Sekret długowieczności

Czy żyjący współcześnie stulatkowie ukrywają tajemnicę długowieczności?
Sekret długowieczności
12.10.2010

Czy za kilkanaście lat ludzie będą żyć jeszcze dłużej? Choć ze względu na rozwój technologii i medycyny oraz poprawę jakości życia, granica długowieczności wciąż się przesuwa, wcale nie jest pewne, że będziemy mogli dożyć 100 lub nawet 120lat. Wszystkiemu winne są nasze geny. To one pozwalają dożyć sędziwego wieku, którego doczekali nasi przodkowie, ale i one stanowią swoisty limit na czas, którym dysponujemy…  

Przełomowe odkrycie

Według zdobywczyni Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny, amerykańskiej biolog molekularnej – Elizabeth Blackburn, za długowieczność odpowiedzialne są telomery. Te niezwykle istotne elementy chromosomów stanowią ich swoistą osłonę – otoczkę ochronną, mającą zapobiec uszkodzeniu i „zużyciu się” chromosomów. Przełomowe odkrycie otworzyło nowy rozdział badań nie tylko nad długowiecznością, ale i rakiem oraz przewlekłym stresem.  

Co skraca życie?

Dlaczego chromosomy są tak ważne? Ich kondycja gwarantuje możliwość przechowywania istotnych informacji, zapisanych w naszym DNA, a według Blackburn, ich długość stanowi kluczową rolę na polu samej długowieczności. Co może je skracać? Przede wszystkim stres oraz niezdrowy tryb życia. Nadal nie wiadomo jednak, jakie jeszcze przyczyny mogą redukować nie tylko chromosomy, ale i życie. Jednym z potencjalnych problemów mogą być przewlekłe infekcje, bądź choroby, których skutki dotąd bagatelizowaliśmy… 

 

długowieczność

rady na długie lata

Mimo wielu czynników, fizycznie skracających chromosomy istnieją i takie czynniki, których oddziaływanie może być tylko pozytywne. Aby żyć dłużej warto zadbać o prawidłową dietę, wysiłek fizyczny, walczyć z obżarstwem i nadwagą! Jak podobne rady oceniają stulatkowie? Według nich długie życie trzeba po prostu mieć w genach. Choć naukowcy w pełni się z nimi zgadzają, nie ustają w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie:, co robić, by znacząco wydłużyć swoje życie.

Granica długowieczności

Czy w szukaniu sekretu długowieczności rzeczywiście można odnaleźć sens? Już dziś wiadomo, że człowiek nie będzie w stanie przekroczyć wieku 120 lat. Ludzkie możliwości są zapisane w naszych genach. Jeśli nasza babcia lub dziadek żyli wyjątkowo długo, o wiele bardziej prawdopodobne jest to, że nas samych czeka podobny los. Jednak, aby wszyscy mogli żyć dłużej, potrzebne byłyby zmiany, które mogłyby wstąpić dopiero na drodze ewolucji. Na to istnieją bardzo nikłe szanse.

Po co więc naukowcy badają tajemnice długowieczności? Bynajmniej nie ze względu na futurystyczne wizje poetów i pisarzy, bądź scenariusze filmów science fiction. Jeśli uda nam się żyć dłużej, być może osiągnięcia medycyny i nowych technologii pozwolą poprawić jakość życia ludzi starszych. Za sprawą skuteczniejszych lekarstw i innowacyjnych rozwiązań np. w zakresie protetyki, życie po 90-tce będzie zdecydowanie łatwiejsze, a staruszkowie, będą się nimi czuć dopiero jako stulatkowie.

Oliwka Mostowska

Zobacz także:

Rodzice zginęli - dziecko umarło z tęsknoty!

Zabił się na grobie ukochanej!

Polecane wideo

Komentarze (17)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 23.07.2011 17:05
Kondycja kolagenu ustrojowego! Już po 19 roku życia zaczyna brakować kolagenu!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.10.2010 10:35
Codziennie w Korei Południowej ginie ok. 5 000 psów. Są duszone podpalane rażone prądem i bite na śmierć dla ich mięsa. Jak pomóc ? Podpisz petycję na uniteddogs .com/ stopkillingdogs (bez spacji) i powiedz o tym znajomym. Okarzmy im serce !
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.10.2010 10:40
jeżeli człowiek chciałby być nieśmiertelny musiałby zamieć się w rak, tj. w nowotwór, ponieważ ten jest wieczny, jego komórki dzielą się bez końca i to jest sekret długowieczności ciągły podział komórkowy
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 15.10.2010 10:39
moja rodzina jest długowieczna, wszyscy dożyli prawie 90 więc mam nadzieję, że mam to w genach:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.10.2010 20:34
Niesamowite zdjecie ... podziw dla fotografa !
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie