Jakie jest prawdopodobieństwo, że umrzesz w ciągu najbliższych 7 lat? Sprawdzisz to „testem flaminga”

Odważysz się?
Jakie jest prawdopodobieństwo, że umrzesz w ciągu najbliższych 7 lat? Sprawdzisz to „testem flaminga”
Fot. Unsplash
25.06.2022

„W jaki sposób odejdę z tego świata? Kiedy to nastąpi? Czy umrę w spokoju, a może moja śmierć będzie mieć gwałtowny charakter?”. Chyba nie ma osoby, która przynajmniej raz nie zadałaby sobie tego typu pytań. Mimo że śmierć w wielu z nas wywołuje lęk, jednocześnie budzi ciekawość, a czasami nawet fascynację. 

Zobacz również: Tak wygląda aktywność mózgu w chwili śmierci. Co widzimy, gdy umieramy?

Jednak naukowcy przekonują, że znaleźli sposób na sprawdzenie, kiedy przyjdzie nam pożegnać się z tym światem - a przynajmniej czy nastąpi to w ciągu kolejnych 7 lat. W tym celu wystarczy przeprowadzić prosty “test flaminga”. Na czym on polega? 

„Test flaminga” sprawdzi, czy umrzesz w ciągu najbliższych 7 lat

“Test flaminga” to (pozornie) nic skomplikowanego. Wystarczy stanąć na jednej nodze i utrzymać równowagę przez minimum 10 sekund.  

Jednak naukowcy nie mają dobrych wiadomości dla osób, które nie są w stanie zdać tego testu. Ich zdaniem w ich przypadku prawdopodobieństwo zgonu w ciągu 7 najbliższych lat jest o wiele wyższe niż u osób, które potrafią utrzymać równowagę. Mowa o badanych w wieku średnim i podeszłym.  

Zespół międzynarodowych naukowców przeprowadził eksperyment na grupie 1,7 tys. ochotników w wieku 51-75 lat. Zostali oni poddani krótkiemu badaniu fizycznemu, a przez kolejnych parę lat eksperci monitorowali ich stan zdrowia.  

W ramach badania uczestnicy zostali poproszeni o stanie na jednej nodze przez 10 sekund bez dodatkowego wsparcia. Mieli umieścić przednią część wolnej stopy na tylnej części przeciwnej kończyny dolnej, trzymając ręce przy bokach i wzrok skierowany prosto przed siebie. Dozwolone były maksymalnie trzy próby na każdej z nóg. Okazało się, że aż 20 proc. badanych nie było w stanie zdać “testu flaminga”. 

Po 7 latach naukowcy ponownie przeprowadzili eksperyment na tej samej grupie osób. W międzyczasie 7 proc. uczestników badania zmarło. Co istotne, aż 17,5 proc. z nich nie było w stanie utrzymać równowagi na jednej nodze przez 10 sekund w pierwszym badaniu. Dla porównania odsetek zgonów w grupie, która zdała “test flaminga” wyniósł zaledwie 5 proc. 

Zdaniem naukowców ogólne ryzyko zgonu u osób, które nie są w stanie wykonać tego ćwiczenia jest aż o 84 proc. wyższe. Badanie wykazało, że ich stan zdrowia był zdanie gorszy niż pozostałych ochotników. Większy odsetek w tej grupie cierpiał na otyłość i/lub choroby serca, a także na wysokie ciśnienie krwi. Ponadto cukrzyca typu 2 występowała u tych osób trzykrotnie częściej - 38 proc. w porównaniu z ok. 13 proc. u grupy zdolnej ustać na jednej nodze. 

Co sądzicie o wynikach tego badania? 

Zobacz również: To właśnie o tej godzinie umiera najwięcej osób. Naukowcy wyjaśniają ten fenomen

Polecane wideo

Nawiedzone zdjęcia. Te fotografie mają być dowodem na istnienie życia po śmierci
Nawiedzone zdjęcia. Te fotografie mają być dowodem na istnienie życia po śmierci - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Ilona Jędrzejczyk (Ocena: 5) 28.09.2022 15:36
Zanim będziemy umierać zatroszczmy się o siebie i naszych bliskich tych którzy ze względu na swoją niepełnosprawność testu nie zdadzą ale mogą jeszcze długo żyć z nami lub obok nas. Zapraszam do kontaktu wszystkich opiekunów osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym. M.Jucyk, M. Majewski Kancelaria Radców Prawnych s.c Ilona Jędrzejczyk 797927756 Pomożemy odzyskać pieniądze które wam się należą.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie