Do każdego leku, jaki zaczynamy przyjmować, musimy podejść z wielką ostrożnością, nawet jeżeli są to dostępne wszędzie najzwyklejsze tabletki przeciwbólowe, przeciwzapalne, czy przeciwgorączkowe. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, wiele dostępnych bez recepty środków ma bardzo silnie uzależniające działanie. Tym samym zawsze powinnyśmy bardzo skrupulatnie zapoznawać się z ich składami. Oto leki, na jakie szczególnie trzeba uważać.
Zobacz także: „Odszedł ode mnie mąż, a mi nawet nie zrobiło się przykro”. Czym jest reguła Pollyanny?
Za jedne z najbardziej uzależniających leków są uważane te, które posiadają w swym składzie substancję określaną mianem chlorowodorku pseudoefedryny, a także siarczan pseudoefedryny. Warto mieć na uwadze, że są one pochodnymi amfetaminy. Zagrożenie uzależnieniem się od obu związków chemicznych wzrasta, jeżeli są łączone wraz z nadmanganianem potasu. Zaczyna się wówczas wytrącać metkatynon, jaki uznaje się za silną substancję psychoaktywną. Chlorowodorek pseudoefedryny i siarczan pseudoefedryny często znajdują się w lekach udrażniających zatkany nos.
Szybko można uzależnić się również od leków, jakie mają dodatek fosforanu kodeiny oraz dekstrometorfanu. Obie substancje są powszechnie stosowane w produkcji leków na ból gardła i kaszel. Ostrożność jest też zalecana, jeśli sięgamy często po medykamenty niwelujące objawy wszelkiego rodzaju alergii. W wielu z nich można znaleźć bowiem uzależniający psychicznie dichlorowodorek cetyryzyny.
Źródło: Poradnik zdrowie
Zobacz także: Te niezwykłe oleje chronią przed groźnymi chorobami, dodają energii i świetnie wpływają na urodę