Piękne i pełne subtelności kwiaty rumianku upiększają nasze rodzime łąki i coraz częściej zaczynają też zdobić ogrody. To z całą pewnością jedne z najbardziej niezwykłych łąkowych roślin, jakie można spotkać w naszym kraju. Posiadają bowiem całą masę nieprawdopodobnych właściwości, które fantastycznie wpływają na nasze zdrowie, jak i urodę. Oto, co potrafi skromny, niepozorny rumianek.
Zobacz także: Pokrzywa - pożyteczna królowa lasów i łąk
Rumianek to szalenie pożyteczna roślina lecznicza. Co więcej, wymienia się go jako jeden z najstarszych roślinnych leków, jakie zna ludzkość. Jego nazwa pojawia się we wszystkich antycznych dziełach medycznych. Stosowanie rumianku na rozmaite dolegliwości zalecał już Hipokrates, Asklepiades z Bitynii, czy Dioskurydes. Niemalże wszystkie związki, jakie można odnaleźć w ususzonych koszyczkach rumianku, kryją w sobie ponadprzeciętną moc, z jakiej po dziś dzień korzysta medycyna, jak i kosmetyka.
I tak fitosterole znacznie obniżają poziom cholesterolu, garbniki katechinowe oraz alfa-bisabolol działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie, związki kumarynowe posiadają właściwości rozkurczowe i przeciwzakrzepowe, chamazulen działa natomiast antyalergicznie. Jako że rumianek posiada także mnóstwo substancji o działaniu antyoksydacyjnym, zapobiega zachorowaniu na nowotwory. Niekwestionowana gwiazda polskich łąk zwalcza również wrzody, niweluje opuchliznę, wspomaga trawienie, łagodzi bóle brzucha i leczy zapalenie spojówek.
Ponadto okłady z rumianku pomogą nam zwalczyć cienie pod oczami. Kosmetyki do włosów zawierające go w składzie, jak i domowe płukanki z rumiankowego naparu sprawią, że kosmyki staną się mocniejsze i będą pięknie nabłyszczone.
Zobacz także: Magiczny korzeń. Jakie właściwości ma żeń-szeń?