Palenie papierosów może powodować zatrucie nikotyną. Po czym je poznać?

Może to być bardzo groźne dla organizmu.
Palenie papierosów może powodować zatrucie nikotyną. Po czym je poznać?
Fot. Unsplash.com (Philippe Goulet)
03.10.2022
Sylwia Kropiewnicka

Nikotyna nie tylko silnie uzależnia psychicznie i fizycznie, lecz także może być bardzo groźna dla organizmu. W zasadzie nie istnieje jej dopuszczalna dawka, która byłaby bezpieczna. Do zatrucia tą substancją może dojść po wypaleniu kilku papierosów na raz. Po czym poznać zatrucie nikotyną? Wyjaśniamy. To nie tylko dreszcze.

Zobacz także: Ile snu potrzebuje człowiek? Wytyczne dla różnych grup wiekowych

Nikotyna to alkaloid, który występuje w korzeniu i liściach tytoniu oraz w wyrobach tytoniowych. Niestety, prawdopodobieństwo zatrucia się nią jest wysokie. Kiedy nikotyna dostanie się do organizmu człowieka, działa na niego pobudzająco. Małe dawki mają także działanie stymulujące. Dawka nieco większa może powodować zmęczenie czy pojawienie się natrętnych myśli. Z kolei dawka jeszcze większa może powodować zatrucie. Dlaczego do niego dochodzi?

Zatrucie nikotyną – przyczyny

Jak się okazuje, wcale nie trzeba wypalić dużej ilości papierosów, aby zatruć się nikotyną. Jeden papieros zawiera od 8 do 20 mg nikotyny. Z czego do płuc i krwi osoby palącej przedostaje się ok. 1 mg nikotyny. Do zatrucia substancją może zatem doprowadzić wypalenie 2 bądź 3 papierosów kolejno po sobie.

Zatrucie nikotyną – objawy

Warto wiedzieć, że objawy zatrucia nikotyną mogą się pojawić nie tylko po jednorazowym przyjęciu dużej dawki, lecz także po stopniowym narażaniu organizmu na działanie tej substancji.

Zatrucie nikotyną daje bardzo dużo różnych objawów. Jest wśród nich znacznie przyspieszony oddech, ślinotok, bóle brzucha, dreszcze czy wymioty. Z kolei bardzo silne zatrucie powoduje drgawki, zasinienie skóry, zaburzenia pracy serca, a nawet utratę przytomności. Mimo że zatrucie nikotyną rzadko doprowadza do śmierci, zgon na jego skutek jest prawdopodobny.

Zatrucie nikotyną – leczenie

Zatrucie nikotyną trwa do kilku godzin. Jeśli jest lekkie, wystarczy nawadniać organizm, podać osobie chorej węgiel aktywny i środek na wymioty. Najważniejszą rolę będzie tu odgrywać odcięcie od nikotyny. Niestety, kiedy zatrucie ma ostry przebieg, wymaga bezzwłocznego skontaktowania się z lekarzem.

Zobacz także: Dlaczego warto szczepić się w ciąży?

 

Polecane wideo

9 ciekawostek o Thylane Blondeau, czyli jednej z najładniejszych dziewczyn świata
9 ciekawostek o Thylane Blondeau, czyli jednej z najładniejszych dziewczyn świata - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie