Medycyna holistyczna zdobywa coraz większą popularność. Na czym polega to intrygujące podejście do zdrowia?

Do amatorek medycyny holistycznej należy na przykład Gwyneth Paltrow, Bella Hadid, czy Kendall Jenner.
Medycyna holistyczna zdobywa coraz większą popularność. Na czym polega to intrygujące podejście do zdrowia?
Fot. Unsplash (F. Bashir)
24.04.2023

Niekonwencjonalna medycyna, którą określa się mianem holistycznej, zdobywa ostatnimi czasy coraz większą popularność. Zafascynowało się nią wiele gwiazd, które twierdzą, że odkąd stosują się do jej zaleceń, czują się o niebo lepiej. Do amatorek medycyny holistycznej należy na przykład Gwyneth Paltrow, Bella Hadid, czy Kendall Jenner. Na czym polega fenomen holistycznego podejścia do zdrowia? 

Zobacz także: Jeśli o tym zapomnisz, wiosenna przejażdżka może skończyć się wysokim mandatem. Oto przepisy, które musi znać każdy rowerzysta

Na czym polega medycyna holistyczna?

Historia medycyny holistycznej sięga doby antycznej i ma swoje korzenie w wielu kulturach na całym świecie. Intrygujące holistyczne podejście zakłada, że zdrowie to idealny stan równowagi osiągnięty pomiędzy ciałem, umysłem, a duchem. Tym samym wszelkie zaburzenia, które dokonają się choć w jednej z tych sfer, mogą doprowadzić do zapadnięcia na chorobę. Co ciekawe, jednym z najstarszych systemów medycznych, który łączył wspomniane trzy aspekty, była indyjska ajurweda.

Warto wiedzieć, że medycyna holistyczna nie leczy jedynie objawów danego schorzenia. Myśl holistyczna jest bowiem związana z kompleksowością. Nie zaniedbuje psychiki, gdy choruje ciało i odwrotnie. Ta gałąź alternatywnej medycyny łączy zatem rozmaite kuracje i metody leczenia wywodzące się z różnych pól, takie jak na przykład medycyna konwencjonalna, ziołolecznictwo, psychoterapia, akupunktura, masaże lecznicze, terapie oddechowe, czy inne pokrewne im techniki.

Ponadto podstawową ideą medycyny holistycznej jest indywidualne podejście do każdego pacjenta, które uwzględnienia jego całą historię zdrowia i bierze pod uwagę styl życia, jaki prowadzi, wartości, które wyznaje, czy jego emocjonalne potrzeby. Celem podobnego podejścia jest nie tylko wyleczenie schorzeń, ale także zapobieganie ich występowaniu oraz wzmocnienie naturalnych mechanizmów obronnych organizmu.

Zobacz także: Pozycje, w których zasypiasz z partnerem, wiele mówią o Waszym związku. Sprawdź, czy masz udaną relację

Polecane wideo

Koniecznie zapoznaj się z tym ciekawym trendem. Pełen uroku dollcore będzie hitem kolejnych miesięcy
Koniecznie zapoznaj się z tym ciekawym trendem. Pełen uroku dollcore będzie hitem kolejnych miesięcy - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie