Ostatnie chwile. Oto, co dzieje się z ciałem człowieka tuż przed śmiercią

Zmiany są widoczne gołym okiem.
Ostatnie chwile. Oto, co dzieje się z ciałem człowieka tuż przed śmiercią
Fot. Unsplash
11.07.2022

“W jaki sposób odejdę z tego świata? Kiedy to nastąpi? Czy umrę w spokoju, a może moja śmierć będzie mieć gwałtowny charakter?”. Chyba nie ma osoby, która przynajmniej raz nie zadałaby sobie tego typu pytań. Mimo że śmierć w wielu z nas wywołuje lęk, jednocześnie budzi ciekawość, a czasami nawet fascynację. 

Zobacz również: Tak wygląda aktywność mózgu w chwili śmierci. Co widzimy, gdy umieramy?

Istnieją jednak sygnały świadczące o tym, że to już ostatnie godziny życia człowieka. Doskonale wiedział o tym m.in. ksiądz Jan Kaczkowski, który przez wiele lat pracował w Puckim Hospicjum pw. św. Ojca Pio i opiekował się chorymi, nierzadko w stanie terminalnym.  

Na podstawie swoich doświadczeń nieżyjący już duchowny opracował broszurę zatytułowaną "Jak umiera ciało?". Oto, czego się z niej dowiadujemy. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Wydawnictwo WAM (@wydawnictwo_wam)

Objawy śmierci. Jak poznać, że ktoś umiera? 

Ksiądz Jan Kaczkowski zaobserwował, że pierwsze sygnały mówiące o zbliżającej się śmierci pojawiają się już na parę dni przed zgonem. Duchowny wymienił następujące objawy, jakie można zauważyć w tym czasie. 

Dwa, trzy dni przed śmiercią 

 • Skóra umierającego zaczyna się zmieniać. Z miękkiej, sprężystej staje się woskowa i sztywna. Zaczyna inaczej odbijać światło, zwłaszcza w świetle dziennym. 
 • Rysy twarzy zaczynają się wyostrzać (tzw. twarz Hipokratesa). Zmiany są szczególnie widoczne w okolicach nosa. Staje się on wydłużony, szpiczasty, pojawia się bruzda na nosie. Zapadają się też policzki i skronie. 
 • Osoby przytomne zaczynają się uaktywniać. Są ruchliwe, porządkują rzeczy, rozmawiają, jak gdyby nic się nie działo, jakby nie czuły zbliżające się śmierci. 

Kilka godzin przed śmiercią 

 • Aktywność ogranicza się już tylko do obrębu łóżka, poprawiania kołdry, sięgania po komórkę, układania poduszki, szukania wygodnej pozycji. 
 • Spojrzenie człowieka staje się nieobecne, czasami wzrok zawiesza się w niewiadomym, odległym punkcie. Oczy stają się szkliste.  
 • Umierający są w stanie normalnie rozmawiać, ale głos jest spowolniony, znika melodyczność – robi się jednostajny.  
 • W strumieniu słów przeplatają się zwykłe informacje (jaki jest dzień tygodnia, kto był z wizytą, co jadłem) z ważnymi wyznaniami – pojawia się świadomość nadchodzącej śmierci, umierający mówią o Bogu, lęku. 
 • Przez ostatnich kilka godzin życia człowiek staje się spokojny, poddaje się naturalnemu biegowi rzeczy. 

Dwie, trzy godziny przed śmiercią 

 • Pierwsze zmieniają kolor paznokcie, a gdy dłonie i stopy sinieją, i stają się chłodne - oznacza to, że do końca zostało nie więcej niż dwie, trzy godziny.  
 • Umierający przeważnie traci świadomość, jeśli nie – to jest tylko w stanie odpowiadać przecząco lub twierdząco, czasem tylko ruchem głowy.  
 • Powieki opadają lub bywają półprzymknięte. Pojedyncze osoby umierają z pełną świadomością, do samego końca mówiąc ważne dla siebie rzeczy. 

Ostatnie chwile przed śmiercią 

 • Oddech staje się coraz płytszy, człowiek przypomina nieco rybę, łapiąc powietrze ustami. Mogą się zdarzyć nawet kilkunastosekundowe bezdechy. 
 • Serce staje i przez cztery minuty obumiera mózg. Wtedy ciało jeszcze przez kilkadziesiąt sekund jak gdyby próbowało złapać oddech. 

Tuż po śmierci  

 • Ciało zaczyna bardzo szybko się zmieniać - w ciągu pięciu minut po prostu zastyga. Staje się sino-szare i chłodne - temperatura wyrównuje się z otoczeniem.
 • Zgodnie z prawem ciążenia krew, która nie jest już pompowana, opada; na plecach lub boku pojawiają ciemne wybroczyny - plamy opadowe.
 • Jeszcze wtedy ciało jest nadal miękkie, za kilka godzin zesztywnieje. Trudno jest wtedy zgiąć rękę lub rozprostować palce. 

Zobacz również: To właśnie o tej godzinie umiera najwięcej osób. Naukowcy wyjaśniają ten fenomen

Polecane wideo

Osoby spod tych znaków zodiaku mają opinię dziwaków. Są naprawdę osobliwe
Osoby spod tych znaków zodiaku mają opinię dziwaków. Są naprawdę osobliwe - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie