Nie daj się kleszczom i boreliozie

Niestety, nadbałtyckie lasy mieszane są pełne groźnych kleszczy. Jak zmniejszyć ryzyko, że któryś z nich dopadnie cię w drodze na plażę?
Nie daj się kleszczom i boreliozie
31.07.2008

Pierwsze przypadki boreliozy odnotowano 30 lat temu w USA, ale krętki borelli wykryto i opisano w latach 80. Leczenie bywa długotrwałe i czasami mało skuteczne, bo z tą chorobą jest tak, że nie ma jednoznacznej metody leczenia, jak również i metody wykrycia.

Podpowiemy wam, jak uchronić się przed „pamiątką” po kleszczu:

  • unikaj spacerów wąskimi leśnymi ścieżkami, które są także szlakami zwierząt;
  • nie siadaj na trawie;
  • na leśnych wycieczkach ochraniaj ciało długimi spodniami i bluzami oraz nie zapominaj o czapce z daszkiem;
  • spryskuj ubranie preparatami odstraszającymi kleszcze;
  • po powrocie do domu dokładnie obejrzyj ubranie oraz całe ciało;
  • jeśli zauważysz na skórze kleszcza, usuń go jak najszybciej pęsetą, koniecznie zdezynfekuj skórę. Jeżeli nie potrafisz pozbyć się kleszcza samodzielnie, wybierz się do lekarza.

Rozsądnym podejściem do całej sprawy będzie zrobienie testu ELISA. Wykonywany jest w każdym szpitalu zakaźnym. Kosztuje ok. 60 zł, jeśli lekarz robiłby problemy z wydaniem skierowania...

Polecane wideo

Komentarze (21)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 13.10.2015 22:11
Nidgdy więcej nie wyjde na dwór straszne są te obrzydliwe stworzenua
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.10.2015 22:08
Panicznie boje się tych pajęczaków po przeczytaniu strasznego artykuly . Czy toś wie jak zwlczyć lęk i obawy .
odpowiedz
Podpis... (Ocena: 5) 09.05.2015 14:01
Zgadzam sie. Jak w jakimś miejscu mnie swędzi to odrazu sprawdzam to miejsce..
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.08.2011 13:01
No nie tylko my powinniśmy być czujni... Kleszcze atakują głównie zwierzaki - a w szczególności psy i dlatego trzeba wiedzieć jak skutecznie z nimi walczyć. Dla czworonogów przydatne będą: obroża oraz krople. A dodatkowo można kupić coś w rodzaju kleszczołapek jak z e-karmy. Ważna jest w miarę szybka reakcja.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.04.2009 15:41
Znacie się na kleszczach jak pies na gwiazdach prawdę mówiąc...choroba przenoszona przez kleszcze to borelioza dla tych, którzy nie potrafią sobie przypomnieć...inna sprawa, że smarowanie takiego kleszcze tłuszczem powoduje, jak ktoś słusznie zaznaczył, wyrzucanie z niego toksyn. Jeśli juz się kleszcza złapie nalezy iść do lekarza po antybiotyk, obojętnie czy wokół miejsca ugryzienia pojawia sie rumień czy też nie. Na boreliozę nei choruje sie od razu, różna jest też jej intensywność (zależy od ilości szczepów choroby w organiźmie), jednak jest to choroba, która wywołuje z czasem nieodwracalne skutki i moze prowadzić do śmierci. Zeby zobrazować tym, którzy to lekceważą dodam tylko, że moze wam sie zlasować mózg. Gratuluję dobrego samopoczucia tym, dla których łapanie kleszcze piętnaście razy do roku to świetna zabawa...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie