Po całym tygodniu pracy wiele osób odczuwa zmęczenie. Nic więc dziwnego, że gdy przychodzi weekend, próbujemy szybko naładować baterie i trochę odespać minione 5 dni. Jednak nie chodzi wyłącznie o dłuższy sen czy leżenie w łóżku tuż po przebudzeniu. Niejedna osoba stawia na drzemki w połowie dnia. Czy to dobre rozwiązanie? Jak twierdzą eksperci, niekoniecznie. Okazuje się bowiem, że wystarczy 1,5 godziny nadprogramowego snu i już narażamy się na przyrost bakterii jelitowych, które mogą powodować otyłość czy choroby serca. Oczywiście mowa o sytuacjach, które powtarzają się regularnie.
Przeczytaj też: Czy sałatka to zawsze dobry wybór? Niekoniecznie...
Czy da się wyspać na zapas? Nic z tych rzeczy. Co więcej, jeśli będziesz próbować, możesz pogorszyć stan swojego zdrowia. Jeśli wyrwiesz swój organizm z rutyny, którą zna, dostanie szoku. Bóle głowy, apatia, zmęczenie, brak apetytu lub wzmożone łaknienie to tylko niektóre z konsekwencji tej sytuacji. Oczywiście, gdy zdarzy ci się drzemać w weekend raz na jakiś czas, nic wielkiego się nie stanie, ale gdy wejdzie ci to już w nawyk…
W organizmie pojawi się więcej bakterii jelitowych, które mogą powodować różne choroby serca, a nawet udar. Eksperci ostrzegają, że już 90-minutowe drzemki zaburzają funkcjonowanie organizmu i wpływają na obniżanie jego odporności. A potwierdzają to wszystko badania – ZOE Predict, przeprowadzone przez King's College London.
Sen jest kluczowym filarem zdrowia, a badania te są szczególnie aktualne, biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie rytmami okołodobowymi i mikrobiomem jelitowym. Nawet 90-minutowa różnica w połowie snu może sprzyjać rozwojowi mikroflory, która ma niekorzystny wpływ na zdrowie – mówi Kate Bermingham, autorka badań.
Dodajmy, że weekendowe drzemki w środku dnia przyczyniały się też do łatwiejszego popadania w niezdrowy tryb życia, w tym między innymi sięganie po słodkie przekąski, ograniczenie spożywania wody i jedzenia owoców oraz dużą aktywność w godzinach nocnych.
Przeczytaj też: Czy można spać pół godziny dziennie i dobrze funkcjonować? Okazuje się, że... można