Leki a słońce. Które preparaty mogą działać na skórę fototoksycznie?

Przy jakich lekach lepiej unikać słońca?
Leki a słońce. Które preparaty mogą działać na skórę fototoksycznie?
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/tezza.barton/)/Unsplash (D. Alvesd)
11.07.2023

W  lato często korzystamy z fantastycznej aury do woli. Chcemy spędzać na słońcu jak najwięcej czasu. Staramy się dbać wówczas o swoją skórę i aplikować na nią preparaty chroniące przed szkodliwymi promieniami UV. Nie wszystkie zdajemy sobie jednak sprawę z potencjalnych zagrożeń, jakie niesie ze sobą ekspozycja na słońce podczas przyjmowania niektórych leków. Otóż pewne substancje chemiczne obecne w medykamentach mogą zwiększać wrażliwość skóry na promieniowanie UV, a w konsekwencji powodować bardzo niepożądane reakcje. Jakich leków zatem nie przyjmować, jeżeli planujemy relaks na plaży?

Zobacz także: Nieskazitelny makijaż nawet w upał. Wskazówki krok po kroku

Przy jakich lekach lepiej unikać słońca?

Leki fotouczulające to innymi słowy medykamenty, które mogą powodować silne reakcje skórne w odpowiedzi na ekspozycję na słońce. Które preparaty można zakwalifikować do tej grupy? Warto wiedzieć, że są nimi niektóre antybiotyki (tetracykliny i fluorochinolony), leki stosowane w leczeniu depresji (na przykład trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne), leki na nadciśnienie (diuretyki tiazydowe), a także niesteroidowe leki przeciwzapalne. Osoby, które je przyjmują, muszą unikać słońca, a ponadto zawsze stosować środki ochrony przeciwsłonecznej o wysokim faktorze.

Kolejnymi lekami które mogą zwiększać ryzyko reakcji na słońce, są retinoidy, czyli substancje chemiczne stosowane w leczeniu trądziku, łuszczycy, a także innych schorzeń skórnych. I one mogą sprawiać, że skóra stanie się bardziej wrażliwa na promieniowanie UV. Przez nie szybciej może ulegać wszelkiego rodzaju podrażnieniom i poparzeniom. Wybierając się na wakacje, koniecznie sprawdźmy, czy leki które przyjmujemy, nie należą przypadkiem do grupy fotouczulających.

Zobacz także: Maseczka, która robi z cerą prawdziwe cuda. Stosują ją regularnie i zapomnij o wizytach u kosmetyczki

Polecane wideo

Zaskakujące mieszkanie Moniki Brodki. Szałwiowa sypialnia, niezwykłe lampy i…
Zaskakujące mieszkanie Moniki Brodki. Szałwiowa sypialnia, niezwykłe lampy i… - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie