Piski, jęki, drgające kończyny. Jak ludzkie ciało zachowuje się... nawet po śmierci?

Opisy przywoływane przez patologów mogą przyprawiać wrażliwców o ból głowy...
Piski, jęki, drgające kończyny. Jak ludzkie ciało zachowuje się... nawet po śmierci?
Fot. Unsplash (Stefano Pollio)
28.01.2023

Świadkowanie rzeczom, jakie dzieją się z ludzkim ciałem po wystąpieniu zgonu, może wywołać niekiedy nie lada przerażenie. Chociaż wszystkie pośmiertne mechanizmy zostały już dawno temu zbadane i skrupulatnie opisane przez lekarzy, widoki, jak i odgłosy dochodzące z kostnic nie przestają zaskakiwać. Przypominają bowiem nierzadko początek scenariuszy klasycznych horrorów... Oto najbardziej zaskakujące ciekawostki związane ze zwłokami. 

Zobacz także: Afrykańscy szamani wierzą, że ta niezwykła roślina otwiera świat duchów. Pomaga też w medytacji

Co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci?

W bardzo w krótkim czasie od zgonu w ludzkim ciele zaczynają rozpoczynać się rozmaite procesy. Błyskawicznie zaczyna ono tracić swój koloryt. Skóra blednie i sinieje, usta natomiast brunatnieją. Zaczynają być na niej zauważalne tak zwane plamy opadowe, miejscowe zabarwienia skóry na ciemnoczerwony odcień. Zdarza się, że ulegają przemieszczeniu

Z każdą kolejną godziną spada temperatura ciała. Jest to prawie jeden stopień na godzinę. Mięśnie skracają się i sztywnieją. Palce przybierają natomiast bardzo charakterystyczny wygięty wygląd. W ciągu paru dni rozpoczyna się proces gnicia. 

Co ciekawe, do około piętnastu godzin po zgonie ciało zmarłego może wykonywać rozmaite ruchy. Kończyny niekiedy drgają. W innych przypadkach zmieniają też swoje miejsce położenia. Nie jest jednak to dowód na to, że mamy do czynienia z przypadkiem paranormalnym - powodem jest tężenie pośmiertne. 

Kolejną zdumiewającą rzeczą poza ruchem zmarłych ciał są dobiegające z nich odgłosy. Przedziwne złowieszcze piski, czy jęki dochodzące z kostnic, napędziły stracha niejednej zatrudnionej tam osobie. Warto wiedzieć, że i te symptomy są rzeczą normalną. Jest to bowiem spowodowane uwalnianiem się gazów przez bakterie.

Zobacz także: Naukowcy twierdzą, że ten lek zmieni oblicze współczesnej medycyny. Jego główny składnik wywodzi się z Himalajów

Polecane wideo

Internauci zachwycają się pięknym domem tej dziewczyny. Tak wyglądają wnętrza idealne!
Internauci zachwycają się pięknym domem tej dziewczyny. Tak wyglądają wnętrza idealne! - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Hhhggggft na to pytanie (Ocena: 5) 09.02.2023 19:10
2136oycv
odpowiedz

Polecane dla Ciebie