Nietypowy objaw guza mózgu. Lepiej skonsultuj to z lekarzem

To często jedyny objaw tego typu nowotworu, który pozwala go wykryć odpowiednio wcześniej.
Nietypowy objaw guza mózgu. Lepiej skonsultuj to z lekarzem
Fot. iStock
18.09.2022

Brak zapachu i smaku lub zaburzone ich odczuwanie to jeden z typowych objawów COVID-19. Okazuje się jednak, że nie jest to jedyna choroba, na którą te zaburzenia mogą wskazywać. Niestety, zaburzone odczuwanie zapachu i smaku może świadczyć o guzie mózgu. Dlaczego tak się dzieje?

Zobacz także: Pandemia w Polsce ponownie przyśpiesza. Duża liczba zachorowań

Nietypowy objaw guza mózgu

Pojawiające się napady nieprzyjemnego zapachu i/lub smaku są charakterystyczne dla uszkodzenia elementu mózgu, który jest odpowiedzialny przede wszystkim za pamięć. Ta część narządu umieszczona w płacie skroniowym odpowiada m.in. za przenoszenie informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Innym symptomem tego rodzaju guza jest afazja – utrata zdolności do tworzenia i rozumienia wypowiedzi. Pacjenci, którzy mają w swoim mózgu guz umieszczony w płacie skroniowym, mogą mieć problemy także z czytaniem.

Inne objawy, które pozwalają wcześniej wykryć guz mózgu, to m.in. poranne nudności, ból głowy, zaburzenia mowy czy problemy ze wzrokiem.

Guz mózgu – jak go zdiagnozować?

Najczęściej wykonywanym badaniem, które ma na celu zdiagnozowanie guza mózgu, jest badanie rezonansem magnetycznym. Zdarza się także, że w celu zdiagnozowania tego typu nowotworu wykorzystuje się spektroskopię onkologiczną.

Zobacz także: Ile snu potrzebuje człowiek? Wytyczne dla różnych grup wiekowych

Źródło: zdrowie.radiozet.pl

Polecane wideo

Kobieta z największymi ustami na świecie. Poddała się… 26 zabiegom!
Kobieta z największymi ustami na świecie. Poddała się… 26 zabiegom! - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie