Jak często się kąpać? Codzienne powinnaś myć tylko 3 części ciała!

Częste kąpiele mogą przynieść więcej szkód niż korzyści!
Jak często się kąpać? Codzienne powinnaś myć tylko 3 części ciała!
fot. Pexels/ Polina Tankilevitch
28.06.2024

Może się wydawać, że na temat higieny osobistej powiedziano już wszystko. Zresztą mycie się nie wydaje się też zbyt skomplikowaną historią, prawda? Niemniej okazuje się, że wbrew pozorom zbyt częste kąpiele mogą przynieść więcej szkód niż korzyści! Ale jak to możliwe i skąd wiadomo, ile razy można wejść pod prysznic?

Przeczytaj też: Zachwycający apartament w Warszawie. Chciałabyś tak mieszkać?

Ekspertka radzi, jak często powinniśmy się kąpać

Dr Sandra Skotnicki z Yale School of Medicine, dermatolożka i autorka nieprzetłumaczonej jeszcze na język polski książki "Beyond Soap", przyznała, że w czasie kąpieli usuwana jest specjalna warstwa ochronna skóry, czyli bariera hydrolipidowa. Jakie ma zadanie? Przede wszystkim zabezpieczyć organizm przed bakteriami czy wirusami. Tworzy się ona przez różne substancje wydzielane przez skórę. Jeśli więc zbyt często będziemy wskakiwać do wanny, sami przyczynimy się do „ścierania” tej warstwy, a co za tym idzie, osłabiania naszej ochrony.

Ponadto skóra, która ma częsty kontakt z wodą i mydłem, może się wysuszać, podrażniać, a w efekcie także łuszczyć i swędzić.

Jak często powinniśmy się więc myć? 2-3 razy w tygodniu. Najlepiej w godzinach wieczornych, tak by do łóżka nie przenosić zbyt dużo brudu (pamiętaj też, że pościel należy wymieniać raz na tydzień, maksymalnie co dwa tygodnie!).

Są jednak pewne trzy części ciała, które trzeba myć regularnie. Chodzi o pachy, stopy i miejsca intymne. W tych rejonach ciała gromadzi się najwięcej bakterii, a poza tym mogą one wydzielać nieświeże zapachy. Pozostałe części ciała wystarczy obmyć wodą.

Pamiętaj, że organizm może mieć kontakt z brudem czy bakteriami. W ten sposób uczy układ odpornościowy, jak dobrze na nie reagować.

Źródło: O2.pl

Przeczytaj też: Tak wygląda „najbrzydszy pies świata”. Poznajcie Wild Thanga

Polecane wideo

Owoce, które fenomenalnie działają na cerę. Jedz je regularnie
Owoce, które fenomenalnie działają na cerę. Jedz je regularnie - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 5) 28.06.2024 16:16
Ta.... szczególnie w upał
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 1) 28.06.2024 10:14
Częste mycie skraca życie?!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.06.2024 08:32
Przy pracy fizycznej trzy razy w tygodniu to zdecydowanie za mało.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie