Najbardziej uzależniające leki. Uwaga – są dostępne bez recepty...

Na które leki warto uważać?
Najbardziej uzależniające leki. Uwaga – są dostępne bez recepty...
Fot. Unsplash (Christina Vistoria)
10.12.2022

Do każdego leku, jaki zaczynamy przyjmować, musimy podejść z wielką ostrożnością, nawet jeżeli są to dostępne wszędzie najzwyklejsze tabletki przeciwbólowe, przeciwzapalne, czy przeciwgorączkowe. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, wiele dostępnych bez recepty środków ma bardzo silnie uzależniające działanie. Tym samym zawsze powinnyśmy bardzo skrupulatnie zapoznawać się z ich składami. Oto leki, na jakie szczególnie trzeba uważać.  

Zobacz także: „Odszedł ode mnie mąż, a mi nawet nie zrobiło się przykro”. Czym jest reguła Pollyanny?

Leki, które mogą powodować uzależnienie

Za jedne z najbardziej uzależniających leków są uważane te, które posiadają w swym składzie substancję określaną mianem chlorowodorku pseudoefedryny, a także siarczan pseudoefedryny. Warto mieć na uwadze, że są one pochodnymi amfetaminy. Zagrożenie uzależnieniem się od obu związków chemicznych wzrasta, jeżeli są łączone wraz z nadmanganianem potasu. Zaczyna się wówczas wytrącać metkatynon, jaki uznaje się za silną substancję psychoaktywną. Chlorowodorek pseudoefedryny i siarczan pseudoefedryny często znajdują się w lekach udrażniających zatkany nos

Szybko można uzależnić się również od leków, jakie mają dodatek fosforanu kodeiny oraz dekstrometorfanu. Obie substancje są powszechnie stosowane w produkcji leków na ból gardła i kaszel. Ostrożność jest też zalecana, jeśli sięgamy często po medykamenty niwelujące objawy wszelkiego rodzaju alergii. W wielu z nich można znaleźć bowiem uzależniający psychicznie dichlorowodorek cetyryzyny. 

Źródło: Poradnik zdrowie 

Zobacz także: Te niezwykłe oleje chronią przed groźnymi chorobami, dodają energii i świetnie wpływają na urodę

Polecane wideo

Te znaki zodiaku nigdy nie znajdą wspólnego języka. Powinny się unikać, by ich konflikt nie narastał...
Te znaki zodiaku nigdy nie znajdą wspólnego języka. Powinny się unikać, by ich konflikt nie narastał... - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Nutella (Ocena: 5) 12.12.2022 06:49
Zdecydowana większość leków szkodzi. Niektórzy ludzie łykają je garściami nie zdając sobie sprawy jak sobie szkodzą... Większość dolegliwości można zwalczyć bez leków , większość społeczeństwa jednak nie ma świadomości dlatego tyle osób umiera i choruje :(
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.12.2022 11:40
Pseudoefedryna to nie pochodna tylko prekursor amfetaminy. Oddziałuje na inne receptory.Wystarczy przeczytać artykuł na wikipedii, zamiast wprowadzać ludzi w błąd!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.12.2022 02:36
Nasenne (te na receptę)! Zdecydowanie zbyt ryzykowne... :/
odpowiedz

Polecane dla Ciebie