Opalanie: Solariowiczki żyją dłużej i są zdrowsze!

Kobiety, które opalają się regularnie, żyją dłużej i częściej cieszą się dobrym zdrowiem.
Opalanie: Solariowiczki żyją dłużej i są zdrowsze!
05.12.2010

Szwedzcy onkolodzy z Lund University dowodzą, że opalanie ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Swój raport, poparty wynikami badań 40 tysięcy regularnie opalających się Szwedek, przedstawili na dorocznej konferencji Szwedzkiego Towarzystwa Medycznego w Göteborgu.

Zdaniem lekarzy przebywanie na słońcu zapobiega tak groźnym schorzeniom, jak cukrzyca typu 2 czy tworzenie się niebezpiecznych skrzepów krwi.  Obecność obu tych  przypadłości jest bowiem dwukrotnie wyższa jesienią i zimą, niż w miesiącach letnich.

Słońce ma także pomyślny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ pod wpływem promieni UV organizm ludzki wytwarza witaminę D. Ta z kolei jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego, nerwowego oraz mięśniowego. Dodatkowo wspomaga naszą odporność oraz zapobiega infekcjom.

Lekarze twierdzą również, że niedostatek słońca ma niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie. Jesienią i zimą, kiedy promieni słonecznych jest jak na lekarstwo, zazwyczaj czujemy się gorzej i częściej jesteśmy w nastroju depresyjnym.

Onkolodzy ze Szwecji uspokajają także kobiety, które unikają słońca ze względu na ryzyko zachorowania na raka skóry. „Choroba ta ma swoje źródło w wielu różnych czynnikach. Długie przebywanie na słońcu jest tylko jednym z nich, choć wcale nie decydującym” – twierdzą.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Dekalog zdrowia palaczki

Jak dbać o organizm, na co się badać, a czego unikać, jeśli nie jesteś w stanie rzucić palenia?

Guma do żucia - mity

Wokół gumy do żucia powstało wiele mitów. Jednak niektóre informacje - z pozoru absurdalne - są prawdziwe.

 

Polecane wideo

Komentarze (49)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 29.01.2011 23:40
Do czasu... kiedy dostaną raka skóry, już raczej nie będą takie zdrowe. ;/
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.12.2010 22:13
solarium też aktywuje wytwarzanie witaminy D3 i reguluje gospodarkę wapniową. a dokładnie promieniowanie UV, i ma znaczenie bo np. po złamaniach można chodzić na rehabilitacje i są ogólne naświetlania całego ciała promieniowaniem UV.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.12.2010 23:24
no żal na maxa takie bzdety pisać
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.12.2010 12:32
Heh Super Że Usuwacie Prawdę :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.12.2010 20:41
Bożee....Ludzie nie ogłupiajcie ludzi takimi informacjami!! Witamina D owszem jest dostarczana, ale w tak małych ilościach, że nie ma to najmniejszego dal nas znaczenia!!! Cholera dajecie takie artykuły, a potem się dziwić, że kraj pełen idiotów!!!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie