Dobry sen to podstawa regeneracji. Dzięki niemu organizm jest wypoczęty i funkcjonuje prawidłowo. Kiedy pojawia się bezsenność, koszmary czy inne zaburzenia snu, od razu przekłada się to na jakość życia. Będziesz wtedy zmęczona i markotna. Zdarza się, że ciężko jest wskazać tego przyczynę, a tymczasem może ona być naprawdę banalna. Wystarczy, że zmienisz te nawyki, a będziesz się cieszyć dobrym snem.
Zobacz także: Ta pozycja jest dobra na… chrapanie. Zapomnisz o problemie
Wielu z nas relaksuje się przed snem, scrollując Facebooka czy czytając artykuły w Sieci. Tymczasem światło emitowane przez urządzenia elektroniczne wcale nas nie relaksuje, a wręcz przeciwnie – pobudza do działania. Przez to mamy trudności z zaśnięciem. Dzieje się tak, ponieważ wstrzymuje ono produkcję melatoniny ułatwiającej zasypianie.
Jak podaje portal medonet.pl, wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z University of Sussex wykazały, że czytanie książek przed snem oczyszcza umysł. Dodatkowo, ta czynność pomaga przygotować organizm do snu. Jak się okazuje, wciągająca lektura redukuje poziom stresu i zajmuje umysł, a to z kolei ułatwia zasypianie.
Masaż także może poprawić jakość twojego snu. Jak się bowiem okazuje, masowanie pleców przed snem wydłuża go o pół godziny. Dodatkowo, masaż relaksacyjny ma dobroczynny wpływ na cały organizm – poprawia krążenie, wspomaga metabolizm oraz uśmierza ból ciała.
Innym sposobem na zaburzenia snu jest zwiększenie aktywności fizycznej w ciągu dnia. Szczególnie jest to zalecane osobom, które mają pracę siedzącą. Najlepiej jest ćwiczyć późnym popołudniem 5 razy w tygodniu po około 30 minut. Taki trening sprawi, że sen będzie dłuższy, a jego jakość podniesie się.
Picie niewielkiej ilości wody przed snem może pomóc Ci uporać się z bezsennością. Dodatkowo, odpowiedni poziom nawodnienia pomaga ukoić delikatny ból głowy. Niestety, wiele osób cierpiących na bezsenność spożywa przed snem alkohol, a nie jest to dobra praktyka. Picie alkoholu przed snem zakłóca drugą połowę snu. Wysokoprocentowe trunki mają także działanie pobudzające.
Zobacz także: Rok urodzenia: Ostatnia cyfra powie o Tobie więcej niż przypuszczasz!
Źródło: www.medonet.pl