Rzucenie palenia to jedno z najtrudniejszych wyzwań w życiu każdego palacza. Proces ten wymaga determinacji, odpowiednich strategii oraz wsparcia psychologicznego i często również medycznego. Wakacje, choć mogą wydawać się niewłaściwym momentem na podejmowanie życiowych decyzji, w rzeczywistości oferują unikalne okoliczności sprzyjające zmianie nawyków. W tym artykule przedstawiamy wskazówki, które mogą pomóc w skutecznym rzuceniu palenia, zwłaszcza podczas urlopu.
Chcąc rzucić palenie, musimy przede wszystkim dojrzeć do tej decyzji. Jeśli myślisz o podjęciu takiego kroku, nie odkładaj go na później - pomóc może Ci rozpisanie sobie na zwykłej kartce i przeanalizowanie informacji: dlaczego palisz i co Ci to daje oraz przygotowanie rachunku zysków i strat. Bądź ze sobą szczery, a wszystko pójdzie dobrze. Według American Cancer Society, posiadanie jasnego powodu zwiększa szanse na sukces1.
Następnie, ważne żebyś wyznaczył sobie termin i się go trzymał. Miej też pod ręką listę swoich motywacji oraz listę nagród, np.: za oszczędzone pieniądze idź do dobrej restauracji albo zapisz się na zajęcia z ulubionej aktywności fizycznej.
Badania wskazują, że wsparcie społeczne może zwiększać szansę na skuteczne rzucenie palenia, więc poinformuj bliskich o swojej decyzji2 albo poszukaj pomocy w grupach wsparcia dla osób rzucających palenie lub skorzystać z usług terapeuty, co dodatkowo wpłynie na pozytywne efekty.
Unikaj sytuacji, które mogą wywołać chęć zapalenia papierosa - to mogą być miejsca, gdzie zwykle palisz, czy też towarzystwo innych palaczy. Tworzenie nowych, zdrowych nawyków pomoże w odwróceniu uwagi od palenia, więc jeśli potrzebujesz przerwy w pracy, zamiast na papierosa, wyjdź na 10-minutowy spacer, wróć do domu inną drogą, skorzystaj z zabawek, które zajmują ręce itp.
Urlop najczęściej wiąże się z wakacyjnym wyjazdem, co może być korzystne w procesie rzucania palenia. Nowe miejsca i sytuacje pomagają w odwróceniu uwagi od codziennych nawyków związanych z paleniem. Zmiana otoczenia stanowi również okazję do wprowadzenia nowych, zdrowych nawyków.
Wakacje to czas relaksu, a to ważne w procesie rzucania palenia. Stres jest jednym z głównych czynników, które utrudniają rzucenie palenia, więc okres wakacyjny może być idealnym momentem na podjęcie tej decyzji.
Podczas urlopu, będąc wypoczętym i mając więcej wolnego czasu, łatwiej zaangażować się w aktywności fizyczne, które pomagają nie tylko w redukcji stresu, ale przede wszystkim odwracają uwagę od palenia oraz gruntują nowe, zdrowe nawyki. Pływanie, spacery czy jazda na rowerze, to tylko kilka przykładów zajęć, które mogą pomóc w walce z nałogiem.
Rzucanie palenia to nierówna walka. Nałóg nigdy nie gra z nami fair, a wynik tej potyczki ma przecież wpływ na nasze zdrowie i życie, dlatego dobrze mieć dodatkowe wsparcie, gotowe do użycia w sytuacjach, kiedy poczujesz, że musisz zapalić - takie jak Nikotynowa Terapia Zastępcza (NTZ), która jest jedną z najlepiej przebadanych metod pomagających w wyjściu z nałogu. NTZ obejmuje użycie produktów, pomagających złagodzić objawy odstawienia nikotyny, a badania wskazują, że ta forma terapii może podwoić szanse na skuteczne rzucenie palenia3.
Zaplanuj dokładnie swój proces rzucania palenia. Określ datę, od której przestaniesz palić np. pierwszy dzień urlopu i przygotuj się na ewentualne trudności. Miej pod ręką produkty NTZ marki nicorette® w wygodnej dla siebie formie - gum, tabletek do ssania, spray’a lub plastrów, dostępne w aptece bez recepty. Dobierz produkt w odpowiedniej dawce, dostosowanej do siły uzależniania i dopasowany do Twojego stylu życia i przyzwyczajeń - taki, którego użycie będzie dla Ciebie najbardziej intuicyjne.
Prowadzenie dziennika postępów może być motywujące. Zapisuj swoje osiągnięcia, dni bez papierosa oraz sytuacje, w których udało Ci się oprzeć pokusie, co pomoże Ci śledzić postępy i czerpać z nich motywację.
Nagradzaj się za osiągnięcia. Wymyśl małe przyjemności na każdy dzień urlopu oraz większe np. tygodniowe nagrody, jak zapisanie się na kurs nurkowania albo lot na paralotni nad plażą.
A co, jeśli zdarzy Ci się zapalić jednego papierosa? Pamiętaj, że potknięcia zdarzają się nawet najlepszym i wcale nie oznacza to, że poniosłeś porażkę. Zapaliłeś? Trudno! Ważne, że wciąż widzisz cel i do niego dążysz. W procesie rzucania palenia ważne jest, aby nie poddawać się i kontynuować starania. Jeden papieros nie oznacza powrotu do nałogu. Przenalizuj sytuację, która skłoniła Cię do palenia i opracuj strategię, jak uniknąć podobnych okoliczności w przyszłości. Kluczem jest wytrwałość i pozytywne nastawienie.
Powodzenia!
nicorette® - wsparcie Twojej silnej woli.
Źródła:
SIL
NICORETTE® CLASSIC GUM Jedna guma do żucia, lecznicza zawiera jako substancję czynną 10 mg lub 20 mg kompleksu 20% żywicy nikotynowej, co odpowiada 2 mg lub 4 mg nikotyny.
NICORETTE® FRESHMINT GUM, NICORETTE® FRESHFRUIT GUM, NICORETTE® ICY WHITE GUM Jedna guma do żucia, lecznicza zawiera jako substancję czynną 2 mg 4 mg nikotyny, w postaci nikotyny z kationitem. Wskazania: Leczenie uzależnienia od wyrobów tytoniowych u osób zdecydowanych na rzucenie nałogu poprzez zmniejszenie głodu nikotynowego i objawów odstawiennych występujących po zaprzestaniu palenia.
NICORETTE® SPRAY, NICORETTE® COOL BERRY Jedna dawka aerozolu do stosowania w jamie ustnej, roztworu dostarcza 1 mg nikotyny w 0,07 ml roztworu. 1 ml roztworu zawiera 13,6 mg nikotyny. Wskazania: Leczenie uzależnienia od wyrobów tytoniowych u osób dorosłych poprzez łagodzenie objawów odstawiennych, w tym głodu nikotynowego, podczas próby rzucania palenia bądź ograniczenia palenia przed całkowitym zaprzestaniem. Końcowym celem stosowania jest trwałe zaprzestanie używania wyrobów tytoniowych. W miarę możliwości stosować w połączeniu z programem wsparcia behawioralnego.
NICORETTE® COOLMINT Każda tabletka do ssania zawiera 2 mg lub 4 mg nikotyny (w postaci nikotyny z kationitem).
NICORETTE® FRUIT Każda tabletka do ssania zawiera 4 mg nikotyny (w postaci nikotyny z kationitem). Wskazania: Leczenie uzależnienia od wyrobów tytoniowych poprzez łagodzenie objawów odstawienia nikotyny i głodu nikotynowego u osób palących w wieku 18 lat i powyżej. Końcowym celem stosowania jest trwałe zaprzestanie używania wyrobów tytoniowych. W miarę możliwości lek należy stosować w połączeniu z programem wsparcia behawioralnego.
NICORETTE® INVISIPATCH Jeden plaster system transdermalny, plaster 10 mg/16 h zawiera jako substancję czynną 15,75 mg nikotyny. Jeden plaster system transdermalny, plaster 15 mg/16 h zawiera jako substancję czynną 23,62 mg nikotyny. Jeden plaster system transdermalny, plaster 25 mg/16 h zawiera jako substancję czynną 39,37 mg nikotyny. Wskazania: Leczenie uzależnienia od wyrobów tytoniowych u osób zdecydowanych na rzucenie nałogu poprzez zmniejszenie głodu nikotynowego i objawów odstawiennych, występujących po zaprzestaniu palenia.
Artykuł sponsorowany