Siniaki mogą świadczyć o chorobie. Nie lekceważ ich, jeśli pojawiają się bez powodu

Warto o tym wiedzieć.
Siniaki mogą świadczyć o chorobie. Nie lekceważ ich, jeśli pojawiają się bez powodu
Fot. Unsplash.com (Alexander Grey)
25.09.2022

Siniak to zmiana skórna, która pojawia się m.in. po urazie. Zazwyczaj ustępuje po kilku dniach. Możliwe jest jednak, że siniaki pojawiają się samoistnie. Należy się wtedy skontaktować z lekarzem, ponieważ może to świadczyć o poważnej chorobie.

Zobacz także: Ofiara medycyny estetycznej pokazała zdjęcia sprzed operacji

Siniaki – czym dokładnie są?

Siniaki to różnej wielkości podskórne krwotoki. Zazwyczaj pojawiają się w tkance podskórnej. Zdarza się także, że mogą rozwinąć się w tkankach położonych głębiej. Dzieje się tak, kiedy u pacjenta dochodzi do wynaczynienia (wydostanie się krwi poza naczynia krwionośne).

Jak dochodzi do powstawania siniaków? Najczęściej powstają one na skutek urazu, który niesie ze sobą uszkodzenie naczyń krwionośnych. Możliwe jest także, że pacjent dostrzega na swoim ciele siniaka, a nie przypomina sobie momentu, na skutek którego mógł powstać. Jeśli takie sytuacje powtarzają się często, może to być oznaką m.in. zaburzeń czynności płytek krwi.

W przypadku młodych kobiet częste powstawanie siniaków można zaobserwować w trakcie miesiączki. Mają na to wpływ żeńskie hormony płciowe. Innym czynnikiem, który może zwiększać możliwość pojawienia się siniaków, są zaburzenia krzepnięcia krwi, do których mogą prowadzić wrodzone lub nabyte patologie.

Siniaki – kiedy iść do lekarza?

Pomimo tego, że siniaki to zazwyczaj zmiany niegroźne, nie powinno się ich bagatelizować. Jeśli pojawiają się często i samoistnie, powinna to być przesłanka do konsultacji ze specjalistą.
Niestety siniaki, które powstają bez wyraźnej przyczyny, mogą być objawem groźnych chorób takich jak nowotwory. Wówczas wczesne rozpoznanie może odgrywać kluczową rolę w leczeniu.

Zobacz także: Lekarz zrezygnował z tradycyjnej kąpieli na 5 lat. Co się stało z jego skórą?

Polecane wideo

Gigantyczna kolekcja torebek Julii Dybowskiej. Są warte fortunę
Gigantyczna kolekcja torebek Julii Dybowskiej. Są warte fortunę - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie