Szwedzcy onkolodzy z Lund University dowodzą, że opalanie ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Swój raport, poparty wynikami badań 40 tysięcy regularnie opalających się Szwedek, przedstawili na dorocznej konferencji Szwedzkiego Towarzystwa Medycznego w Göteborgu.
Zdaniem lekarzy przebywanie na słońcu zapobiega tak groźnym schorzeniom, jak cukrzyca typu 2 czy tworzenie się niebezpiecznych skrzepów krwi. Obecność obu tych przypadłości jest bowiem dwukrotnie wyższa jesienią i zimą, niż w miesiącach letnich.
Słońce ma także pomyślny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ pod wpływem promieni UV organizm ludzki wytwarza witaminę D. Ta z kolei jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego, nerwowego oraz mięśniowego. Dodatkowo wspomaga naszą odporność oraz zapobiega infekcjom.
Lekarze twierdzą również, że niedostatek słońca ma niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie. Jesienią i zimą, kiedy promieni słonecznych jest jak na lekarstwo, zazwyczaj czujemy się gorzej i częściej jesteśmy w nastroju depresyjnym.
Onkolodzy ze Szwecji uspokajają także kobiety, które unikają słońca ze względu na ryzyko zachorowania na raka skóry. „Choroba ta ma swoje źródło w wielu różnych czynnikach. Długie przebywanie na słońcu jest tylko jednym z nich, choć wcale nie decydującym” – twierdzą.
Maja Zielińska
Zobacz także:
Jak dbać o organizm, na co się badać, a czego unikać, jeśli nie jesteś w stanie rzucić palenia?
Wokół gumy do żucia powstało wiele mitów. Jednak niektóre informacje - z pozoru absurdalne - są prawdziwe.