Czy ostre zapalenie gardła może prowadzić do poważniejszych komplikacji?

Zobacz, do czego może prowadzić nieleczone zapalenie gardła!
Czy ostre zapalenie gardła może prowadzić do poważniejszych komplikacji?
Fot.materiałpartnera
15.06.2024

Ostre zapalenie gardła oprócz choroby przebiegającej z bólem gardła i czasami z gorączką, wiąże się z powikłaniami poinfekcyjnymi, takimi jak choroby uszu, zatok i gorączka reumatyczna. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie infekcji i podjęcie odpowiedniego leczenia. Zobacz, do czego może prowadzić nieleczone zapalenie gardła.

Ostre zapalenie gardła: wirusowe lub bakteryjne

Ostre zapalenie błony śluzowej gardła to choroba, która dotyka osoby w każdym wieku. Zazwyczaj chorują w sezonie jesienno-zimowym lub zimowo-wiosennym [1]. W większości przypadków (ok. 85%) przyczyną zapalenia są infekcje wirusowe spowodowane np. przez rynowirusy, wirusy paragrypy oraz koronawirusy. Rzadziej – szacuje się 20-30% przypadków u dzieci i 5-15% przypadków u dorosłych – za zapalenia gardła odpowiadają bakterie. Najczęściej są to Gram-dodatnie paciorkowce grupy A (Streptococcus pyogenes) [2].

Ostre zapalenie gardła: komplikacje zdrowotne w trakcie choroby

O ostrym zapaleniu gardła mówi się wtedy, gdy choroba pojawia się i nie trwa dłużej niż kilka dni, maksymalnie tydzień [1]. W jej przebiegu chory doświadcza różnych komplikacji zdrowotnych, których obraz uzależniony jest od czynnika etiologicznego [3].

Bakteryjne zapalenie gardła

Dla paciorkowcowego zapalenia gardła charakterystyczne jest występowanie nagłych objawów, takich jak [3]:

 • silny ból gardła;

 • dolegliwości bólowe podczas połykania śliny lub pokarmu;

 • ból głowy;

 • wysoka gorączka (>38°C);

 • przekrwienie i obrzęk błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych oraz języczka podniebiennego;

 • skupiska wysięku na migdałkach;

 • obłożenie, a następnie intensywne zaczerwienienie języka;

 • bolesność i powiększenie węzłów chłonnych przednich na szyi;

 • częściej u dzieci: ból brzucha, nudności i wymioty.

Wirusowe zapalenie gardła

W przypadku ostrego zapalenia błony śluzowej gardła wywołanego przez wirusy chory doświadcza takich komplikacji zdrowotnych, jak [3]:

 • umiarkowany ból gardła;

 • ból głowy;

 • stan podgorączkowy lub prawidłowa temperatura ciała;

 • bóle mięśni i stawów;

 • kaszel i katar;

 • chrypka;

 • czasami zapalenie spojówek, biegunka, powiększenie węzłów chłonnych, owrzodzenia w jamie ustnej.

Ostre zapalenie gardła: poważniejsze powikłania

Stan zapalny gardła jest infekcją, której nie wolno lekceważyć. Nieleczona może doprowadzić do wystąpienia powikłań miejscowych i odległych [1]. Poważniejsze komplikacje częściej pojawiają się po chorobie o podłożu bakteryjnym, ale nie wykluczone jest, że dadzą o sobie znać również po zbagatelizowanej infekcji wirusowej. Na wystąpienie powikłań szczególnie narażone są osoby z obniżoną odpornością np. zakażone wirusem HIV lub pacjenci w trakcie leczenia onkologicznego [1]. Komplikacje mogą mieć charakter miejscowy lub ogólnoustrojowy [2].

Możliwe miejscowe powikłania ostrego zapalenia gardła to [2, 3]:

 • ropień okołomigdałkowy;

 • ropne zapalenie węzłów chłonnych szyjnych;

 • ropne zapalenie ucha środkowego lub wyrostka sutkowatego;

 • zapalenie zatok przynosowy.

Poważniejsze komplikacje ogólnoustrojowe występują rzadko. Może to być gorączka reumatyczna lub ostre kłębuszkowe zapalenie nerek [2]. Bardzo rzadko dochodzi do bakteriemii, zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsy z ropniami w różnych narządach [3].

Dużym problemem są nawrotowe zapalenia gardła, czyli od trzech do sześciu epizodów choroby w ciągu roku. Ich przyczyna może tkwić w nieskutecznym leczeniu pierwotnego stanu zapalnego lub zakażenia nowym szczepem chorobotwórczym [2].

Stan zapalny gardła: zapobieganie komplikacjom

Podstawą uniknięcia powikłań jest właściwe podejście do leczenia choroby. Jeśli ostre zapalenie gardła ma podłoże wirusowe, wystarczy zająć się objawami choroby. Pomaga stosowanie środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych na gardło w postaci aerozoli lub tabletek do ssania. Pomocne jest też płukanie gardła wodą z solą. Jeśli infekcję wywołały bakterie, zazwyczaj konieczne jest przyjmowanie antybiotyku przepisanego przez lekarza.

Prawidłowe leczenie ostrego zapalenia gardła pomaga zapobiec poważniejszym komplikacjom zdrowotnym.

 

Na zlecenie marki Chlorchinaldin

 

Bibliografia:

[1] Zagor M., Ostre i przewlekłe zapalenie gardła, 2018 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-jamy-ustnej-i-gardla/179684,ostre-i-przewlekle-zapalenie-gardla (dostęp: 22.05.2024)).

[2] Gowin E., Horst-Sikorska W., Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe?, Farmacja Współczesna 2012; 5: 83-89.

[3] Szenborn L. i in., Ostre zapalenie gardła i migdałków (angina), 2023 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.3. (dostęp 22.05.2024)).

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie