"Częste mycie skraca życie!" - to niestety PRAWDA!

Przemysł kosmetyczny zachęca nas do częstego mycia. Niesłusznie! Poczytajcie co nieco o historii brudu!
"Częste mycie skraca życie!" - to niestety PRAWDA!
14.12.2010

Zdaniem Katherine Ashenburg, dziennikarki i autorki książki pt. Historia brudu, współcześni ludzie za bardzo dbają o higienę osobistą. Ich obsesja na punkcie czystości jest stymulowana przez przemysł kosmetyków oraz liczne reklamy mydeł, żeli pod prysznic czy dezodorantów. - Dzisiaj nie musimy się już tak myć, jak wtedy, gdy byliśmy farmerami – powiedziała dziennikarka. – Od czasu, gdy pojawiły się samochody i maszyny oszczędzające ludziom wysiłku fizycznego, nigdy nie potrzebowaliśmy mniej mycia, i nigdy nie myliśmy się więcej.

Zbyt częste mycie naraża skórę na utratę naturalnej bariery ochronnej. Nadmierne stosowanie środków bakteriobójczych likwiduje bowiem dobre bakterie, które sprawiają, że skóra produkuje naturalne antybiotyki. Dodatkowo środki kosmetyczne są coraz bardziej kolorowe i pachnące, co może doprowadzać do uczuleń. Jednak z drugiej strony ograniczenie higieny do minimum również nie wydaje się rozwiązaniem właściwym. Trudno w to uwierzyć, ale na świecie jest coraz więcej osób, które biorą prysznic tylko trzy razy w tygodniu, włosy myją raz, a pachy przecierają… cytryną.

Polacy w kwestii higieny reprezentują ten drugi trend. Z badań GUS wynika, że statystyczny Polak wydaje na higienę osobistą tylko 28 zł i 36 groszy miesięcznie. W tej kwocie zawiera się także wizyta u fryzjera. Na środki higieny osobistej zostaje zatem miesięcznie 5 zł 46 gr. Suma ta wystarczy na mydło i tanią pastę do zębów, ale na dezodorant już niekoniecznie.

Lepiej zatem myć się częściej czy rzadziej? – Jak we wszystkim także tutaj zalecałabym złoty środek – radzi dr n. med. Jolanta Szych, kierownik pracowni w Zakładzie Bakteriologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny. – Nie zapuścić się w brudzie, ale i nie popadać w przesadę.

 Maja Zielińska

 Zobacz także:

Alergie dotykają coraz więcej osób - porcja orzechów czy pocałunek mogą zabić!

Alergia może być tak silna, że nawet pocałunek z osobą która zjadła niewłaściwy posiłek, może okazać się zabójczy!

5 sposobów na wzmocnienie zimowej odporności

Coraz silniejsze mrozy sprzyjają łapaniu infekcji, dlatego warto zadbać o wzmocnienie naturalnych sił obronnych organizmu!

 

Polecane wideo

Komentarze (96)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 18.12.2010 21:56
ja biore prysznic 2 razy dziennie (w lecie 3) myje sie samą wodą, bo żele to sama chemia i tyle,,więc używam ich raz w tygdniu. Zęby, twarz 2x dziennie, włosy 2-3 x w tyg. i nie wiem jak można sie nie myc chociaż raz na dzień... idziesz do ludzi i muszą znosić twój smród.... spocone pachy fuj!! wody wam szkoda?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.12.2010 23:28
ja sobie nie wyobrażam jak Wy dziewczyny możecie się nie umyć tam na dole chociaż raz na dzień!! to juz znam tajemnicę niektórych "pachnących inaczej"? koleżanek dzięki za oświecenie mnie
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.12.2010 19:50
ja kape sie codziennie inaczej z domu nie wyjde nie pojmuje jak mozna ubrac czyste ciuchy na brudne cialo jak sie nie myc to gora 2 dni ito raz tak na miesiac ewentualnie.......na kosmetyki miesiecznie wydaje ok 80zl moja siostra po 120zl to ile osob sklada sie na niemycie tragizm
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 15.12.2010 17:23
Artykuły na papilocie są pisane nieskładnie i chaotycznie, aż ciężko je przeczytać i zrozumieć.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.12.2010 10:23
Jak dobrze, że jestem syfiarą :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie