Jak sfinansować leczenie in vitro? Przewodnik po dostępnych dofinansowaniach dla mieszkańców Katowic

Jak pomagają władze miast?
Jak sfinansować leczenie in vitro? Przewodnik po dostępnych dofinansowaniach dla mieszkańców Katowic
Fot.materiałpartnera
28.06.2024

Leczenie niepłodności często rozpoczyna się od najmniej skomplikowanych metod, jednak gdy nie przynoszą one oczekiwanego rezultatu, para przeważnie decyduje się na in vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe. Koszty procedury nierzadko stanowią jednak dla niej barierę nie do przeskoczenia. Czy jest na to rozwiązanie? Czy istnieją jakieś formy pomocy dla niepłodnych par z Katowic? Tak! Z przewodnika po dofinansowaniach w Katowicach dowiesz się wszystkiego na temat dostępnych rodzajów wsparcia.

Wsparcie finansowe in vitro Katowice – jak pomagają władze miast?

Dotychczas finansowanie leczenia in vitro ograniczało się głównie do działań na poziomie samorządowym. Władze poszczególnych miast wdrażały własne programy in vitro, częściowo pokrywające koszty zabiegu. Programy te refundowały wszystkie niezbędne etapy procedury zapłodnienia pozaustrojowego, a więc: stymulację jajeczkowania (łącznie z wizytami kontrolnymi), całą preparatykę plemników do zapłodnienia, pozyskanie komórek jajowych w znieczuleniu, zapłodnienie komórki jajowej plemnikiem, monitoring embriologiczny zarodków i finalnie ich transfer do jamy macicy. Dodatkowo pary mogły otrzymać wsparcie finansowe na kriokonserwację nadmiarowych zarodków, czyli ich zamrożenie i przechowywanie na późniejszy czas.

Kryteria włączenia do programu oraz poziom dofinansowania nie były (i nie są) identyczne we wszystkich miastach, choć wiele z nich się ze sobą pokrywa. Para chcąca otrzymać pomoc finansową musi spełniać wymagania Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii oraz mieć wskazania do leczenia niepłodności metodą in vitro. Kobieta nie może przekraczać 42 lat, a jej rezerwa jajnikowa musi osiągać określone wartości. Istotne jest również miejsce zamieszkania – para musi mieszkać w Katowicach co najmniej 2 lata.

Chociaż programy in vitro realizowane przez samorządy są niezwykle pomocne, gdyż dzięki nim wielu parom udało się doczekać potomstwa, to w obliczu narastającego problemu niepłodności środki finansowe przeznaczane przez miasta na leczenie niepłodności tą metodą wciąż pozostają niewystarczające. Konieczne jest znalezienie dodatkowych źródeł wsparcia finansowego.

Pomoc finansowa in vitro Katowice – ogólnopolski program in vitro

Finansowanie leczenia in vitro nie będzie już zależne wyłącznie od samorządów. Wkrótce startuje bowiem rządowy program, na który przeznaczono rocznie 500 mln zł, co w sumie daje 2,5 mld zł. Ponieważ jest to program ogólnopolski, swoim zasięgiem obejmie oczywiście również Katowice. Datę jego rozpoczęcia wyznaczono na 1 czerwca 2024 roku, zakończenia - na 31 grudnia 2028.

Niepłodne pary przez kilka tygodni trzymane były w niepewności, ponieważ czekaliśmy aż Ministerstwo Zdrowia zdradzi szczegóły programu. I tak się też stało. W trakcie zwołanej na 10 kwietnia 2024 roku konferencji prasowej, minister zdrowia Izabela Leszczyna opowiedziała o zasadach kwalifikacji oraz zakresie dofinansowania procedury in vitro w szykowanym na czerwiec tego roku programie. Jak będzie w nim wyglądało finansowanie procedury in vitro i kto skorzysta ze wsparcia?

Wsparcie finansowe in vitro Katowice – które pary skorzystają?

Głównymi korzystającymi z programu będą pary, u których zdiagnozowano niepłodność lub które 12 miesięcy przed zgłoszeniem się do programu podjęły leczenie niepłodności, ale okazało się ono nieskuteczne. Wymagane jest, aby były one w związku małżeńskim lub partnerskim oraz spełniały kryteria wiekowe.

Dofinansowanie in vitro nawet dla kobiet do 45. roku życia!

Dotyczy to kobiet, które decydują się na dawstwo komórek jajowych lub adopcję zarodka. Wówczas ich partner może mieć nawet do 55. lat. Dla kobiet korzystających z własnych oocytów próg wieku jest nieco niższy i wynosi 42 lat (dla mężczyzn 55 lat). Co ważne, W przeciwieństwie do programów samorządowych, poziom rezerwy jajnikowej (AMH) u kobiety nie jest uwzględniany w trakcie kwalifikacji pary.

6 cykli in vitro – na taką liczbę procedur para uzyska dofinansowanie

Rządowy program in vitro ma w znacznym stopniu ułatwić dostęp do procedury zapłodnienia pozaustrojowego, finansując aż do 6 cykli leczenia, a dokładnie:

  • Do 4 cykli leczenia wykonanych na własnych komórkach, z możliwością użycia dawstwa nasienia.

  • Do 2 cykli leczenia z wykorzystaniem komórek jajowych dawczyni, z możliwością zapłodnienia maksymalnie 6 komórek w jednym cyklu.

  • Do 6 cykli leczenia z adopcją zarodka, gdzie 1 transfer zarodka jest równoznaczny z wykonaniem jednego cyklu.

Ważne, by zapamiętać, że limit 6 cykli odnosi się do łącznej liczby cykli, na jaką można otrzymać dofinansowanie. Jeśli na przykład para przeszła 4 cykle z własnymi komórkami i nie zaszła w ciążę, nadal ma dostępne 2 cykle z komórkami jajowymi dawczyni. Jeśli dwukrotnie skorzystała już z komórek jajowych dawczyni i procedura okazała się nieskuteczna, nadal może skorzystać z 4 cykli z zaadoptowanym zarodkiem.

Co istotne, udział w programie rządowym nie zależy od tego, czy para korzystała już wcześniej ze wsparcia finansowego na pokrycie kosztów leczenia. Jeśli spełnia wszystkie kryteria, może przystąpić do programu.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie