Zęby na straconej pozycji. Jak walczyć z bruksizmem?

Symptomy bruksizmu dotykają coraz większej liczby osób. Jak sobie z nimi poradzić?
Zęby na straconej pozycji. Jak walczyć z bruksizmem?
Fot. iStock
15.05.2022

Jeśli po wstaniu często odczuwamy niemożliwe do zwalczenia napięcie mięśni twarzy, a jednocześnie ból szczęki i wielu zębów na raz, może być to sygnał, że cierpimy na bruksizm. Zaliczany do parasomni, czyli zaburzeń snu, bruksizm objawia się właśnie nienaturalnie silnym zaciskaniem szczęki i tarciem zębami szczęki o zęby żuchwy.

Ów zacisk i niekontrolowana siła tarcia jest aż dziesięć razy większa aniżeli w trakcie rozgryzania bardzo twardego przedmiotu. 

Zobacz także: Fenomen kurkumy. Jej właściwości zdrowotne są wręcz niezwykłe!

Konsekwencje bruksizmu

Bruksizm poza uczuciem wielkiego dyskomfortu związanego z napięciem obejmującym twarz, a także szyję oraz bólem szczęki i zębów, prowadzi również do innych zdrowotnych konsekwencji. Otóż ból może zacząć pojawiać się też w innych miejscach, na przykład w rejonie oczodołów, uszu, głowy, barków, a nawet na powierzchni całych pleców.

Nieleczony bruksizm prowadzi do zanikania przyzębia, pękania zębów, obniżania się dziąseł i ich nagminnego krwawienia, szumów usznych, problemów z równowagą, zaburzenia produkcji śliny, bezsenności, czy ciągłego uczucia guli w gardle. Rysy twarzy mogą natomiast ulec znacznemu wyostrzeniu. To dlatego tak ważne jest jak najszybsze podjęcie walki z tą uciążliwą dolegliwością.

Jak pokonać bruksizm?

Jako że bruksizm jest schorzeniem psychosomatycznym, spowodowanym nadmiernie stresującym trybem życia, trzeba zacząć wprowadzać praktyki, mające na celu zniwelowanie nazbyt silnego napięcia psychicznego.

Poza codziennymi ćwiczeniami oddechowymi, masażami relaksującymi, czy smarowaniem szczęki maściami rozgrzewającymi, zaleca się też stosowanie na noc tak zwanej szyny relaksacyjnej, która zapobiega tarciu oraz zgrzytaniu zębami.
Fachowe wyleczenie zaawansowanego bruksizmu obejmuje współpracę aż trzech specjalistów – stomatologa, neurologa oraz psychoterapeuty.

Zobacz także: Asany pierwszej pomocy. Pozycja na rozładowanie stresu

Polecane wideo

Widok na Pałac Kultury, ściana w cytaty, designerskie meble. Tak mieszka Kasia Sokołowska
Widok na Pałac Kultury, ściana w cytaty, designerskie meble. Tak mieszka Kasia Sokołowska - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 15.05.2022 16:37
W fajnych czasach żyjemy, że stres potrafi doprowadzić ludzi do kruszenia zębów.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie