Brak zapachu i smaku lub zaburzone ich odczuwanie to jeden z typowych objawów COVID-19. Okazuje się jednak, że nie jest to jedyna choroba, na którą te zaburzenia mogą wskazywać. Niestety, zaburzone odczuwanie zapachu i smaku może świadczyć o guzie mózgu. Dlaczego tak się dzieje?
Zobacz także: Pandemia w Polsce ponownie przyśpiesza. Duża liczba zachorowań
Pojawiające się napady nieprzyjemnego zapachu i/lub smaku są charakterystyczne dla uszkodzenia elementu mózgu, który jest odpowiedzialny przede wszystkim za pamięć. Ta część narządu umieszczona w płacie skroniowym odpowiada m.in. za przenoszenie informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Innym symptomem tego rodzaju guza jest afazja – utrata zdolności do tworzenia i rozumienia wypowiedzi. Pacjenci, którzy mają w swoim mózgu guz umieszczony w płacie skroniowym, mogą mieć problemy także z czytaniem.
Inne objawy, które pozwalają wcześniej wykryć guz mózgu, to m.in. poranne nudności, ból głowy, zaburzenia mowy czy problemy ze wzrokiem.
Najczęściej wykonywanym badaniem, które ma na celu zdiagnozowanie guza mózgu, jest badanie rezonansem magnetycznym. Zdarza się także, że w celu zdiagnozowania tego typu nowotworu wykorzystuje się spektroskopię onkologiczną.
Zobacz także: Ile snu potrzebuje człowiek? Wytyczne dla różnych grup wiekowych
Źródło: zdrowie.radiozet.pl