Plastry na ból pleców, jakie wybrać?

Ból pleców zdarza się niezwykle często.
Plastry na ból pleców, jakie wybrać?
22.04.2022

I wcale nie trzeba być w podeszłym wieku lub uprawiać sportów wyczynowych, aby się z nim spotkać. Niekiedy wystarczy dźwignięcie nieco cięższego przedmiotu lub spanie w niewygodnej pozycji. Ból pleców może być powodem silnego dyskomfortu i często uniemożliwia wykonywanie codziennej pracy. Na szczęście dostępne są różnego rodzaju preparaty, które pomagają uśmierzyć ból, w tym także plastry o działaniu przeciwbólowym. Jak działają oraz jakie są zalety ich stosowania?

Plastry lecznicze o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym

Plastry to rozwiązanie, które dobrze sprawdza się w przypadku bólu pleców. Idealnie bowiem nadają się do naklejania na dużą i płaską powierzchnię ciała. Wśród plastrów leczniczych wyróżniamy kilka ich rodzajów, są to m.in. plastry przeciwbólowe i przeciwzapalne. W składzie najczęściej zawierają substancję leczniczą z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Powszechnie spotykane są plastry z diklofenakiem, a także z ibuprofenem. Substancja lecznicza, po naklejeniu plastra, przenika do tkanki podskórnej i uśmierza ból oraz łagodzi stan zapalny.

Jakie inne rodzaje plastrów są dostępne?

Innym rodzajem plastrów, które można zastosować w przypadku bólu pleców, są plastry rozgrzewające. Plaster rozgrzewający działa inaczej niż plaster przeciwbólowy. Składniki, które są zawarte na nośniku plastra, mają za zadanie wywołać miejscowe przekrwienie, a także drażnią zakończenia nerwowe. Powstaje miejscowy, kontrolowany stan zapalny, rozszerzają się naczynia krwionośne, a dzięki temu następuje szybszy transport krwi i dotlenienie chorobowo zmienionych tkanek, co sprzyja ich regeneracji. Plastry rozgrzewające w składzie najczęściej zawierają kapsaicynę, która wykazuje wspomniane właściwości rozgrzewające. Niekiedy plastry rozgrzewające mogą działać w inny sposób, wydzielając ciepło w wyniku reakcji chemicznych zachodzących w plastrze. Takim przykładem są plastry z węglem drzewnym i żelazem, gdzie lecznicze ciepło powstaje właśnie na drodze reakcji chemicznej.

Ból pleców

Oprócz plastrów przeciwbólowych i rozgrzewających warto wspomnieć także o plastrach chłodzących. Ich najczęstszym składnikiem jest mentol. W miejscu naklejenie powoduje on efekt lekko znieczulający, drażniąc zakończenia nerwowe, dając jednocześnie uczucie chłodu. Plastry chłodzące sprawdzą się przede wszystkim w bólu, kiedy występuje także obrzęk oraz siniaki.

Jakie są zalety stosowania plastrów leczniczych?

Niewątpliwie zalet stosowania każdego z wymienionych rodzajów plastrów jest przede wszystkim ich działanie miejscowe. W porównaniu do preparatów doustnych, tabletek, kapsułek, saszetek do rozpuszczania w wodzie, plastry działają tam, gdzie powinny, czyli w miejscu bólu.  Nie wywierają działania ogólnoustrojowego (lub wywierają je w bardzo małym stopniu w porównaniu do preparatów doustnych). Plastry przeciwbólowe na kręgosłup, a także plastry rozgrzewające i chłodzące, będą więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które przyjmują inne leki i obawiają się przyjmowania środków doustnych, ze względu na możliwość wystąpienia interakcji. To także dobre i wygodne rozwiązanie ze względu na czas działania. Niektóre plastry przeciwbólowe działają nawet całą dobę, więc pozwalają zapomnieć o bólu na długi czas i umożliwiają codzienną pracę. 

Na co zwrócić uwagę podczas stosowania plastrów leczniczych?

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek z rodzajów plastrów, należy upewnić się, że skóra w miejscu aplikacji  jest zdrowa i nieuszkodzona. Nigdy nie należy naklejać plastra na chorobowo zmienioną powierzchnię skóry. Plaster należy nakleić na uprzednio umytą i dobrze osuszoną powierzchnię ciała. Osoby, u których występuje alergia na jakikolwiek ze składników plastra, powinny zrezygnować z ich używania. Ostrożnie powinny stosować plastry przede wszystkim rozgrzewające, osoby z zaburzeniami czucia skórnego, a także chorzy z neuropatią cukrzycową. W ich przypadku nawet najdrobniejsze rany i skaleczenia na powierzchni skóry w kontakcie z substancjami uwalnianymi z plastra mogą się pogłębić.

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie