Zła wiadomość dla kociarzy. Te zwierzaki mogą wywoływać... zaburzenia psychiczne

Naukowcy odkryli zaskakującą zależność.
Zła wiadomość dla kociarzy. Te zwierzaki mogą wywoływać... zaburzenia psychiczne
Fot. Unsplash
02.05.2022

Eksperci nie mają co do tego wątpliwości - posiadanie domowego pupila może mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie, a także zdrowie. To stwierdzenie jest prawdziwe zwłaszcza jeśli chodzi o czworonożne zwierzaki, m.in. koty. Badania wykazały, że kontakt z nimi poprawia nastrój, redukuje stres, a nawet obniża ciśnienie krwi. Można by więc rzec, że kot to samo zdrowie. 

Zobacz również: Jesteś „psiarą” czy „kociarą”? Naukowcy odkryli coś bardzo istotnego na temat tych preferencji

Niestety okazuje się, że nie do końca. Ostatnio naukowcy wykazali niepokojącą zależność między posiadaniem kota, a wystąpieniem zaburzeń psychicznych. Wskazali też konkretną grupę osób, która jest najbardziej zagrożona w takiej sytuacji. 

Koty mogą powodować zaburzenia psychiczne. Kto jest narażony? 

Wyniki badania zostały zaprezentowane w czasopiśmie “Journal of Psychiatric Research”. Jak czytamy, w eksperymencie wzięło udział 2,2 tys. osób z Montrealu. 

Ochotników pytano o to, czy w dzieciństwie w ich domach mieszkały również koty. Ponadto odpowiadali na pytania o historię zaburzeń psychicznych. Pod uwagę wzięto również inne czynniki wystąpienia psychozy, takie jak urazy głowy, palenie papierosów oraz częste zmienianie miejsca zamieszkania w dzieciństwie. 

Co się okazało? Naukowcy zaobserwowali, że u mężczyzn, którzy jako dzieci mieli koty stwierdzono większe ryzyko występowania zaburzeń psychicznych w dorosłości. Podkreślili, że w największym stopniu dotyczyło to osób, których koty wychodziły z domu. Badacze nie zaobserwowali podobnej zależności w przypadku kobiet ani dorosłych właścicieli kotów. 

Jak naukowcy tłumaczą związek między posiadaniem kota w dzieciństwie przez chłopców a zaburzeniami psychicznymi? Ich zdaniem wszystko sprowadza się do pasożyta o nazwie Toxoplasma gondii. Wychodzące z domu koty często polują na gryzonie, które mogą być zakażone tym pierwotniakiem, a następnie przenoszą go na swoich właścicieli.  

Wiele osób zakażonych T. gondii nie zdaje sobie sprawy z tego faktu, ponieważ nie odczuwa żadnych objawów obecności pasożyta w organizmie. Jednak u innych z czasem pojawiają się m.in. zaburzenia psychiczne, w tym psychoza. Innymi symptomami toskoplazmozy są gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, objawy grypopodobne, zapalenie mózgu i opon mózgowych czy dolegliwości stawowe. Ponadto stwierdzono, że osoby zakażone przejawiają większą skłonność do działań impulsywnych i ryzykownych zachowań. 

Zobacz również: Czy Twój kot jest psychopatą? Powstał test, który definitywnie to rozstrzygnie

Polecane wideo

Znaki zodiaku polskich gwiazd. Kto ma trudny charakter?
Znaki zodiaku polskich gwiazd. Kto ma trudny charakter? - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 1) 13.05.2022 17:31
Ci "eksperci" to tak naprawdę turbopsiarze nienawidzący kotów. Prawda jest taka, że ludzie gardzą kotami, bo kot w przeciwieństwie do psa jest indywidualistą, chadza własnymi ścieżkami i nie da się na nim w pełni wymusić posłuszeństwa.
odpowiedz
Ami-chan (Ocena: 5) 02.05.2022 21:36
Bzdury wierutne. O wiele, wiele łatwiej jest się zarazić toxo przez zjedzenie nieumytego owocu lub surowego mięsa. Żeby zarazić się od kota trzebaby dosłownie zjeść jego odchody. Powtarzacie bezmyślnie te herezje a tyle kotów czeka na adopcję :(
odpowiedz

Polecane dla Ciebie