Zespół jelita drażliwego to przypadłość, która wciąż znajduje się w centrum zainteresowań naukowców. Jej przyczyny pozostają nie do końca poznane. Przypuszcza się, że przebieg IBS zaostrzają czynniki takie jak stres i zaburzenia mikrobiomu. Podejrzewa się, że nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśni i neuronów wchodzących w skład jelit mogą powodować ich drażliwość. Na szczęście coraz częściej objawy IBS udaje się złagodzić. Jak żyć z tą przypadłością?
Zespół jelita drażliwego daje objawy takie jak:
Przez lata uważano, że IBS to przypadłość, z którą niewiele da się zrobić. Na szczęście nauka nieustannie się rozwija, dlatego dziś coraz częściej udaje się złagodzić uciążliwe dolegliwości. Dostrzegając u siebie niepokojące objawy ze strony przewodu pokarmowego, należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad i zleci potrzebne badania. Następnie dobierze dalsze kroki postępowania do stanu pacjenta i zgłaszanych przez niego trudności.
Jednym ze sposobów leczenia zespołu jelita drażliwego jest dieta low FODMAP. Ogranicza ona spożycie inuliny i fruktooligosacharydów, które wspierają wzrost bakterii o właściwościach prozdrowotnych. Niektóre szczepy uczestniczą w syntezie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, w tym masłowego. Ten ostatni wykazuje właściwości przeciwzapalne i zwiększa wydzielanie śluzu w jelitach, który zapewnia im szczelność. Zauważono, że kwas masłowy działa immunomodulująco i pozwala cieszyć się lepszym zdrowiem psychicznym.Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego mogą rozważyć jego suplementację.
Maślan sodu - który wybrać? Aby wspomóc zdrowie jelit i nastrój? Najlepiej postawić na suplement diety, w którym ten cenny składnik jest zabezpieczony przez mikropeletki. Dzięki tym niewielkim cząsteczkom dociera do odcinka dystalnego przewodu pokarmowego. Poza tym jego charakterystyczny posmak pozostaje mniej wyczuwalny.
Artykuł sponsorowany