Senne spacery w świetle księżyca. Dlaczego ludzie lunatykują?

Co wywołuje tę nietypową przypadłość?
Senne spacery w świetle księżyca. Dlaczego ludzie lunatykują?
Fot. Unsplash
10.09.2022

Lunatyzm, czyli innymi słowy somnambulizm, czy też sennowłóctwo jest zjawiskiem wykonywania rozmaitych czynności, najczęściej chodzenia w trakcie snu. Lunatycy od setek lat fascynowali ludzi. Często przypisywano im wiele cech nadnaturalnych. Przez setki lat utrzymywał się na przykład pogląd, jakoby w trakcie swoich sennych wędrówek mieli być prowadzeni przez tajemne moce, które wyjawiały im rozmaite sekrety - a to te dotyczące teraźniejszości, a to przyszłości. 

Co tak naprawdę wywołuje somnambulizm?

Zobacz także: Ślubne przesądy. Czego NIGDY nie robić, aby życie małżeńskie nie okazało się katastrofą?

Dlaczego ludzie lunatykują?

Przechadzanie się w trakcie snu jest związane z niedojrzałością centralnego układu nerwowego. Przypadłość w większości przypadków zanika przed osiągnięciem pełnoletności. Jeśli ktoś jednak lunatykował jako dziecko, może zacząć znów to robić w życiowych etapach, kiedy na przykład cierpi na zwiększony stres lub gdy nadużywa alkoholu, czy innych środków psychoaktywnych.

To przypadłość, jaka dotyka osiemnaście procent populacji. Każdy przypadek somnambulika różni się nieco od siebie, jednakże wspólne jest dla nich bardzo nagłe wstawanie. Objawy pojawiają się mniej więcej w trakcie godziny od zaśnięcia. Przypada to na szczytowy momencie snu (NREM).

Tuż po wstaniu, jednocześnie nadal znajdując się w stanie uśpienia, somnambulicy zabierają się za mycie, ubieranie się, czy wychodzenie z domu. Powtarzają czynności, jakie wykonują tuż po wstaniu każdego dnia. Ich oczy są otwarte. Są więc w stanie schodzić po schodach, omijać poszczególne przeszkody, a nawet pisać, czy rysować. Co ciekawe, lunatycy nie pamiętają absolutnie nic ze swoich nocnych poczynań.

Zobacz także: Urodzone królowe. Jaki charakter mają Aleksandry?

Polecane wideo

Te jesienne torebki za chwilę staną się bestsellerem. Sprawdź, jakie modele wybierać
Te jesienne torebki za chwilę staną się bestsellerem. Sprawdź, jakie modele wybierać - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie