Dzisiaj wchodzi w życie kontrowersyjna ustawa zakazująca palenia w miejscach publicznych. Cieszą się ci, którzy nie palą, ale nałogowcy nie są już tak zadowoleni. A tych wcale nie jest mało. Według badań TNS OBOP, co trzeci Polak pali papierosy. Szokować mogą dane, które mówią, że aż 60 proc. palących sięga dzień w dzień nawet po 20 papierosów. Z kolei co piąty palacz pali zaraz po przebudzeniu. W Europie Polki są przodowniczkami, jeśli chodzi o hobby z dymkiem. Okazuje się jednak, że blisko 70 proc. badanych próbowało zerwać z nałogiem, ale zwykle rzucali palenie na krótko, bo nie dłużej niż na tydzień (28 proc.). Jeśli jesteś w grupie osób, które nie mogą przestać palić, powinnaś szczególnie o siebie dbać. Pamiętaj, że sygnały ostrzegawcze wyśle ci twój organizm.
Dbaj o płuca
Palacze znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, dlatego nie zapominaj, żeby badać swoje płuca. Co najmniej raz w roku zrób RTG klatki piersiowej, jednak najważniejsze jest... wsłuchanie się we własny kaszel. Dzięki niemu będziesz mogła zdiagnozować pierwsze niepokojące oznaki. Kaszlemy, gdy płuca chronią się przed podrażnieniem. Częsty kaszel u palacza może być oznaką przewlekłego zapalenia oskrzeli. Kaszel utrzymujący się dłużej niż trzy tygodnie powinien zmusić cię do wykonania prześwietlenia klatki piersiowej. Jeśli dopadnie cię chrypka trwająca dłużej niż 10 dni albo ból gardła, koniecznie spotkaj się lekarzem. Inne niepokojące objawy to kaszel połączony z krwiopluciem czy trudności w przełykaniu. Nigdy ich nie bagatelizuj! Palacze są narażeni na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Wykryć można ją dzięki badaniu spirometrycznym, które polega na wprowadzeniu specjalnych cewników do oskrzeli.
Nie bój się dentysty
Nawet jeśli wizyty u stomatologa nie kojarzą ci się najlepiej, jako palaczka nie powinnaś o nich zapominać. Niestety, wielu dentystów mówi wprost: albo papierosy, albo zęby. I mają rację. Palenie sprzyja chorobom przyzębia, w tym parodontozie, która może doprowadzić nawet do utraty zębów. Co więcej, nałogowcy cierpią z powodu różnych chorób dziąseł. Według badań, palacze trzy razy częściej niż osoby niepalące zapadają na schorzenia jamy ustnej. Dlatego powinnaś regularnie odwiedzać stomatologa, który sprawdzi stan twojego uzębienia. Wiele chorób rozwija się bezobjawowo, dlatego warto oddać się w ręce specjalisty. Poza tym na co dzień dbaj o zęby – szczotkuj je przez co najmniej trzy minuty, stosuj dobre pasty (Elmex, Lacalut), płyny do płukania jamy ustnej i nici dentystyczne.
Po ciśnieniomierz marsz
Dym tytoniowy zawiera tlenek węgla, który utrudnia przenoszenie tlenu przez krew. U osób, które palą, zwężają się naczynia krwionośne. A serce, żeby dostarczyć tlen do komórek, musi pracować bardzo intensywnie - stąd jego szybsze bicie i zwiększone ciśnienie krwi. Uwaga również na tzw. dusznicę bolesną, która jest wynikiem niedokrwienia serca. Objawia się uciskiem w okolicy tego mięśnia, nasilającym się szczególnie po wysiłku. Na dusznicę bolesną narażeni są zwłaszcza palacze między 40. a 50. rokiem życia.
Jedz z głową
Osoby, które nie mogą wyzwolić się z sideł nałogu, powinny stosować dietę bogatą w wapń. Papierosy osłabiają kości, sprawiając, że u nałogowców często dochodzi do złamań i innych urazów. Śmiało pałaszuj więc nabiał, pij mleko, jedz jogurty - najlepiej około 1 tys. mg wapnia dziennie! Jako palaczka powinnaś również przyjmować witaminy, dlatego jak najczęściej sięgaj po cytrusy, czarne porzeczki, paprykę, kapustę, pomidory czy brokuły, które zawierają dużo witaminy C (jeden papieros niszczy około 25 mg tej witaminy!). Jedz również ryż, pieczywo pełnoziarniste, orzechy i warzywa strączkowe, które pomogą ci uzupełnić niedobór witaminy B1. Unikaj za to produktów bogatych w cholesterol. Nie zapominaj również, że palacze są narażeni na wrzody żołądka, dlatego jedz regularnie i nigdy w pośpiechu.
Koncepcja na antykoncepcję
Mamy złe wieści dla kobiet powyżej 35. roku życia, które są palaczkami. Jeśli stosujesz doustną antykoncepcję hormonalną i palisz, narażasz się na ryzyko chorób zakrzepowo-zatorowych i w takim przypadku nie wolno łykać pigułek. Jednak zasada ta dotyczy nie tylko kobiet dojrzałych. Również młode dziewczyny, które palą, nie powinny sięgać po tabletki antykoncepcyjne. Oprócz tego, palenie papierosów może utrudniać zajście w ciążę. Papierosy powodują bezpłodność – zwłaszcza jeśli zaczęłaś palić jako nastolatka, a teraz sięgasz po paczkę dziennie. Palaczki powinny sięgać przede wszystkim po mechaniczne metody zapobiegania ciąży (prezerwatywę). Każdą hormonalną metodę antykoncepcji ustal z lekarzem.
Przestań się truć
Wielokrotnie próbowałaś rzucić palenie, ale bezskutecznie? Spróbuj jeszcze raz. Na rynku dostępnych jest wiele środków, które pozwalają na zawsze rozstać się z tym podstępnym nałogiem. Zwłaszcza że lista argumentów, dla których warto rzucić palenie, jest długa. Niepalący mają piękniejszą cerę, mocniejsze kości, włosy i paznokcie, a także znacznie mniej zmarszczek. Ich płuca są czyste, a oddech świeższy. Po roku od rzucenia nikotynowego nałogu ryzyko zawału serca spada o połowę, a po 15 latach ryzyko zawału jest podobne jak u osoby, która nigdy nie paliła. Warto? Z pewnością. Dlatego idźmy z duchem czasu, który popiera niepalenie – i przestańmy się truć.
Julia Wysocka
VIDEO NA DZIŚ: 2-latka pali marihuanę!
Wyrodna matka dała córce jointa. Grozi jej prawie 12 lat więzienia.
Martwe płody na paczkach papierosów w Polsce!
Zobacz, jakie makabryczne zdjęcia mają się pojawić na paczkach polskich papierosów.