Leki są obecnie powszechnie dostępne. Zdarza się, że bierzemy je zbyt często. Tymczasem ich nierozsądne przyjmowanie może prowadzić do uzależnienia. Sprawdź, jak je rozpoznać.
Zobacz także: Rozszerzono profilaktykę raka piersi i raka szyjki macicy
Uzależnienie od leków staje się coraz większym problemem w polskim społeczeństwie. Zauważalna jest pewna właściwość – przyjmujemy coraz więcej leków, głównie są to środki nasenne, które zawierają beznodiazepiny. Tymczasem należą one do substancji, które uzależniają najszybciej – organizm po krótkim czasie się na nie uodparnia przez to konieczne staje się przyjmowanie coraz większych dawek. Portal radiozet.pl zacytował wypowiedź prof. Adama Wichniaka, który ostrzega:
Pochodne benzodiazepiny i leki o podobnym działaniu, stosowane jako środki nasenne i uspokajające, nie powinny być zażywane dłużej 2-4 tygodnie. Po tym okresie trudno je odstawić.
Oprócz leków nasennych, uzależniają także opioidowe leki przeciwbólowe, uspokajające, a nawet hormonalne. Większość osób, które zmagają się z lekomanią, wypiera jednak ten problem, przez co trudno może być go zdiagnozować. Postępujące uzależnienie od leków można jednak rozpoznać m.in. po problemach z koncentracją, zmianach w zachowaniu, zaburzeniach pamięci, częstych bólach głowy, zmiennym nastroju oraz po zobojętnieniu. Częstym objawem uzależnienia od leków są także zaburzenia snu, rzadziej omamy i halucynacje.
Zobacz także: Jak rozpoznać SIBO? Symptomy, których nie powinnaś bagatelizować
Źródło: radiozet.pl