia z moczem, co w efekcie może prowadzić do ujemnego bilansu wapniowego, wzmożonej resorpcji tego składnika w kościach i w konsekwencji – rozwoju osteoporozy. Na tym nie koniec. Diecie zarzuca się brak błonnika w fazie uderzeniowej i jego niewystarczającą ilość w fazie stałej szybkości utraty wagi, co może skutkować problemami z wypróżnianiem. Poza tym – zdaniem naszej rozmówczyni – kilka dni bez warzyw i owoców przyczynia się do pozbawienia organizmu ochrony antyoksydacyjnej.

Polecane wideo

Komentarze (77)
Ocena: 4.95 / 5
Anonim (Ocena: 5) 29.07.2012 13:23
jakiś miesiąc temu zakończyłam drugą fazę, jem prawie wszystko, tylko mniej no i teraz więcej jem białka; waga stoi w miejscu, myślę, że umiar to sposób;
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.05.2012 15:23
rok temu w lutym zaczelam diete- do polowy kwietnia schudlam 14kg; przeszlam tylko przez pierwsze dwie fazy; obecnie (maj nast. roku) moja waga stoi w miejscu, choc zaraz po zakonczeniu odchudzania przez lato przybralam 2 kg; biegam 3 razy w tyg. ok. 1h i jem, co chce, lacznie z imprezowymi weekendami. Ale apetyt rosnie w miare jedzenia i dzis ponownie zaczynam diete- tym razem chce stracic 10kg. Obstawiam, ze zajmie mi to jakies poltora miesiaca, wiec do wakacji bedzie koniec- i to uczucie, gdy zdejmujac ubrania wiesz, ze wygladasz bosko!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.01.2012 18:23
Ja też polecam! Koniecznie pijcie wodę i jedzcie otręby z jogurtem! ważne też by nigdy nie jeść samych warzyw, trzeba je mieszać zawsze z jakimiś proteinami, cokolwiek...mięso, ryba, ser....chociaż kawałek szynki. Jeśli jesz same warzywa wtedy organizm nie ma się czym żywić i zaczyna żywić się paznokciami, włosami skórą i mogą się dziać cuda! Dlatego zanimzaczniesz dietę przeczytaj uważnie zasady. Wszystkie! Ja podeszłam do tej diety bardzo rygorystycznie. Stosowałam się do każdej jednej. Sama schudłam 14 kg. po powrocie do "normalności" po skończeniu fazy 3 przybrałam5kg. ale o tym ostrzegano w książce, dlatego przycisnęłam pasa żeby te 5 kg nie sprawiało mi problemu i przetrzymałam 2gą faze z myślą o tym że muszę tą nadwyżkę też zrobić! Wyniki mam w normie-jak wcześniej, chociaż przyznam, że zaraz po zakończeniu fazy 3 zrobiłam sobie badania i wszystko było w normie tylko żelazo było kosmicznie wysokie. Dietę rozpoczęłam 9.09.2010,wfaze3cią weszłam w styczniu 2011, okres utrwalenia zakończyłam z końcem czerwca. do tej pory przybrałam 5 kg ale waga już stoi od kilku miesięcy. POLACAM!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.01.2012 00:24
UWAGA!!! Telewizja TTV poszukuje osób, które chcą wziąć udział w programie telewizyjnym. Nieważne czy masz 18 czy 60 lat, czy jesteś kobietą czy mężczyzną, cel jest jeden - sprawić by Twoje odbicie w lustrze pokazywało osobę spełnioną i zadowoloną z życia. Twierdzisz, że nie masz pieniędzy na to, by czuć się atrakcyjnym? Czeka Cię ważne wydarzenie? Potrzebujesz zmian? A może dostrzegasz ten problem u kogoś z Twojego otoczenia? Ten program jest właśnie dla Ciebie!!! Zgłoszenia do programu należy kierować na adres: [email protected]
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 28.12.2011 23:08
byłam na tej diecie. owszem schudłam bardzo szybko, ale jeszcze szybciej później przytyłam...Odradzam!!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie