Jak zlikwidować szparę między zębami?

Zamiast aparatu ortodontycznego - prosty i nieinwazyjny zabieg. Dziś szparę między zębami można usunąć podczas jednej wizyty u dentysty!
Jak zlikwidować szparę między zębami?
25.09.2010

Chociaż przerwy między zębami, zwłaszcza między jedynkami mogą być sexy – mają je przecież Brigitte Bardot, Vanessa Paradis, Lara Stone czy Anna Paquin - dla wielu osób jest to powód do wstydu. Ponad 89% osób z przerwami między zębami chętnie by się ich pozbyło, a dla prawie 90% to główny powód, dla którego ukrywają swój uśmiech.

Dziś przerwy między zębami można zlikwidować na kilka sposobów. Pierwszy z nich to leczenie ortodontyczne, wymagające noszenia aparatu na zęby. Drugi to założenie licówek – cienkich mających ok. 0.5 mm porcelanowych płytek przyklejanych na ząb ze zmodyfikowanym szkliwem.  Trzecie to zamknięcie diastem przy pomocy kompozytów - tych samych, które stosuje się w plombach. To rozwiązanie staje się coraz popularniejsze w Polsce. Powód? Efekt uzyskuje się podczas jednej wizyty, a zabieg jest tak samo prosty, jak założenie plomby.

– Przerwy pomiędzy jedynkami, a także przerwy pomiędzy pozostałymi zębami są dość powszechne. Przyczyny są natomiast różne od obecności nadliczbowego zęba, brak zawiązka siekaczy bocznych po nieprawidłowy przyczep wędzidełka wargi górnej. Dla każdego z tych przypadków dzisiejsza stomatologia znalazła rozwiązanie. Najłatwiej oczywiście zlikwidować diastemy o szerokości do 3 mm. Duża przerwa między jedynkami najczęściej wymaga leczenia ortodontycznego, a wrodzony brak dwójek  implantologicznego. W wielu przypadkach jesteśmy jednak w stanie naprawić uśmiech używając specjalnych wypełnień – wyjaśnia lek. stom. Danuta Borczyk ze Stomatologia Danuta Borczyk w Katowicach.

Prosty zabieg na jedną wizytę

Zabieg zamykania diastem przypomina wypełnienie zęba plombą. Dentysta nakłada kompozyt  na ząb wytrawiony specjalnym kwasem demineralizującym , a następnie delikatnymi papierowymi dyskami nadaje mu kształt. – Najprościej mówiąc, zabieg ten polega na minimalnym poszerzeniu zdrowych zębów przy pomocy kompozytu. Dzięki temu jesteśmy w stanie zmniejszyć przestrzenie między nimi, a tym samym zamknąć diastemę – wyjaśnia dr Danuta Borczyk.

zamknięcie diastemy

Do wypełnień stosuje się żywice kompozytowe światłoutwardzalne. W przypadku dużych przerw zalecane jednak są licówki. – Wypełnienie dobierane jest indywidualnie do pacjenta. Bierze się pod uwagę zakres leczenia w jamie ustnej, to, na co jest pacjent uczulony, czy jest palaczem, w jakim miejscu zamykane będą diastemy, czy na przednich czy tylnych tylnich zębach – mówi dr Danuta Borczyk.

Najpopularniejsze są dziś wypełnienia światłoutwardzalne wykonane z materiału z zastosowaniem nanotechnologii. Umożliwiają one dobór koloru wypełnienia do barwy zęba, imitują także naturalny ząb. Taki materiał nie zmienia barwy przez wiele lat. – O zęby z wypełnieniami musimy dbać tak samo jak o nasze naturalne zęby, czyli szczotkujemy i myjemy regularnie. Ważne jest także, żeby przed zamykaniem diastemy zdecydować się na wybielanie zębów tak, aby kolor naszych naturalnych zębów współgrał z kolorem nanoszonego materiału – tłumaczy specjalistka.

Co ważne, efekt zabiegu jest odwracalny. Diastemę można z powrotem otworzyć, a materiał jest usuwany przez stomatologa. Natomiast wytrawiona przez kwas powierzchnia zęba się odbudowuje dzięki działaniu śliny i specjalnych past.

Wiele osób jest przekonanych, że zlikwidować diastemę można jedynie dzięki leczeniu ortodontycznemu. Jak widać, to nieprawda. W wielu przypadkach wystarczy prosty zabieg z użyciem wypełnień, aby przywrócić uśmiech i pewność siebie. Należy spełnić tylko jeden warunek: zabieg taki możliwy jest tylko u osób ze zdrowymi zębami.

Zobacz także:

Prawie million Polaków NIE MA własnej szczoteczki do zębów!

Polacy należą do najmniej uśmiechniętych narodów. Nie uśmiechają się także dzieci. Może dlatego, że wstydzimy się swoich zębów?

Wszystko, co musisz wiedzieć o aparatach na zęby!

Poznaj rodzaje aparatów, ich skuteczność i ceny – czyli wszystko, co musisz wiedzieć, jeśli chcesz nosić na zębach prostujące druciki.

Polecane wideo

Komentarze (122)
Ocena: 5 / 5
jusepe (Ocena: 5) 14.03.2017 15:31
moj najwiekszy problem na swiecie to ten prześwist mam tak szczerbate zeby i dziury miedzy nimi ze robie za pokrake, wszyscy zucaja we mnie czosnkiem i krzycza ze strasze. mozna mi wkladac monety jak do automatu na kawe, miedzy jedynkami dwujkami i trujkami, wygladam jak klaun
odpowiedz
XDDDDDDDD (Ocena: 5) 08.05.2016 13:28
xDDDD
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.12.2015 14:34
niektóe posty są jak lament rozkapryszonej królewny,skoro mam zdrowe zęby w miarę proste żadnych dodatkowych uciążliwości poza 3mm jakieś tam szparki o litości!!!! ciekawe ile z Was tak się tym przejmuje ? a ile pisze żeby pisać. oh muszę to jakoś zniszczyć pisze anonim tak zniszcz sobie dobre zęby polecam anonimowo wszędzie obłuda wszędzie fałsz ,brzydze sie Wami
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.08.2015 22:02
thx za info
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.05.2014 17:49
gumki na zęby to wyrzucanie pieniędzy w błoto chyba że masz zamiar nosić je przez półroku dzień w dzień. Nie mają niestety tej samej siły działania co aparat na zęby. Więc zęby zejdą się tylko trochę góra 1 mm a i to może nawet nie. Po pewnym dniu noszenia ich skuteczność jest prawie znikoma. Tak by wszystkie zęby przybliżyć do siebie potrzeba ze 3-5 miechów noszenia non stop. I aprat retencyjny po tym. A i tak przy wiekszej niz milimetr przerwie wam sie nie zejda.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie