Uwaga, odchudzają narkotykami!

Dostępne są w sklepach ze zdrową żywnością, a w swoim składzie mają sibutraminę - pochodną amfetaminy.
Uwaga, odchudzają narkotykami!
23.09.2008

Kupując „naturalne" środki na odchudzanie dostępne w sklepach ze zdrową żywnością, trzeba zachować podwójną czujność. Lekarz toksykolog, Marcin Zawadzki, postanowił dla zabawy sprawdzić tabletki, którymi odchudza się dziewczyna jego brata. Okazało się, że zawierają one w swoim składzie sibutraminę, pochodną amfetaminy.

Związek ten stosowany jest w lekach na otyłość, ponieważ hamuje głód i łaknienie. W Polsce występuje w dwóch lekach, które dostępne są w aptekach na receptę. Jest to meridia i zelix. Można je stosować tylko i wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza. Dopuszczalna dawka dzienna na sibutraminę to 15 mg, natomiast w środkach dostępnych w sklepach ze zdrową żywnością wynosi ona aż 46 mg.

Amfetamina w dużych dawkach i do tego przyjmowana regularnie powoduje zmiany w układzie krążenia, hormonalnym oraz w ośrodkowym układzie nerwowym - napady paniki, zaburzenia pracy serca i mózgu, problemy z koncentracją.

Śledztwo dziennikarzy „Gazety" wykazało, że większość sklepikarzy i hurtowników nie wie, co sprzedaje. Twierdzą, że są to naturalne środki pobudzające odchudzanie. Kwitnie też drugi obieg tego typu specyfików, które nie wymagają atestów - w Internecie jest pełno sprzedawców zachwalających swój towar jako jedyny i skuteczny w walce z nadwagą.

Dr Zawadzki przepytał internautki, które przyznały się do stosowania środków zawierających sibutraminę. Okazało się, że wszystkie skarżyły się na skutki uboczne - skoki ciśnienia, kłopoty z koncentracją, zawroty głowy, krwotoki z dróg rodnych, zaburzenia cyklu miesiączkowego.

Za akceptację suplementów diet na polskim rynku odpowiada Główny Inspektorat Sanitarny, jednak pod jego kuratelą są tylko środki zawierające naturalne składniki. Jeśli tabletki zawierają sibutraminę, powinny być zarejestrowane jako leki. Rzecznik prasowy GIS powiedział „Gazecie":

„Meizitang zawiera sibutraminę, więc powinien być zarejestrowany jako lek. Tak, wiem, że krąży nielegalnie w Internecie. To jest sprawa dla policji".

Jak widać, wygodniej jest nie zauważać pewnych problemów, niż się nimi zająć.

(artykuł powstał w oparciu o tekst "odchudzanie amfetaminą", "Gazeta")

Polecane wideo

Komentarze (782)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 31.03.2010 08:24
jaki zal? nie ogladasz wiadomosci ani filmow na youtube? ta laska która jest na zdjęciu pracowala w agencji specjalnie do takich zdjec ,,anty anoreksja'' ona ma anoreksje i jej zdjęcia widniały na blokach mieszalnych i wgl. może nastepnym razem zanim cos palniesz dowiedz sie czy masz racje..
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.05.2009 17:47
sama jesteś jak fotomontaż
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.04.2009 16:15
[quote="wownikola"][quote][b]Gosc[/b] FOTOMONTAŻ, gdyż niemożliwym jest, że ta kobieta jest tak przeraźliwie chuda a twarz ma '' normalną '' ...[/quote] to jest normalne,sama widzialam w tv takie babki[/quote] to jest fotomontaż...!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.04.2009 19:20
GLUPKI Z WAS. TO FOTOMONTAŻ . PRZY TAKIEJ WADZE TO I SIE PRZYTOMNOSC TRACI. I UMIERA.. ZAL MI WAS ;) A PAPILOTEK COS Z TOB A NIETAK
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.04.2009 23:03
ludzie, jak juz to bierzcie normalną amfe, nie wywołuje skutków ubocznych, no może oprócz bezsenności
odpowiedz

Polecane dla Ciebie