Lato i piękna pogoda sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. To niestety niesie ze sobą pewne zagrożenie, jakim jest ugryzienie przez kleszcza. Sprawdź, jak postępować, kiedy do tego dojdzie.
Zobacz także: Medycyna holistyczna zdobywa coraz większą popularność. Na czym polega to intrygujące podejście do zdrowia?
Kiedy zauważysz na swoim ciele kleszcza, postaraj się zachować spokój. Jeśli zaczniesz odczuwać niepokój, pamiętaj, że to całkowicie normalne, jednak bardzo ważne, abyś nie zaczęła panikować. Im szybciej pozbędziesz się tego pasożyta ze swojej skóry, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że Cię czymś zarazi. Przy jego usuwaniu, ważna będzie precyzja.
Aby usunąć kleszcza ze swojej skóry, będziesz potrzebować zdezynfekowaną pęsetę. Aby się go pozbyć, postaraj się go złapać jak najbliżej skóry. Następnie zdecydowanym ruchem pociągnij do góry. Spróbuj przy tym nie ściskać go mocno. Pamiętaj, aby kleszcza nie wykręcać i nie szarpać nim. Może to bowiem spowodować, że część pasożyta zostanie pod Twoją skórą. Kiedy wyciągniesz kleszcza, zdezynfekuj miejsce ugryzienia. Jeśli nie jesteś w stanie usunąć go samodzielnie, możesz udać się do lekarza bądź poprosić kogoś o pomoc.
Zanim pozbędziesz się kleszcza, dokładnie mu się przyjrzyj. Pozwoli Ci to powiedzieć swojemu lekarzowi, jaki kleszcz Cię ugryzł. W Polsce najczęściej spotykany jest kleszcz pospolity. To właśnie on najczęściej atakuje ludzi i przenosi choroby takie, jak borelioza i wirusa kleszczowego zapalenia mózgu.
Jeśli już udało Ci się wyjąć pasożyta ze swojej skóry i dokładnie się mu przyjrzeć, następnym krokiem będzie skuteczne pozbycie się go. W tym celu możesz przygnieść go butem lub spuścić w toalecie. Badanie kleszcza nie ma sensu, ponieważ nawet jeśli przenosi jakieś wirusy, nie ma pewności, że Cię nimi zaraził.
Kiedy ugryzie Cię kleszcz, warto przez co najmniej kilka tygodni obserwować swoje ciało. Jeśli pasożyt zaraził Cię boreliozą, na Twojej skórze pojawi się charakterystyczny rumień wędrujący. Pojawia się on zazwyczaj po ok. 7 dniach od ukąszenia. Zdarza się jednak także, że może wystąpić nawet po dłuższym czasie. Inne symptomy, które mogą świadczyć o zakażeniu to objawy grypopodobne. Będzie to ogólne osłabienie, stan podgorączkowy, bóle głowy oraz bóle mięśni i stawów.
Zobacz także: 5 prostych nawyków, dzięki którym Twoje oczy będą zdrowe
Źródło: medonet.pl