Ile godzin w ciągu dnia powinno się leżeć, a ile stać? Naukowcy dokładnie to policzyli

Wyniki mogą zaskoczyć.
Ile godzin w ciągu dnia powinno się leżeć, a ile stać? Naukowcy dokładnie to policzyli
fot. Pexels/ Andras Stefuca
12.05.2024

Żyjemy w czasach, gdzie większość dnia spędza się na siedząco. Przy komputerze, przed telewizorem, czytając, siedząc na plotkach z koleżankami czy podczas romantycznej kolacji. I choć każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że taka pozycja nie jest dla nas najlepsza, i tak to robimy. Naukowcy wyliczyli nawet, ile godzin w ciągu dnia powinniśmy przeznaczyć na stanie. Co ciekawe, każda z nas na pewno przekracza „dzienny limit”.

Przeczytaj też: Jak chodzić, by wyszczuplić uda? Podpowiadamy, jak osiągnąć wymarzoną sylwetkę

Ile godzin w ciągu dnia powinniśmy leżeć, siedzieć czy ćwiczyć? Policzyli naukowcy

Naukowcy z Australii policzyli, ile w ciągu doby powinniśmy spędzać czasu na siedzenie czy leżenie. Do jakich wniosków doszli uczeni? Według nich dobę należy podzielić w następujący sposób: 8,20 godzin to sen, 6 godzin siedzenie, 5,10 stanie i po 2,10 na intensywną aktywność fizyczną oraz umiarkowaną.

Czy to oznacza, że w ciągu dnia aż 4 godziny powinniśmy spędzać na siłowni czy bieżni? Niekoniecznie. Lżejszą formą aktywności fizycznej będzie na przykład sprzątanie czy gotowanie. Intensywną opcją natomiast spacer czy fitness. Oczywiście wartości te będą dobre dla osób cieszących się względnie dobrym zdrowiem.

I choć utrzymanie takich proporcji wydaje się być niełatwe, warto krok po kroku próbować ograniczyć siedzenie – jakkolwiek to brzmi. Naukowcy nie przeznaczyli w tym przypadku czasu na regenerację i relaks, niemniej prawdą jest, że większość z nas na co dzień ma za mało ruchu, a odpoczywać da się także w pozycji nieleżącej. 

Naukowcy mówią również, że warto wyrobić sobie pewne zdrowsze nawyki i na przykład zamiast siedzieć 8 godzin przy komputerze, chodzić podczas spotkań. Można też zainwestować w stojący model biurka.

Spróbujesz?

Przeczytaj też: Opóźnisz starzenie się mózgu, jeśli zmienisz te nawyki

Polecane wideo

Horoskop tygodniowy 8.04. – 14.04.
Horoskop tygodniowy 8.04. – 14.04. - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 12.05.2024 16:05
Uhaha ale gówno
odpowiedz

Polecane dla Ciebie