Osłabienie męskiego nasienia to problem globalny. Eksperci biją na alarm

To zapowiedź międzynarodowego kryzysu reprodukcyjnego?
Osłabienie męskiego nasienia to problem globalny. Eksperci biją na alarm
Fot. Pexels (Nadezhda Moryak)
29.11.2022

Problem niskiego wskaźnika dzietności nie dotyczy wyłącznie naszego kraju. Może wynikać nie tylko z trudnej sytuacji ekonomicznej i obaw młodych małżeństw przed posiadaniem potomstwa. Jak się okazuje, przyczyn można doszukiwać się również w drastycznym spadku jakości męskiego nasienia na przestrzeni ostatnich lat. Z czego to wynika i czy da się temu zaradzić?

Zobacz także: Ten mężczyzna myślał, że ma kaca. Prawda okazała się dużo gorsza

Osłabienie męskiego nasienia problemem globalnym

Jak podaje WHO, optymalne stężenie plemników w spermie powinno wynosić od 20 do 250 mln plemników na mililitr spermy. Tymczasem wyniki nie są dobre ani w samej Polsce, ani w całej Europie. W Europie utrzymują się na poziomie między 41 a 62 mln/ml. Z kolei w Polsce, jak podaje Polska Akademia Nauk, są to dane na poziomie jedynie 40-50 mln plemników w mililitrze spermy.

Niestety, w tym temacie naukowcy są zgodni. Słabsza jakość spermy to problem, który dotyka nie tylko mężczyzn z Europy czy Ameryki Północnej i Australii. Zjawisko to występuje także w Afryce, Azji i Ameryce Środkowej. Jak podają eksperci, ten trend ciężko będzie zatrzymać.

Niestety, na razie nie wiadomo, co odpowiada za tendencję spadku jakości męskiego nasienia. Jedno z badań mówi o negatywnym wpływie zanieczyszczonego powietrza. Podłoża tego zjawiska naukowcy dopatrują się także w niezdrowym trybie życia czy przewlekłym stresie, na który współcześni mężczyźni są narażeni.

Zobacz także: 5 łatwych sposobów na szybkie zaśnięcie. Wypróbuj je dzisiaj wieczorem

Źródło: kmag.pl

Polecane wideo

58-latka zachwyca figurą. Na Instagramie często pozuje w bikini
58-latka zachwyca figurą. Na Instagramie często pozuje w bikini - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 4.11 / 5
gość (Ocena: 5) 04.12.2022 12:08
Jwiijsgclikk A ąa
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 29.11.2022 14:03
Luźna pochwa.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 29.11.2022 13:36
Wtf? Przecież do zapłodnienia wystarczy... 1. Słownie: jeden. Jakoś trudno mi uwierzyć, że jak w tych kilku mililitrach jest ileś miliardów, to żaden nie ogarnia drogi do bazy. Skoro tak, to sory, ale facet musi mieć jakiś ułomny genom. Poza tym dzisiaj gdzie się nie obejrzeć - bacho. Głównie u patoli pińcet+, ale jednak. Więc te najgorszej jakości palące ochleje jakoś dzieci mają...
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 29.11.2022 11:17
Wszędzie chemia, w jedzeniu, w powietrzu to co się dziwić. Pokolenie coraz słabsze się rodzi, moja babcia dożyła 98 lat, ja już takiego wieku na pewno nie dożyje.
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 29.11.2022 05:45
No kto by pomyślał, że współczesny świat pełen toksyn nas powoli unieszkodliwia.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie