Czy wiesz, że Polacy żyją coraz dłużej? I nie są to tylko przypuszczenia. Warto bowiem wiedzieć, że takie wnioski można wyciągnąć z najnowszych danych. GUS podaje, że w 2023 roku mężczyźni w naszym kraju dożywali przeciętnie 74,7 roku, a kobiety 82. Co ciekawe, tylko rok wcześniej dane te były niższe odpowiednio o 1,3 i 0,9 roku. Z kolei jeśli porównamy je do 1990 roku, dziś panowie żyją dłużej o 8,5 roku, a kobiety o 6,8. Imponujące?
Przeczytaj też: Naukowcy zaskakują i twierdzą, że pszczoły mogą wykryć... raka płuc
Z roku na rok Polacy żyją coraz dłużej – oczywiście wykluczając rok 2020 i 2021, kiedy koronawirus szalał po świecie. Niemniej dziś tendencja wciąż jest wzrostowa. Jak twierdzą eksperci, dzięki zmianom, które dzieją się na świecie (w tym między innymi rozwój technologii czy medycyny), ludzkie życie w wielu krajach będzie się wydłużać.
Jedną z kluczowych przyczyn tego zjawiska było osiągnięcie istotnych postępów w zakresie profilaktyki i ochrony zdrowia. Szczególnie ważnym czynnikiem był również spadek wskaźnika umieralności niemowląt, który ma miejsce w przeważającej liczbie państw świata (również w Polsce) – wyjaśniają eksperci.
Dlaczego mężczyźni żyją krócej niż kobiety? Zacznijmy od tego, że w niejednym państwie odnotowuje się takie statystki, ale Polska na ich tle wypada gorzej. Warto jednak wiedzieć, że u panów życie skracają choroby, w tym głównie schorzenia układu krążenia oraz nowotwory. Kobiety oczywiście też chorują, jednakże powszechnie zakłada się, że po prostu częściej i regularniej odwiedzają gabinety lekarskie.
Źródło: Radio Zet
Przeczytaj też: Lubisz długo spać? Mamy dla Ciebie złą wiadomość