Mężczyźni będący singlami są o 45% mniej skłonni do regularnych badań

Statystyki zdrowia poprawiają się, kiedy mężczyzna wchodzi w związek.
Mężczyźni będący singlami są o 45% mniej skłonni do regularnych badań
Fot. Unsplash (Sheldon Nand)
03.07.2023

Kobiety odgrywają dużą rolę w kwestii zdrowia mężczyzn. Nowe badania wykazały, że choć większość (72,3%) mężczyzn będących w związku deklaruje, że regularnie się bada, to co druga (50,8%) partnerka twierdzi, że partner robi to tylko wtedy, gdy coś mu dolega, i co więcej – to ona go do tego motywuje. Tymczasem zaskakująco niewiele kobiet w Polsce może liczyć na takie samo wsparcie ze strony swoich partnerów.

Zobacz także: Młode Koreanki się buntują. „Nie będziemy chodzić na randki, brać ślubów, rodzić dzieci”

Kobiety dbają o zdrowie swoich partnerów, jednak nie zawsze działa to w drugą stronę

Według badania opinii przeprowadzonego przez firmę uPacjenta, aż co piąty mężczyzna pozostający w związku przyznaje, że to partnerka przypomina mu o konieczności przeprowadzania badań kontrolnych. To znaczący odsetek, który wskazuje na istotną rolę kobiet w dbaniu o zdrowie swoich partnerów. Partnerki często podejmują inicjatywę, motywując swoich mężczyzn do wizyt u lekarza, przypominając o terminach badań oraz udzielając wsparcia emocjonalnego.

- Niestety, sytuacja odwraca się, gdy przyjrzymy się statystykom dotyczącym kobiet. Zaledwie 8,5% z nich przyznaje, że to partner przypomina im o konieczności regularnych badań. To duża różnica w porównaniu do roli jaką partnerki pełnią w przypadku mężczyzn. Wygląda na to, że w polskich związkach to kobiety częściej przejmują inicjatywę i troszczą się o zdrowie swojej rodziny – mówi Borys Pawliczak z uPacjenta.

Mężczyźni bez partnerek są bardziej samodzielni

Albo „pozostawieni sami sobie”, ponieważ 35,1% z nich bada się tylko wtedy, gdy jest to konieczne (w porównaniu do 29% singielek i 27,7% mężczyzn w związku). Niemal co drugi singiel przyznaje też, że nie wykonuje badań regularnie. Co więcej, samotni mężczyźni rzadziej (11,7%) korzystają z porad bliskich osób – matka wymieniana jest jako doradca zdrowotny o wiele rzadziej niż w przypadku singielek (31,8%).

Wyniki ankiety pokazują także, że 58% kobiet i mężczyzn w związku wykonała badania krwi w ciągu ostatniego roku, a ok. 17% spośród osób w związku miało je wykonane ponad rok temu. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej u samotnych mężczyzn – tylko 32,5% z nich było na badaniach w ciągu ostatniego roku. Świadomość kobiet w zakresie profilaktyki zdrowotnej wydaje się większa – 49,5% singielek przeprowadziło badania krwi w ciągu roku.

- Dzięki cyklicznemu przeprowadzaniu podstawowych badań, takich jak morfologia krwi, lipidogram czy CRP, można wykryć wiele chorób, zanim jeszcze staną się poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Okazuje się, że mężczyźni będący w związkach wykazują nie tylko większą częstotliwość tego typu badań, ale także częściej odwiedzają gabinet dentystyczny – komentuje ekspert uPacjenta.

Zobacz także: „Mąż nie brzydzi się takiej włochatej dotykać?”. Najgorsze słowa, które Polki słyszą od ginekologów

Nie po drodze do dentysty

Samotni mężczyźni deklarują niższą frekwencję wizyt u dentysty. Szokujące jest to, że niemal 20% z nich nie było na przeglądzie jamy ustnej od ponad 5 lat. Oznacza to, że co piąty singiel całkowicie zaniedbuje cykliczne wizyty stomatologiczne.

Jednak pozytywną tendencją jest fakt, że statystyki zdrowia poprawiają się, kiedy mężczyzna wchodzi w związek. Podczas gdy tylko 32,5% samotnych mężczyzn było u dentysty w ciągu ostatniego roku, odsetek ten wzrasta do 42,1% w przypadku mężczyzn będących w związku. Wydaje się, że wpływ partnerki na zdrowie jamy ustnej jest znaczący i może przyczyniać się do większej świadomości oraz podejmowania działań profilaktycznych przez mężczyzn.

Należy pamiętać, że profilaktyka zdrowia jamy ustnej ma długotrwałe korzyści dla ogólnego stanu zdrowia. Badania wykazały, że choroby przyzębia i stan zapalny dziąseł są związane z zwiększonym ryzykiem chorób serca, cukrzycy, a nawet schorzeń stawów. Dlatego regularne wizyty u dentysty są niezwykle istotne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia ogólnego – dodaje Borys Pawliczak.

regularne badanie a związkiFot. mat. prasowe

Zdrowie nie jest tabu

Czy to możliwe, że partnerzy kryją się z pójściem na badania, jak i swoimi wynikami przed partnerkami, co uzasadniałoby różnicę pomiędzy deklarowaną częstotliwością badań mężczyzn a twierdzeniem ich partnerek, że badają się tylko, gdy coś im dolega? Z ankiety wynika, że nie. Respondenci są zgodni: ponad 80% ankietowanych, którzy są w związkach, potwierdza, że rozmawia ze swoją drugą połówką o kwestiach zdrowotnych i dzieli się z nią wynikami swoich badań.

Z badania uPacjenta wynika także, że te tematy omawiane są w związku już w pierwszym roku relacji – przyznaje tak aż 75,5% osób. Jest to istotne, ponieważ jednym z najczęściej wskazywanych dolegliwości, które wzbudzają obawy wśród Polaków, są choroby weneryczne. Niezależnie od statusu związku czy grupy wiekowej, ten rodzaj chorób budzi zaniepokojenie.

Mat. prasowe
O raporcie:

Badanie zostało oparte o ankietę przeprowadzoną wśród 666 osób w dniach 17–23.03.2023. Odpowiedzieli w sumie na ok. 30 pytań dotyczących ich nawyków zdrowotnych oraz podejścia do kwestii zdrowotnych swoich partnerów.
Raport dostępny jest na https://upacjenta.pl/poradnik/zdrowie-mezczyzn-w-polsce

O firmie:

uPacjenta każdego dnia ułatwia Polakom dostęp do profilaktyki zdrowotnej, oferując badania krwi i inne usługi medyczne z dojazdem do domu. Obecnie firma świadczy swoje usługi w lokalizacjach w całej Polsce, a w ciągu 5 lat swojej działalności przebadała już blisko 350 000 pacjentów. Misją uPacjenta jest przekształcenie profilaktycznej opieki zdrowotnej w celu wydłużenia ludzkiego życia.

Polecane wideo

Te znaki zodiaku to urodzeni podrywacze. Zmieniają partnerki jak rękawiczki
Te znaki zodiaku to urodzeni podrywacze. Zmieniają partnerki jak rękawiczki - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Edzia (Ocena: 5) 05.07.2023 13:23
Dla wszystkich, którzy nie chcą dzieci, polecam bardzo skuteczną formę mechanicznego zabezpieczenia dla kobiet - błonę dopochwową Caya!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.07.2023 13:09
Podczas starań o dziecko używajcie żelu pobudzającego plemniki Prefert!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie