Wszystko, co powinnaś wiedzieć, zanim zaczniesz stosować leki psychotropowe

Mogą powodować m.in. bezsenność czy wzmożony apetyt.
Wszystko, co powinnaś wiedzieć, zanim zaczniesz stosować leki psychotropowe
Fot. Unsplash.com (Towfiqu barbhuiya)
26.09.2022

Wskazań do stosowania leków psychotropowych może być wiele. To nie tylko poważna choroba, lecz także liczne zaburzenia jak np. zaburzenia lękowe. Tego typu leki mają jednak skutki uboczne, o których powinnaś wiedzieć. To nie tylko wzmożony apetyt.

Zobacz także: Co Ci grozi, jeśli korzystasz z telefonu przed snem?

Leki psychotropowe – wskazania do stosowania

Wdrożenie leków psychotropowych zawsze powinno być uprzednio konsultowane z lekarzem specjalistą, którym w tym przypadku będzie lekarz psychiatra. Często to jedyne wyjście dla osoby, która cierpi na zaburzenia psychiczne, bowiem sama psychoterapia może okazać się niewystarczająca. Wiele osób obawia się włączenia farmakoterapii opartej na lekach psychotropowych, jednak korzyści zazwyczaj przeważają nad skutkami ubocznymi ich stosowania. Udowodniono, że stosowanie tego typu leków skutecznie pomaga pacjentom w terapii chorób takich jak depresja, schizofrenia czy zaburzenia afektywne dwubiegunowe.

W zależności od potrzeb chorego lekarz może przepisać lek z dostępnych na rynku leków przeciwdepresyjnych, przeciwpsychotycznych, nasennych, przeciwlękowych, środków pobudzających czy stabilizatorów nastroju.

Leki psychotropowe – to warto wiedzieć przed ich wdrożeniem

Poprawne ustawienie leków psychotropowych nie jest proste i zdarza się, że chory musi przetestować kilka, aby dobrać te właściwe. Warto wiedzieć, że tego typu substancje nie działają natychmiast i o ile efekty działania niektórych z nich widać dość szybko, o tyle inne mogą zacząć działać nawet po kilku tygodniach. Leki psychotropowe to specyficzny rodzaj leków, bowiem każdy organizm może zareagować na nie nieco inaczej, dlatego tak ważne jest, aby monitorować swój stan i być w kontakcie ze specjalistą.

Leki psychotropowe a efekty uboczne

Leki psychotropowe podobnie jak inne tego rodzaju substancje mogą dać szereg reakcji niepożądanych. Jest wśród nich wpływ na apetyt i masę ciała. Warto wiedzieć, że niektóre leki przeciwdepresyjne będą wspomagały redukcję kilogramów, z kolei leki przeciwpsychotyczne mogą powodować przybieranie na wadze.

Innymi efektami ubocznymi brania tzw. „psychotropów” będzie apatia seksualna, nadmierne zmęczenie, zawroty głowy oraz zaburzenia rytmu snu lub bezsenność. Źle dobrane leki będą także zakłócać nastrój.
Jeśli bierzesz leki psychotropowe i nie jesteś zadowolona z rezultatów, warto przedyskutować to z lekarzem. Być może inny lek zadziała dużo lepiej.

Zobacz także: Nietypowy objaw guza mózgu. Lepiej skonsultuj to z lekarzem

Źródło: www.medonet.pl

Polecane wideo

Wskazówki z kart tarota. Co czeka Twój znak zodiaku w najbliższych dniach?
Wskazówki z kart tarota. Co czeka Twój znak zodiaku w najbliższych dniach? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie