Przed nami sezon grypowy. Dlaczego lepiej nie bagatelizować bólu gardła?

Ta niepozorna przypadłość może być objawem poważnej choroby.
Przed nami sezon grypowy. Dlaczego lepiej nie bagatelizować bólu gardła?
Fot. Unsplash.com (William Priess)
12.10.2022

Mimo że już słyszy się o wielu przypadkach zachorowań, sezon grypowy tak naprawdę dopiero się zaczyna. W naszym kraju trwa od października aż do maja. W tym czasie nie raz zdarzy się, że załapiemy jakąś infekcję. Może się ona objawić m.in. bólem gardła. Dlaczego lepiej go nie bagatelizować? Wyjaśniamy.

Zobacz także: Rak to nie tylko guz. 8 nietypowych symptomów nowotworu piersi

Ból gardła

Ból gardła to dość powszechna dolegliwość, która często jest przez nas bagatelizowana, a która może być wypadkową różnych czynników. Co prawda zazwyczaj jest on niegroźny i przechodzi po kilku dniach, jednak zdarza się także, że może być objawem nie tylko anginy czy zwykłego przeziębienia, lecz także ospy, odry, zapalenia dziąseł czy nawet raka. 

Ból gardła – przyczyny

Ból gardła może mieć bardzo zróżnicowane podłoże. Na powstanie tej dolegliwości mogą mieć wpływ wirusy, bakterie czy grzyby. To jednak te pierwsze powodują ok. 90% bóli gardła. Najczęściej będzie to wirus przeziębienia bądź grypy, lecz także np. mononukleoza. Inną przyczyną bólu gardła będzie suche powietrze. Może ono bowiem „wyciągać” wilgoć z buzi i gardła, tym samym powodując uczucie suchości i drapania. 

Co prawda dużo rzadziej, ale się zdarza, że przyczyną bólu gardła będzie guz gardła, krtani lub przełyku. Dlatego tak ważne jest, aby nie lekceważyć tej dolegliwości, jeśli utrzymuje się długo i jest oporna na wprowadzone leczenie.

Ból gardła – objawy

Jak się okazuje, objawem bólu gardła nie jest tylko ból gardła. Może mu towarzyszyć także podwyższona temperatura ciała. Gardło będzie również zaczerwienione, a migdałki zmienione.

Ból gardła – kiedy iść do lekarza?

Kiedy ból gardła ma charakter przewlekły, a dodatkowo towarzyszy mu chrypka, trudności w przełykaniu czy uczucie ciała obcego, należy od razu skonsultować się ze specjalistą. Niestety, w skrajnych przypadkach może to być złośliwy nowotwór gardła. Co prawda, jest to jeden z najrzadziej spotykanych nowotworów, ale cechuje się dużą śmiertelnością. Dlatego tak ważne jest, aby zareagować w porę. 

Kiedy ból gardła utrzymuje się dłużej niż 7 dni i towarzyszą mu objawy takie jak ból stawów, podwyższona temperatura, ból ucha, krew w ślinie czy trudności przy połykaniu także należy skonsultować się z lekarzem. Ból gardła powinien ustąpić już nawet po 2 dniach, maksymalnie po 7, dlatego jeśli trwa dłużej, powinno to skłonić cię do sprawdzenia tego.

Ból gardła – leczenie

Leczenie tej dolegliwości polega na hamowaniu objawów i stosowaniu środków przeciwgorączkowych, tych na katar oraz zwalczających ból gardła i kaszel. W przypadku silnego bólu gardła lekarze przepisują także antybiotykoterapię.

Zobacz także: Ta pozycja jest dobra na… chrapanie. Zapomnisz o problemie
Źródło: www.medonet.pl

 

Polecane wideo

Najmodniejsze fryzury na jesień są dość... osobliwe. Podobają Ci się?
Najmodniejsze fryzury na jesień są dość... osobliwe. Podobają Ci się? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie