Benzodiazepiny szybko uzależniają. Jakie są wskazania do ich stosowania?

Lekarze terapię opartą na benzodiazepinach wprowadzają bardzo ostrożnie.
Benzodiazepiny szybko uzależniają. Jakie są wskazania do ich stosowania?
Fot. Unsplash.com (The Tonik)
09.10.2022

Benzodiazepiny to jedne z najpopularniejszych leków uspokajających i przeciwlękowych. Stosowane są m.in. do opanowywania nagłego pobudzenia u chorych oraz leczenia zaburzeń lękowych. Terapia z ich użyciem jest jednak wprowadzana przez lekarzy bardzo ostrożnie, mają one bowiem jeden z największych potencjałów uzależniających wśród leków.

Zobacz także: Jakie są Twoje trzy słowa?

Benzodiazepiny – wskazania do stosowania

Preparaty z grupy benzodiazepin stosowane są nie tylko w leczeniu różnych schorzeń psychiatrycznych. Wskazaniem do ich wdrożenia może być także krótkotrwałe leczenie bezsenności, łagodzenie objawów związanych z odstawieniem alkoholu, leczenie napadów padaczkowych, zaburzenia lękowe czy premedykacja przed zabiegami chirurgicznymi. Sprawdzają się także w leczeniu majaczenia czy bolesnych przykurczów mięśniowych. Te leki bywają także podawane agresywnym pacjentom, którzy cechują się znacznym pobudzeniem psychoruchowym.
Benzodiazepiny dzielą się na krótkodziałające, o średnim czasie działania oraz na długodziałające.

Z racji na to, że benzodiazepiny mają wysoki potencjał uzależniający, nie powinni ich stosować pacjenci, którzy w przeszłości musieli się mierzyć z uzależnieniami np. od alkoholu.

Benzodiazepiny – skutki uboczne

Chorzy, którzy stosują terapię opartą na benzodiazepinach, mogą doświadczać skutków ubocznych takich jak zaburzenia koordynacji ruchowej, senność, zaburzenia pamięci, obniżenie libido, nudności czy poczucie ogólnego osłabienia.

Pamiętaj, że stosowanie leków z tej grupy może osłabiać sprawność psychomotoryczną. Właśnie dlatego osoby, które je przyjmują, powinny upewnić się, że są w stanie prowadzić samochód, zanim usiądą za kierownicą.

Benzodiazepiny a uzależnienie

Leki tego typu charakteryzują się dużym potencjałem uzależniającym. Można się od nich uzależnić już po 2 - 4 tygodniach terapii. Właśnie z tego powodu przewlekłe stosowanie ich zalecane jest wyłącznie pacjentom, w przypadku których jest to konieczne.

Uzależnienie od tego typu substancji może się objawiać wzrostem tolerancji na lek. Do pojawienia się efektów przyjęcia benzodiazepin chorzy mogą potrzebować coraz większych dawek. Innymi objawami uzależnienia od benzodiazepin mogą być napady drgawkowe, zaburzenia pamięci, obniżenie nastroju, ogólne osłabienie organizmu czy spadek apetytu. Aby uniknąć uzależnienia, najlepiej jest leki tego typu stosować w jak najmniejszych dawkach.

Zobacz także: Wszystko, co powinnaś wiedzieć, zanim zaczniesz stosować leki psychotropowe

Źródło: www.poradnikzdrowie.pl 

 

Polecane wideo

Najlepiej uczesana dziewczyna na świecie. Zakochasz się w jej włosach
Najlepiej uczesana dziewczyna na świecie. Zakochasz się w jej włosach - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie