Niektórzy nigdy nie zachorują na koronawirusa. Dlaczego? Naukowcy rozpoczynają badanie

Czy uda się poznać wyjaśnienie tego fenomenu?
Niektórzy nigdy nie zachorują na koronawirusa. Dlaczego? Naukowcy rozpoczynają badanie
Fot. Unsplash
17.04.2022

Od momentu wybuchu pandemii koronawirusa dwa lata temu na całym świecie zarejestrowano ponad 502 mln przypadków zakażeń. Z powodu tej choroby zmarło aż 6 mln ludzi. Na szczęście od kiedy naukowcy opracowali szczepionki zarażeni przechodzą COVID-19 o wiele łagodniej.

Zobacz również: Ta dieta zmniejsza ryzyko zachorowania na COVID aż o 80 proc. Ważne odkrycie Polaków

Dwa lata po wybuchu pandemii wielu osobom wciąż udało się uniknąć zakażenia, mimo że miały bliski kontakt z chorymi. Jak to możliwe? Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu fenomenowi. Badacze spróbują odpowiedzieć na pytanie dlaczego niektórzy nigdy nie zachorują na koronawirusa.

Koronawirus. Dlaczego niektórzy nigdy nie zachorują na COVID-19?

Tę kwestię zbada międzynarodowy zespół ekspertów. Naukowcy są na etapie poszukiwań ochotników, którzy chcieliby wziąć udział w tym eksperymencie.

Jak informuje portal verywellhealth.com, kandydaci muszą spełnić konkretne kryteria. Uczestnikami badania mogą zostać osoby, które nigdy nie miały pozytywnego wyniku testu na koronawirusa, mimo że przez długi czas miały kontakt z chorymi, a jednocześnie nie stosowały żadnych środków, które miałyby chronić przed zakażeniem. Chodzi m.in. o sytuacje, w których cała rodzina mieszkająca pod jednym dachem zaraziła się wirusem COVID-19, poza jednym z domowników.

Eksperyment jest próbą zbadania unikalnych cech genetycznych i immunologicznych, które sprawiają, że niektóre osoby są podatne lub odporne na COVID-19

- mówił dr Jagdish Khubchandani z Uniwersytetu Stanowego w Nowym Meksyku.

Niestety znalezienie odpowiednich kandydatów do badania okazuje się sporym wyzwaniem. Chodzi o problem z definitywnym ustaleniem, czy dana osoba przeszła lub nie przeszła zakażenia koronawirusem.

Jak czytamy na portalu verywellhealth.com, naukowcy chcą poznać konkretne mechanizmy, które sprawiają, że pewne osoby są odporne na infekcję wirusem COVID-19. W tym celu mają zbadać różnice w receptorze ACE2, którego wirus potrzebuje, aby mieć dostęp do komórek w organizmie. Podobne eksperymenty wykazały, że zmiany genetyczne w niektórych receptorach komórkowych mogą uodpornić ludzi na rodzaj malarii, HIV i norowirusów. Te odkrycia doprowadziły do powstania nowych leków i metod leczenia HIV.

Naukowcy mają nadzieję, że zrozumienie, dlaczego niektórzy nie chorują na koronawirusa mimo bliskiego kontaktu z zakażonymi może pomóc w zapewnieniu lepszej ochrony pacjentom wysokiego ryzyka.

Nawet jeśli ogłosimy koniec pandemii, koronawirusy wciąż z nami pozostaną. Zdecydowanie chcemy wiedzieć o nich więcej w oczekiwaniu na przyszłe zachowania tych wirusów

- komentował dr Khubchandani.

Znacie kogoś, kto do tej pory nie zaraził się koronawirusem mimo bliskiego kontaktu z chorą osobą?

Zobacz również: Wirusolog zdradził prosty sposób, jak sprawdzić, czy przechodziłaś COVID-19

Polecane wideo

„Jestem lalką Barbie naturalnych rozmiarów”. 33-latka ma w ciele 2 kg implantów
„Jestem lalką Barbie naturalnych rozmiarów”. 33-latka ma w ciele 2 kg implantów - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 4.2 / 5
gość (Ocena: 5) 19.04.2022 08:36
Ja też nie miałam koronawirusa ani szczepionki nosiłam maski i przestrzegałam tych zasad które podawali. Może dlatego też nie miałam przeziębienia ani nawet kataru a do pandemii miałam co rok sezonowe zwykle jakieś drobne małe przeziębienie.
odpowiedz
Fuck suck (Ocena: 1) 18.04.2022 23:35
A co to jest ten koronavirus?
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 18.04.2022 13:26
Ja nie bylam chora, a nie stosowalam sie do zadnych restrykcji, nie dezynfekowalam rak, nie nosilam maski. Miala jedynie normalnie przeziebienia bakteryjne, jak co roku, pora zimowa i tyle. Niektorzy po prsotu nie choruja wirusowo, sa odporni.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.04.2022 09:20
Nie nawiedzila mnie jak dotad corona Pisze jak dotad gdyz po zdjeciu obostrzezen mam obawy jak to bedzie kiedy taka samowolka i ludzie nie uwazaja Nie jestem tez osoba zaszczepiona Podam moj przepis 1. noszenie maseczki 2. ostroznosc w kontaktach z innymi i unikanie tlumow a szczegolnie ludzi ktorzy buntowali sie wobec obostrzen np noszenia masek lub uwazali ze sa zaszczepieni to nic im juz nie grozi a pozniej co rusz przeziebienia ,katar lub niektorzy przechodzili covida
odpowiedz

Polecane dla Ciebie