IBS to nie wyrok! Sprawdź, jak walczyć z zespołem jelita drażliwego

Jak żyć z tą przypadłością?
IBS to nie wyrok! Sprawdź, jak walczyć z zespołem jelita drażliwego
Fot.materiałpartnera
12.04.2024

Zespół jelita drażliwego to przypadłość, która wciąż znajduje się w centrum zainteresowań naukowców. Jej przyczyny pozostają nie do końca poznane. Przypuszcza się, że przebieg IBS zaostrzają czynniki takie jak stres i zaburzenia mikrobiomu. Podejrzewa się, że nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśni i neuronów wchodzących w skład jelit mogą powodować ich drażliwość. Na szczęście coraz częściej objawy IBS udaje się złagodzić. Jak żyć z tą przypadłością?

Jakie są objawy IBS?

Zespół jelita drażliwego daje objawy takie jak:

  • okresowe zaparcia,
  • okresowe biegunki,
  • wzdęcia i gazy,
  • ból brzucha,
  • nietypowy wygląd stolca - zbyt luźna lub zwarta konsystencja, obecność krwi i śluzu,
  • uczucie niepełnego wypróżnienia jelit.

Jak złagodzić objawy zespołu jelita drażliwego?

Przez lata uważano, że IBS to przypadłość, z którą niewiele da się zrobić. Na szczęście nauka nieustannie się rozwija, dlatego dziś coraz częściej udaje się złagodzić uciążliwe dolegliwości. Dostrzegając u siebie niepokojące objawy ze strony przewodu pokarmowego, należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad i zleci potrzebne badania. Następnie dobierze dalsze kroki postępowania do stanu pacjenta i zgłaszanych przez niego trudności.

  1. Lekarz może zalecić zmianę diety. Niektóre pokarmy nasilają objawy IBS. Należą do nich produkty zasobne w fermentujące oligo-, di- i monosacharydy oraz poliole. Zmniejszenie ich spożycia często wywiera korzystny wpływ i skutkuje redukcją dyskomfortu ze strony przewodu pokarmowego.
  2. Zaleca się również systematyczną aktywność fizyczną. Regularne spacery, wycieczki rowerowe i jogging mogą pomóc zredukować stres. Ponadto ruch reguluje perystaltykę jelit. Ułatwia przesuwanie treści pokarmowych i zapobiega zaparciom, które często towarzyszą IBS.
  3. Niekiedy konieczne okazuje się wdrożenie leków, które pomagają złagodzić dokuczliwe objawy. Specjalista dobiera je, uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W przypadku zaparć może przepisać środki przeczyszczające, a przy wzdęciach preparaty przeciwwzdęciowe. Zespół jelita drażliwego sprzyja też depresji. W celu uregulowania nastroju niekiedy wdraża się selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny.
  4. Terapia poznawczo-behawioralna może pomóc tym osobom, u których objawy IBS pozostają mocno skorelowane z odczuwanym stresem. Podczas sesji klient przy wsparciu specjalisty dociera do nieadaptacyjnych przekonań. Bada ich prawdziwość, a następnie zastępuje je bardziej wspierającymi i realistycznymi założeniami, co prowadzi do redukcji napięcia nerwowego.

Maślan sodu - jaki wybrać?

Jednym ze sposobów leczenia zespołu jelita drażliwego jest dieta low FODMAP. Ogranicza ona spożycie inuliny i fruktooligosacharydów, które wspierają wzrost bakterii o właściwościach prozdrowotnych. Niektóre szczepy uczestniczą w syntezie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, w tym masłowego. Ten ostatni wykazuje właściwości przeciwzapalne i zwiększa wydzielanie śluzu w jelitach, który zapewnia im szczelność. Zauważono, że kwas masłowy działa immunomodulująco i pozwala cieszyć się lepszym zdrowiem psychicznym.Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego mogą rozważyć jego suplementację. 

Maślan sodu - który wybrać? Aby wspomóc zdrowie jelit i nastrój? Najlepiej postawić na suplement diety, w którym ten cenny składnik jest zabezpieczony przez mikropeletki. Dzięki tym niewielkim cząsteczkom dociera do odcinka dystalnego przewodu pokarmowego. Poza tym jego charakterystyczny posmak pozostaje mniej wyczuwalny.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Daniela (Ocena: 5) 20.04.2024 14:06
Dzisiaj rozmawiałam z przyjaciółką, która polecała mi suplementację maslanem sodu przy IBS.dowiedziałam się, że maslan sodu może korzystnie wpływać na mikroflorę jelitową poprzez stymulowanie regeneracji komórek jelitowych oraz wspieranie ich prawidłowego funkcjonowania. Przypomniała mi też o produkcie Intesta Biom, który zawiera maslan i jest polecany dla osób z dolegliwościami jelitowymi. Produkt ten ma specjalnie opracowaną formułę, która umożliwia skuteczne dostarczenie substancji aktywnych do jelita grubego, gdzie mogą one najlepiej zadziałać. Mysle, ze warto sprobowac
odpowiedz

Polecane dla Ciebie